Këshillat që frymëzojnë këta njerëz të suksesshëm, të cilat shërbejnë edhe për ju

Të gjithë i kemi dëgjuar formulat klishe për suksesin: ‘Bëj atë që të pëlqen’, ‘Ti dështon vetëm duke mos bërë gjë’, ‘Ndërsa një derë mbyllet, një tjetër hapet’ etj. Në këtë artikull ju sjellim këshillat me të cilat jetojnë disa nga njerëzit më të suksesshëm në botë.

Mark Zuckerberg – Rreziku më i madh është të mos rrezikosh

Këshilla më e mirë që mori themeluesi i Facebook erdhi nga bashkëthemeluesi i PayPal, Peter Thiel, i cili i tha atij se gjëja më e rrezikshme që mund të bënte ishte të mos rrezikonte fare. Zuckerberg jeton sipas rregullit se e vetmja mënyrë e garantuar për të dështuar është të mos rrezikosh ose të mos bësh gabime dhe të mësosh prej tyre.

Warren Buffett – Ushtroni përulësinë dhe vetëpërmbajtjen

Manjati i biznesit mori atë që ai e konsideron këshillën më të mirë nga anëtari i bordit të Berkshire Hathaway, Thomas Murphy. Buffett iu tha të mbante mend se ai mund t’i thoshte dikujt të shkonte në ferr nesër, por të mbante gojën mbyllur sot dhe të priste të shihte nëse do të ndihej në të njëjtën mënyrë të nesërmen. Ai jeton duke mos marrë vendime të nxituara, por duke marrë kohë për t’i mbajtur gjërat të thjeshta dhe për të menduar logjikisht.

Oprah Winfrey – Kur dini më shumë, ju bëni më mirë

Si një nga mentoret më të famshme në botë, Winfrey i drejtohej shkrimtares Maya Angelou, për të cilën tha se kishte një “marrëdhënie nënë-motër-mike”. Winfrey mori shumë mësime mbi jetën nga Angelou, por ajo që i qëndroi më shumë asaj ishte: “Unë bëra atë që dija të bëja. Tani që di më shumë, bëj më mirë.” Winfrey e mori këtë në këshillë dhe vazhdimisht po mëson dhe po përmirëson veten.

Amancio Ortega – Asnjëherë mos ndaloni së inovuari

Si themelues dhe kryetar i grupit të modës Inditex, më i njohur për Zara-n, Ortega arriti sukses duke qenë vazhdimisht inovativ. Ai beson se suksesi nuk është kurrë i garantuar dhe ka punuar mbi bazën që ju duhet vazhdimisht të ecni përpara dhe të zhvilloheni. Ortega tani përcjell këshillat dhe thotë për të qenë inovativ, nuk duhet të përqëndroheni vetëm te rezultatet.

Mark Cuban – Nuk ka rrugë të shkurtra

Investitori dhe pronari i Dallas Mavericks mori një këshillë në shkollën e mesme nga babai i tij që vazhdon të jetojë edhe sot: “Bëni punën mirë, mos mendoni dhe shisni pritshmëritë tuaja sepse nuk ka ndonjë rrugë të shkurtër.” Ideja pas këshillës është se puna e palodhur është përgjigjja e suksesit.

Brian Chesky – Ndërtoni diçka që njerëzit e duan, jo diçka që njerëzit pëlqejnë

Këshilla që iu dha shefit ekzekutiv dhe bashkëthemeluesit të Airbnb ishte të krijonte diçka që 100 njerëz e duan, jo diçka që pëlqejnë një milion njerëz. Këshilla iu dha atij nga Paul Graham, i cili drejton programin Y Combinator, i cili ndihmon bizneset startup të dalin nga guacka. Chesky përdori këshillat për të zhvilluar Airbnb duke krijuar një produkt ku fokusi ishte individi, jo qindra njerëz.

JK Rowling – Përqafo dështimin

Autorja më e shitur e Harry Potter-it e gjeti mësimin e saj për sukses përmes përvojës së mësuar. Para suksesit të saj, Rowling ishte një nënë beqare që shkruante për magjistarin e saj të famshëm nëpër kafene. Kur tregoi historinë e saj te botuesit, Rowling mori shumë refuzime. Tani, si një nga gratë më të pasura në botë, Rowling ia atribuon suksesin dështimeve të saj, sepse përmes atyre vështirësive ajo fitoi njohuri të vlefshme për veten dhe marrëdhëniet.

Carlos Slim Helú – Mos u largoni nga kriza

I quajtur Warren Buffett i Meksikës, filozofia e biznesit të manjatit Carlos Slim Helú buron nga këshilla se kur njerëzit përballen me një krizë, duhet të ecin përpara. Slim nuk ka frikë të gërmojë në një industri apo vend që duket se po shkon drejt greminës. Në vend të kësaj, ai bën kërkimet e tij paraprakisht, në mënyrë që të dijë se ka aftësinë t’i kthejë gjërat, dhe për këtë arsye mund të përballet me një krizë kokë më kokë.

Suze Orman – Me suksesin vjen kritika e padobishme; injoroje

Suksesi për folësen motivuese, autoren dhe drejtuesen e CNBC e ka bërë atë një objektiv të kritikave të këqija, të cilat ajo i trajton duke kujtuar një këshillë që i është dhënë. Në fillim këto sulme e mërzisnin Orman, por ajo përfundimisht mësoi t’i injoronte pasi një mësuese nga India i tha asaj: “Elefanti vazhdon të ecë ndërsa qentë vazhdojnë të lehin”.

Richard Parsons – Është një biznes i vogël dhe jetë e gjatë

Ish-kryetarit të Citigroup iu tha: “Vetëm mbaj mend, është një biznes i vogël dhe një jetë e gjatë. Ju do t’i shihni përsëri të gjithë këta njerëz.” Këshilla erdhi nga Steve Ross, ish-CEO i Time Warner. Kjo këshillë vinte se është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se si punoni dhe si i trajtoni njerëzit brenda biznesit, sepse nuk e dini kurrë se ku ose në çfarë situate do t’i takoni përsëri ata njerëz.