Alfa Romeo GT Junior vjen në stilin retro

Meqenëse oferta e Alfa Romeo ka rënë në vetëm dy modele pasi Tonale po vjen në vitin 2022, e vetmja mënyrë për të rifreskuar ofertën është të paraqisni një version special.

Pas Giulia GTA / GTAm “të egër” dhe versionit pak më të ri të 6C Villa d’Este në dispozicion për sedan dhe Stelvio, tani fokusi është përsëri në SUV që mori një botim të kufizuar të quajtur GT Junior. Frymëzimi ishte modeli GT 1300 Junior, të paktën në një kuptim shpirtëror.

Stelvio GT Junior i bën homazh kupës Alfa, e cila u shit midis 1965 dhe 1977, dhe SUV me performancë të lartë bazohet në paketën sportive Veloce. Mundësohet nga një motor nafte 2.2 litra që zhvillon 210 kuaj fuqi dhe 470 Nm çift rrotullues. Fuqia transmetohet në të katër rrotat përmes një transmetimi automatik me tetë shpejtësi.

Edicioni special mori rrota aliazh të lehta 21-inç dhe është pikturuar me ngjyrë Ocher, e cila e lidh atë me modelin GT 1300 Junior. Kjo ngjyrë ishte përdorur më parë për Giulia Quadrifoglio unike të prezantuar disa vjet më parë. Gjithashtu, mbështetëset e kokës përmbajnë logot GT Junior, ndërsa pulti përmban siluetën e veturës sportive klasike të lartpërmendur.

Alfa Romeo Stelvio GT Junior në Itali kushton 72,750 euro, që do të thotë se ky model është 6,550 euro më i shtrenjtë se modeli Veloce me motor nafte në të cilin është bazuar. Pjesa e brendshme gjithashtu është ndryshuar paksa, dhe lista e pajisjeve standarde është vërtet e gjatë dhe përfshin derën elektrike të pasme, sensorë parkimi para, tehe alumini pas timonit dhe dritat e mjegullës LED.

Vitin e ardhshëm, një crossover kompakt me makinë plug-in hibride do të arrijë nga punëtoria e Alfa, e cila do të pozicionohet poshtë modelit Stelvio. Para vitit 2025, pritet një crossover nënkompakt Brennero, i cili gjithashtu mund të ketë një version elektrik.