Apple zbulon MacBook-ët e rinj dhe gjeneratën e ardhshme të AirPods

Apple shfaqi serinë e saj të dytë të produkteve të reja. Në një ngjarje virtuale të hënën, kompania tregoi dy laptopë të nivelit të lartë MacBook Pro të mundësuar nga çipi i saj i gjeneratës së ardhshme, përcjell Telegrafi.

Kompania gjithashtu zbuloi AirPods 3, kufjet e tij pa tel që huazojnë disa veçori nga linja e tij AirPods Pro e nivelit më të lartë. Ngjarja e Apple (AAPL) erdhi mes shqetësimeve të vazhdueshme në lidhje me mungesat e komponentëve globalë dhe çështjet e logjistikës në të gjithë industrinë e teknologjisë.

MacBook Pro

Apple njoftoi laptopët e rinj MacBook Pro që përdorin procesorët e tij të rinj M1 Pro dhe M1 Max, të cilët premtojnë të jenë 70% më të shpejtë dhe më efikas se çipi i tij i mëparshëm M1. Pro vjen në dy madhësi – 16 inç dhe, për herë të parë, një model 14 inç – dhe përmban korniza më të holla dhe ekrane të përmirësuara, me një normë më të lartë të rifreskimit.

Përmirësime të tjera përfshijnë bateri me jetëgjatësi më të madhe dhe një kamerë të përparuar të përparme që mund të marrë video 1080p.

AirPods 3

Apple prezantoi një përditësim të AirPods të nivelit të tij fillestar që ofron veçori të linjës AirPods Pro. AirPods 3 vjen me cilësi më të mirë të zërit – duke siguruar bas më të fuqishëm dhe frekuencë të lartë të qartë – dhe është rezistent ndaj djersës dhe ujit për stërvitje.

Kufjet pa tela personalizojnë zërin në kohë reale duke rregulluar frekuencat bazuar në atë që veshi juaj po dëgjon. Modeli i fundit tregon përmirësimin e performancës së baterisë, duke premtuar deri në 6 orë jetëgjatësi të baterisë, dhe 5 minuta kohë karikimi do të ketë një orë përdorim.