Si të zgjidhni llojin e llambadarit?


Për të gjetur llambadarin perfekt për dhomën tuaj, duhet të merrni parasysh nevojat tuaja për ndriçim. Banjo nuk do të ketë nevojë për të njëjtin ndriçim si kuzhina apo dhoma e ndenjes. Përveç pyetjeve të stilit, për të zgjedhur llambadarin duhet të mendoni edhe për anën funksionale. 
Në një dhomë ndenjeje apo ndenjeje, një llambadar me dizajn garanton një shkëlqim të përgjithshëm të ambientit, ndërsa dritat ndihmojnë për të dhënë një atmosferë më intime. Një llambë e bukur dyshemeje me një llambë filamenti të stilizuar do të duket e mrekullueshme pranë kolltukut tuaj të preferuar. Dhe nëse keni një shpirt artistik, mbani mend reklamat për të përmirësuar pikturat dhe dekorimet e mureve. Në dhomën e ngrënies, një llambadar projektuesi sipër tryezës i shton një prekje personale drekës tuaj. As shumë e lartë dhe as shumë e ulët, për të kufizuar efektin verbues për darkuesit dhe për të ruajtur një shkëlqim të caktuar. 

Për ndriçuesit e kuzhinës, frenoni efektivitetin: mos i ngatërroni më kastravecat dhe kungujt me pretekstin se nuk ju duken mirë! 
Përveç llambadarit me dritë të drejtpërdrejtë për ndriçimin e përgjithshëm, mund të shumëzoni dritat e murit dhe pikat e lokalizuara për të ndriçuar mirë tavolinën e punës dhe për t'u fundosur. Mos harroni gjithashtu korridorin, të ndriçuar nga dritat e tavanit dhe murit që mund të shërbejnë edhe si llambë në cep të një muri. 

Kur është koha për t'u përgatitur, dritat e banjës janë veçanërisht të rëndësishme. Zgjedhni llamba të bardha për dy shamitë në anë të pasqyrës dhe llamba më të ngrohta për hapësira relaksuese, si vaska (qirinjtë janë miqtë tanë më të mirë atje!). Nëse njollat ​​në banjë janë shumë praktike, asgjë nuk ju pengon të zgjidhni një ose më shumë llamba varëse deko për të shtuar stilin, duke respektuar rregullat e sigurisë! 

Dhe në dhomën e gjumit? 
Ne zgjedhim një varëse me dritë jo shumë të fortë, për shembull me një pëlhurë abat-jour, e cila është më e ngrohtë, dhe një llambë dyshemeje ose një llambë muri si llambë pranë shtratit. Tendenca e re është vendosja e pezullimit shumë të ulët në këtë rast. Për të shtuar një element dekorativ më intim, mund të mendoni edhe për një kurorë të lehtë.
Një llambadar dizajni me linja grafike mund të përmirësojë një mjedis modern. Modelet më të lehta, të tilla si llambat me tela, për shembull, janë veçanërisht të përshtatshme për këtë lloj mobiljesh. Nga ana tjetër, varëset deko me linja skandinave në dru të hapur janë elementë të vërtetë thelbësorë për këtë stil, ashtu si dritat e trekëmbëshit me kërcell të ndezur.

Për ambientet e brendshme të stilit të fabrikës, frenoni frymëzimin industrial: metal i papërpunuar, bulona dhe, pse jo, një pamje si tubacionet e prodhimit. Këtu keni gjithçka që ju nevojitet për t'i dhënë fund stilit tuaj. Sigurisht, mos harroni trendin e llambave me fije për të përsosur dekorin tuaj.

Tani le të kalojmë në stilin detar, me llambat me materiale natyrale: thurje, rush, bastun prej palme kacavjerrëse, druri i lehtë dhe pambuku i bardhë do t'i japin një ajër deti shtëpisë tuaj të pushimit.
Dhe nëse jeni më të orientuar drejt stilit ekzotik, dritat me frymëzim etnik do ta çojnë brendësinë tuaj në destinacione të largëta: ananasi, metali i shpuar dhe madje edhe kafshët ekzotike do të marrin përsipër dritat tuaja.
Nëse ju pëlqen vintage, ju rekomandojmë llambadarë retro me stile shumë të ndryshme. Xham me ngjyra, abazhur me model, ngjyra pop, bakër: frymëzimet janë po aq sa ka dekada të shekullit të njëzetë.
Si përfundim, janë dritat klasike me ngjyrat e tyre të matura dhe elegante. Xhami, metali, kristali dhe pëlhura të çmuara, të gjitha i japin magjinë e tyre shtëpive më të bukura.
Mirë të dini: temperatura e ngjyrës, një element kyç

Kur mbaroni arredimin e shtëpisë me drita, duhet të keni parasysh edhe ngjyrën e dritës që do të shpërndahet nga llambat LED. Për dritë të ngrohtë dhe intime, zgjidhni rreth 3000 Kelvin. Llambat 4500 kelvin japin një dritë të bardhë dhe të drejtpërdrejtë.
Çfarë madhësie llambadari të zgjidhni?
Dimensionet e pikave të dritës janë shumë të rëndësishme për një dekor të suksesshëm të dritës në shtëpinë tuaj. Llambat dhe llambadarët, nëse janë shumë të vegjël, do të humbasin në mes të mobiljeve dhe nuk do të japin ndriçim të mjaftueshëm. Nëse janë shumë të mëdhenj, llambadarët do ta bëjnë dhomën të duket shumë e vogël.

Situata bëhet veçanërisht delikate kur duam të instalojmë një dritë tavani. Nëse dëshironi që drita varëse të ndriçojë tryezën e dhomës së ngrënies, zgjidhni një model me disa llamba për të mbuluar të gjithë gjatësinë e tavolinës. Llamba varëse më pas mund të fiksohet në një lartësi prej 1,80 m për pjesën më të ulët. Në të gjitha konfigurimet e tjera, preferohet që të mos shkoni nën një lartësi prej 2 m.

Si të zgjidhni një llambadar deco për dhomën e ndenjes?
Dhoma e ndenjes është dhoma kryesore komode në shtëpinë tuaj dhe ku kombinimi i llambadarit dhe dizajnit të brendshëm merr të gjithë kuptimin e tij. Në fakt, është e nevojshme të shumëfishohen pikat e dritës duke siguruar koherencë të përsosur midis llambadarëve të zgjedhur dhe stilit. Për mobiljet e dritave të dhomës së ndenjes, llambat e dyshemesë ju lejojnë të krijoni një atmosferë të personalizuar. Një pikë e lehtë në çdo anë të divanit na duket thelbësore, por mos hezitoni të vendosni disa llamba më të vogla në mobilje për të luajtur me elementët e ndryshëm dhe për të përmirësuar brendësinë sipas dëshirës.

Nëse keni organizuar një kënd zyre ose një hapësirë ​​leximi si një kolltuk komod, një llambë do t'ju lejojë të shtoni një pikë ndriçimi vetëm për atë cep. Zgjidhni një llambë me një intensitet më të lartë se dritat e tjera në dhomë për të lexuar ose shkruar rehat. Mos harroni gjithashtu garlandet dhe dekorimet me shkëlqim që theksojnë ndriçimin. Po llambat varëse në të gjithë këtë? Më vete nuk mjaftojnë, por ju lejojnë të rregulloni pak më mirë intensitetin e dritës.

Si të zgjidhni dritat e tavanit?
Stili bashkëkohor është sigurisht ai që përshtatet më së miri me dritat e tavanit. Këto të fundit janë bërë gjithashtu vepra të vërteta arti dhe ofrojnë pika të ndryshme ndriçimi me dizajne sa të matura dhe mbresëlënëse. Metali është shpesh i pranishëm, por ka edhe materiale më të pazakonta si litari ose puplat që i shtojnë fantazi pezullimit.

Për një stil më detar ose country, drita jeshile për një dritë dekorative të mbuluar me bastun prej palme kacavjerrëse, liri ose dru për një tërësi që shton një element natyral në çdo dekor. Ndriçimi, i mbuluar nga këto fibra bimore, bëhet më delikat, ideal për një dritë dekorative për një ambient intim në dhomë. Janë pikërisht këto materiale që mund të zgjidhni edhe për një dekorim të stilit skandinav.

Drita klasike dhe elegante e tavanit, nga ana tjetër, i bën homazh xhamit. Me modelet në formë sfere apo që kombinojnë disa abazhurë të vegjël, frymëzimi deco do të jetë më modern. Për një dekor thjesht tradicional, llambadarët janë thelbësorë për të riafirmuar stilin tuaj. Ato përfaqësojnë një pjesë të fortë të mobiljeve në shtëpinë tuaj për t'u vendosur në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit. Një mundësi tjetër: të luani me kontrastet duke futur një pezullim spektakolar në një atmosferë romantike ose vintage.

Së fundi, për një dekorim në stilin e fabrikës, kombinimi i drurit të papërpunuar dhe metalit të zi krijon dritat e tavanit me një elegancë industriale menjëherë të pagabueshme. Ju gjithashtu mund të devijoni nga ky stil tipik i fabrikës dhe të zgjidhni një model globi ose një krijim të kuq të tipit laboratorik me një efekt ndryshku.

Zgjedhja e dritës së duhur për një ambient dhe një stil që përputhet me shijet tuaja kërkon disa reflektime të zgjedhura mirë. Llambat, dritat e murit, llambadarët, suspensionet ose kurora: gjëja më e mirë është të shumëfishoni pikat e dritës. Linjat e dritave tuaja do t'ju ndihmojnë të përsosni atmosferën deco të dhomës tuaj, por mos harroni aspektin funksional për ambiente të brendshme praktike dhe komode. Dhe mos harroni të ricikloni llambat tuaja!