Oppo ka prezantuar zyrtarisht telefonin inteligjent të palosshëm

Falë tre gjeneratave të telefonave të palosshëm, Samsung është bërë lider në treg, i ndjekur nga Huawei dhe Xiaomi. Tani atyre u është bashkuar Oppo. Sot, Oppo është marka e katërt më e madhe e telefonave inteligjentë në botë, dhe pas publikimit të lajmeve të mëparshme, tani më në fund dhe zyrtarisht ka prezantuar telefonin e palosshëm Find N.

Bëhet fjalë për një telefon inteligjent me ekran të jashtëm 5.49 inç, ndërsa pas hapjes së pajisjes ofrohet një ekran fleksibël Serene Display 7.1 inç. E veçanta e dizajnit të kësaj pajisjeje është formati keran 9: 8.4 (rezolucion 1,920 x 1,792 piksele) për ekranin fleksibël AMOLED, i cili ofron përdorim më praktik falë aftësisë për të ndarë ekranin. Ekrani i jashtëm AMOLED i modelit Find N ka një format më të njohur 9:18 (rezolucion 988 x 1,972 piksele) krahasuar me formatin më të ngushtë 9: 24.5 të Galaxy Z Fold 3 të Samsung.

Find N funksionon në një procesor pak më të vjetër Qualcomm Snapdragon 888, jo Snapdragon 8 Gen 1 i ardhshëm ose Snapdragon 888 Plus ekzistues. Kjo për faktin se cikli i zhvillimit të pajisjes zgjati shumë.

Specifikimet e tjera përfshijnë 12 GB RAM LPDDR5 dhe deri në 512 GB memorie të brendshme UFS 3.1, dhe pajisja përdor ColorOS 12 bazuar në Android 11. Shpejtësia e rifreskimit të ekranit fleksibël është 120Hz dhe e jashtme 60Hz.

Telefoni inteligjent peshon 275 gram, ka një kamerë kryesore prej 50 MP, sensorin IMX766 të Sony, kamerën ultra të gjerë IMX481 16 MP, si dhe kamerën 2x telefoto Samsung S5K3M5 prej 13 MP, ndërsa në prerjen e shpuar në ekranin e jashtëm dhe të brendshëm ka një kamerë selfie IMX615 32 MP.