Divan kadife – si ta adoptojmë dhe mirëmbajmë atë?

Divan është një pjesë integrale e çdo dhome ndenjeje dhe është një vend ku mund të relaksoheni, të shoqëroheni, të shikoni TV dhe të zhyteni në fund të një dite të gjatë. Me 63,775 përmendje në Instagram, divanet prej kadifeje janë një element kryesor për dekorin e shtëpisë që do të rritet në 2021. Ju nuk mund të humbni disa imazhe në mediat sociale pa parë një divan prej pelushi, duke përfshirë materialet luksoze prej kadifeje që sjellin një prekje të shkëlqimit në bashkëkohore dhomat e ndenjes. Për të shtuar edhe një element tjetër pop, ne adoptojmë trendin e ri në ngjyra të ndritshme, të tilla si portokalli i djegur ose jeshile smeraldi. Për njerëzit që preferojnë stilin minimalist, ka versione në hije neutrale që shkojnë mirë me shumicën e stileve të brendshme.Trendi i ngjyrave të brendshme 2020 do të vazhdojë të na mahnisë edhe gjatë vitit të ardhshëm me paleta e saj të shkëlqyeshme. Shikoni pak dhe bëhuni gati të frymëzoheni me galerinë e fotografive të kuruar mirë. Shkojme!

Shtoni një nuancë luksi në dhomën tuaj të ndenjes me një divan kadife

mobilje jeshile sallon bashkekohor

Më shumë se kurrë, ne e kuptojmë se vendi ku ndihemi më të sigurt dhe komod është strehimi ynë. Për shkak të pandemisë dhe izolimit, ne zhvendosëm zyrën, palestrën, kinemanë dhe teatrin në shtëpinë tonë. Ne shpejt u adaptuam duke krijuar një zonë zyre dhe duke provuar qëndrime të reja të yogas për të rritur imunitetin. Dhe kur bëhet fjalë për komoditetin, divani është një nga elementët më të rëndësishëm. It’sshtë një artikull investimi që do të jetë një nga artikujt më të përdorur në shtëpinë tuaj, prandaj është e rëndësishme të merrni kohën tuaj. Gjithmonë merrni parasysh se si planifikoni të përdorni hapësirën: a është një hapësirë ​​zyrtare apo dhoma familjare referuese dhe, ndoshta më e rëndësishmja, a do t’i përshtaten dimensioneve të divanit nevojat tuaja. Vendndodhjen që keni në mendje?

Divan modern i butë dhe i qetë

Nëse jeni duke kërkuar mobilje të përsosur për të shtuar një nuancë luksi në dhomën tuaj të ndenjes, divani prej kadifeje është zgjidhja më e mirë. Velvet është një pëlhurë e aprovuar nga projektuesi që mund të shtojë rehati në çdo hapësirë ​​jetese. Për fat të mirë, ato janë në dispozicion në një bollëk ngjyrash dhe siluetash, duke siguruar që ju të gjeni opsionin më të mirë për shtëpinë tuaj.

Si ta përshtatim trendin e ri në ambiente të mbyllura?

dhome ndenjeje me flamuj te divanit kadife dhe divane prej kadifeje ne ngjyre blu te roses

Sa e bukur për t’u parë, aq edhe e këndshme për prekje, kadifeja është njëkohësisht elegante dhe ngushëlluese. E përsosur për ngrohjen e atmosferës në dimër. Për ta adoptuar lehtë, vini bast mbi perdet, jastëkët ose qesen thelbësore prej kadifeje. E vetmja gjë që duhet të merret në konsideratë është ngjyra dhe madhësia e mobiljeve. Nuk ka nevojë të planifikoni punë të mëdha për të modernizuar shtëpinë tuaj, sepse një divan i ri është i aftë të ndryshojë plotësisht pamjen e brendshme tuaj.

Image

Ju mund të luani me ngjyra pa asnjë shqetësim! Nëse nuk mund të zgjidhni hijen e përsosur për dhomën tuaj të ndenjes, kapni një divan dhe kolltuk në dy ngjyra të ndryshme. Quiteshtë mjaft e mundur siç mund ta shihni në foton më sipër.

adoregreendecor deco bohem elegante moderne jeshile ulliri divan

Një brendshme paksa e egër, pak boheme dhe super jeshile. Ne e duam këtë kombinim të stileve që transformon këtë dhomë të vogël të jetesës në një parajsë të vërtetë. Sekreti këtu për të arritur këtë dizajn elegant është ngjyra me nuanca të ndryshme. Divan prej kadifeje plotëson në mënyrë të përkryer muret, bimët shtëpiake dhe elementët jeshilë në tapet.

divan kadife për dy persona

Divan prej kadifeje të kuqe është me klas! Ju nuk mund të qëndroni indiferentë me këtë mobilje mbretërore. Kombinohet në mënyrë të përkryer me elemente druri të errët. Kjo ngjyrë e ndritshme është me të vërtetë specifike dhe prandaj duhet të keni kujdes kur zgjidhni një divan. Ajo është agresive dhe duhet të shmanget nëse do të punoni në të njëjtën dhomë. Në rastin e fundit, është më mirë të zgjidhni një ngjyrë neutrale për të krijuar një atmosferë të qetë që do t’ju qetësojë dhe do t’ju japë mundësinë e përqendrimit.

Dizajni i dhomës së ndenjes me divan rozë

Nga njëra anë, divanët me ngjyra të zbehta dhe neutrale janë ideale për të arritur një atmosferë fshikëza dhe super komode. Ata përshtaten në mënyrë perfekte me ambientet e brendshme minimaliste dhe skandinave. Por nga ana tjetër, ngjyrat e ndritshme japin një prekje të modernitetit që krijon një deklaratë në çdo dhomë. Ata mund të përmirësojnë një divan të stilit tradicional duke i dhënë asaj pak stil dhe një ndjenjë të freskët.