Shpallet makina më e bukur e vitit

Në çmimet gjermane Goldenes Lenkrad (Timoni i Artë) për 2021, Audi e-tron GT fitoi kategorinë “Makina më e bukur e vitit”.

Fituesi në këtë kategori ishte më i mirë se 69 modele të tjera. Lexuesit e revistës më me ndikim të makinave Auto Bild, si dhe kolegët gazetarë të licencuar nga Auto Bild në të gjithë Evropën dhe gazeta Bild am Sonntag, të gjithë votuan për këtë konkurs prestigjioz gjatë verës.

Çmimet e 45-ta Golden Steering Wheel u mbajtën më 9 nëntor në Klubin e Gazetarisë në Axel-Springer-Haus të Berlinit. Gjatë ceremonisë së udhëhequr nga Barbara Schöneberger, Markus Duesmann-it, CEO i AUDI AG, iu prezantua një skulpturë për “Makina më e bukur e Vitit”.

“Në dizajnin e tij, e-tron GT thekson pretendimin tonë si një markë e dizajnit të makinave. Me performancën e tij mbresëlënëse, ai ofron llojin më emocional të elektromobilitetit. Dhe me konceptin e saj të qëndrueshëm shpreh një qëndrim. E-tron GT është modeli ynë kryesor”, tha Duesmann.

“Timoni i Artë” nuk është vetëm një nga konkurset më prestigjioze, por edhe më të vjetra të makinave në Gjermani – ai u dha për herë të parë në vitin 1976. Rreth 70 modele të reja konkurruan për timonin e artë 2021, të renditura në 12 kategori. E veçanta është se votimi për veturën më të bukur të vitit është një konkurs në disa kategori dhe lexuesit mund ta votojnë drejtpërdrejt. Kjo do të thotë se është një shpërblim i vërtetë për audiencën dhe për rrjedhojë një zgjedhje e ndershme, realiste.

E-tron GT konsiderohet si një pionier për të ardhmen elektrike të Audi, pasi që nga viti 2026 marka do të lançojë vetëm modele të reja me sisteme shtytëse elektrike. E-tron GT manifeston dizajn emocional, performancë dinamike dhe një koncept të qëndrueshëm.