10 vendet më të mira për të kaluar Krishtlindjet në Evropë

Shumica e udhëtarëve mendojnë për tregjet e Krishtlindjeve kur marrin parasysh Evropën në dhjetor, por këto panaire shumëngjyrëshe nuk janë të vetmet atraksione për turistët. Festivalet po aq shumëngjyrëshe festojnë sezonin me drita, skulptura akulli, muzikë dhe zakone tradicionale që datojnë shekuj më parë.

Për udhëtarët, këto ngjarje dimërore kombinojnë disa gjëra të preferuara për të parë dhe bërë: pazar, marrje të mostrave të ushqimeve tradicionale, shëtitje, zanate lokale, spektakël, muzikë dhe argëtim. Në cilindo nga këto qytete dhe të tjera në të gjithë Evropën, kërkoni për koncerte Krishtlindjesh në kisha, rrugë të ndriçuara bukur dhe ekspozita sezonale në vitrinat e dyqaneve.

Këto nuk janë të vetmet dritare për të kërkuar. Në Gjermani, disa qytete i kthejnë bashkitë e tyre në kalendarë gjigantë të Adventit, duke ndezur një dritare të re çdo ditë.

Kudo që t’i gjeni, ushqimi është gjithmonë një atraksion kryesor i tregjeve evropiane të Krishtlindjeve, veçanërisht në Gjermani, ku ajri është aromatik me gështenja të pjekura, strudel, pikante Nurnburger Liebkuchen, salsiçe që gumëzhin në skarë dhe specialitete lokale të çdo rajoni.

Shumica e këtyre tregjeve dhe festivaleve përfshijnë të qenit jashtë, shpesh duke ecur në dëborë, prandaj sigurohuni që të visheni ngrohtësisht dhe të vishni çizme ose këpucë të rënda. Dhe sillni një paketë ose çantë në treg, sepse me siguri do të josheni nga mallrat e bukura të punuara me dorë që do të gjeni.

Përdoreni këtë listë për të planifikuar udhëtimin tuaj dhe do të jeni të sigurt se do të gjeni vendet më të mira për të kaluar Krishtlindjet në Evropë.

  • 1. Nuremberg, Gjermani
  • 2. Shtutgarti dhe Pylli i Zi, Gjermani
  • 3. Strasbourg, Francë
  • 4. Dresden dhe Malet Ore, Gjermani
  • 5. Skenat Precepe, Itali
  • 6. Mynih, Gjermani
  • 7. Vjenë, Austri
  • 8. Zagreb, Kroaci
  • 9. Londër, Angli
  • 10. Amsterdam, Hollandë