5 këshillat ideale për një dhomë përrallore bebi
Kur bëhet fjalë për krijimin e një universi mikpritës dhe poetik për dhomën e foshnjës, mos humbisni disa aksesorë dekorimi 
thelbësorë. Ne kemi mbledhur këtu 5 gjërat thelbësore për të arreduar siç duhet dhomën e gjumit të të sapoardhurve. 
Zbukurimi dhe arredimi i folesë së tij të paqes është një nga momentet më emocionuese para ardhjes së foshnjës: prandaj krijoni 
një hapësirë ​​relaksuese që ju reflekton. Këtu janë disa ide për dhomën e bebeve që do t'ju ndihmojnë të zgjidhni.


Si të arredoni dhomën e bebeve? 

Netët e tij të para, të qeshurat e para dhe biseda e tij e parë do të jenë në këtë dhomë, kështu që dhoma e foshnjës është një 
vend ku ai duhet të ndihet rehat. Për të luajtur dhe për t'u argëtuar në qetësi të plotë, ju nevojitet një hapësirë ​​që i 
përshtatet nevojave tuaja. Mobilimi i folesë suaj të Wellness duhet të respektojë disa rregulla bazë. Mes mobiljeve dhe dekorimit, nuk do të duhet të anashkaloni asgjë ... Le të fillojmë! 
Mobilje: kufizoni numrin e mobiljeve. Shpesh të mëdha, ato nuk janë shumë të dobishme gjatë viteve të para të jetës. Zgjidhni 
mobiljet vërtet të nevojshme për fëmijë: krevatin e bebeve, tavolinën e ndërrimit, komodinën ose garderobën. Pa harruar një 
kolltuk komod, i cili do t'ju shoqërojë gjatë orëve të natës. Shmangni vendosjen e shtratit pranë derës për të mos e shqetësuar 
fëmijën me zhurmat e shtëpisë. 
Mobiljet e ruajtjes: nga komoda e deri te garderoba dhe aksesorët e shumtë të ruajtjes, nuk do t'ju mungojnë zgjidhjet për të 
optimizuar folenë tuaj të paqes. Me kuti, kosha, kosha dhe trungje, do të jeni të llastuar për zgjedhje! A është dhoma e gjumit e 
vogël? Përfitoni nga lartësia e dhomës dhe zgjidhni hapësirat e magazinimit në një raft të bukur. 
Pëlhura: Zgjidhni perdet për të dekoruar dritaret. Shpesh me ngjyra dhe argëtuese, ato do të ngrohin atmosferën në një çast duke 
ruajtur gjumin e foshnjës. Koordinohu me ngjyrat e dhomës për një harmoni edhe më të madhe, duke i kombinuar ato me çarçafët. 
Plotësoni atmosferën komode të dhomës me një tapet të butë në dysheme. E rrumbullakët, drejtkëndëshe, në formë reje, ylli apo 
zemre, ka diçka për të gjithë! Dhe, së fundi, zgjidhni një tapet lojërash për të porsalindurin: do të nxisë kureshtjen dhe 
aftësitë motorike të foshnjës, duke e bërë atë të argëtohet dhe të ndihet i qetë. 
Ndriçimi: çfarë ka më mirë se pak magji dhe fantazi! Ai rregullon me kujdes pikat e ndryshme të dritës sipas pozicionit të 
mobiljeve. Drita më intensive për të ndriçuar në mënyrë të përsosur dhomën kur luan ose errësohen për ta qetësuar ose për ta 
ndihmuar të flejë. Bëni vend për dritën! 
Dekorimi: për të perfeksionuar arredimin e dhomës së gjumit fokusohuni tek disa objekte dekorative. Me kombinime të lezetshme, 
duke përfshirë dekorime muri në formë koale, varëse ylberi dhe kurora me flamuj, do të argëtoheni shumë me këtë fazë të dekorit! 
Për ide të përziera për dhomën e bebeve, zgjidhni ngjyrat neutrale. Më pas do të jetë e mundur ta lidhni atë me çdo atmosferë që 
dëshironi të krijoni me fëmijën tuaj. Por mbi të gjitha mos harroni komoditetin sepse do të kaloni shumë kohë në këtë dhomë gjatë 
vitit të parë të jetës.

Ngjyra e dhomës së gjumit të porsalindur: cilën të zgjidhni? 
Kur dizajnoni dhomën e foshnjës, zgjedhja e ngjyrës është një hap themelor. Nuancat e përdorura i lejojnë të porsalindurit tuaj 
të gjejnë lumturi gjatë gjithë rritjes së tyre dhe do të kenë një efekt të jashtëzakonshëm në zhvillimin e tyre vizual. Që ai të 
ndihet rehat dhe i sigurt në ambientin e tij të ri, është e nevojshme të bëni zgjedhjen e duhur të ngjyrave, sipas shijeve tuaja, 
nevojave tuaja dhe stilit që dëshironi për këtë dhomë, por edhe sipas hapësirës. 

Rregulli i parë është të merrni parasysh madhësinë e dhomës dhe shkëlqimin e saj për të zgjedhur ngjyrën e dhomës së gjumit të 
foshnjës. Nëse dhoma është e ndritshme, mund të zgjidhni një ngjyrë të fortë në mur, si jeshile, blu ose një ngjyrë të ndritshme, 
si portokallia. Nëse dhoma është e zymtë, zgjidhni nuanca të bardha ose të lehta. Nëse dhoma është e vogël, shkoni për të bardhë, 
me një mur në një ngjyrë të ndezur; nëse është e madhe, mund të bësh si të duash! Dhe mbi të gjitha, mos harroni: mos kombinoni 
më shumë se tre ngjyra. 

Epoka e blusë për djemtë dhe rozës për vajzat ka përfunduar! Këto dy ngjyra tashmë lidhen me nuancat neutrale, si e bardha, bezha 
apo grija, dhe gjithashtu i lejojnë vetes disa marrëzi të vogla, me nuanca më të gjalla, të errëta apo pastel. Le të bëjmë një 
bilanc të ngjyrave për dhomën

E bardha: është zgjedhja më e shpeshtë për dhomën e bebes, sepse stili neutral i saj e bën të lehtë kombinimin me ngjyra të tjera.
E ndritshme, e lehtë, e freskët dhe elegante, e bardha ka të gjitha përfitimet që mund të mendoni. Por kini kujdes si e përdorni:
kombinoni me një ngjyrë të dytë me kontrast, me detaje shumëngjyrëshe në dhomë ose luani me objekte dhe lodra me ngjyra të ndezura. 
Kjo do t'i lejojë vogëlushit tuaj të dallojë ngjyrat për të stimuluar shikimin. 
Gri: kjo ngjyrë do të integrohet lehtësisht në një dhomë gjumi të përzier. Mund ta kombinoni edhe me ngjyra të ndryshme, nga 
nuancat delikate deri tek ato më të shndritshmet: me një nuancë bezhe për një ëmbëlsi të madhe, me një nuancë të verdhë për dritë 
dhe gjallëri... Pavarësisht nuancës, grija shkon shumë mirë me nuancat e çelura. 
Blu: kjo ngjyrë në trend tani përdoret po aq në dhomat e gjumit të vajzave sa në dhomat e djemve. Efekti i saj relaksues e bën 
blunë ideale për momente kushtuar ëndrrave dhe relaksimit. Blu mesnate, akuamarin, bruz, blu e hapur ... Një mori nuancash të 
parezistueshme!
Mos hezitoni t'i ndani me nuancë të bardhë ose më të çelur. Efekti është i garantuar! Një dhomë bebesh blu është, ndër të tjera, 
shumë relaksuese. 
E gjelbër: gjithnjë e më në modë, jeshile është një ngjyrë delikate që u lejon prindërve që nuk duan të dinë seksin e fëmijës të 
luajnë me neutralitetin. Kjo nuancë ka virtyte qetësuese dhe relaksuese. E pamundur të gabosh me këtë ngjyrë: ajo përfaqëson 
ëmbëlsinë, butësinë dhe autenticitetin! 
Bezhë: është një ngjyrë e ndezur që të jep rehati, qetësi dhe qetësi. E përjetshme dhe e thjeshtë, kjo ngjyrë ka veçantinë e 
kombinimit lehtësisht me ngjyra të shumta, duke u kombinuar mrekullisht me një dhomë gjumi klasike. 
E zeza: Nëse zgjidhni këtë nuancë të errët dhe elegant në dhomën e gjumit, përdorni atë me masë vetëm në një mur. Nëse muret janë 
një hap shumë i madh për ju, zgjidhni perdet ose shtratin në këtë hije. Efekti është i garantuar! 
Ngjyrat pastel: përveçse janë pikërisht në trendin e momentit, ngjyrat pastel ofrojnë disa avantazhe. Kanë efekt qetësues, japin 
shumë ëmbëlsi dhe nxisin gjumin e foshnjës. Për një dhomë gjumi me pamje skandinave, lëreni veten të pushtoni nga bojëqielli ose 
bluja e akullt. Ose zgjidhni freskinë e mentes! Një dhomë gjumi e verdhë pastel ofron shumë shkëlqim. Është një truk i zgjuar për 
të futur diellin në dhomë! Një bonus shtesë: të gjitha ngjyrat pastel mund të kombinohen me njëra-tjetrën.

Para se të zgjidhni ngjyrat, mos harroni se mobiljet, objektet dhe lodrat janë pjesë e pandashme e dekorimit. Këto detaje të 
kombinuara do të marrin pjesë në krijimin e atmosferës plot ngjyra të dhomës! 

Si te zgjidhni shtratin e bebeve? 
A e dini se ... Një i porsalindur fle nga 15 deri në 20 orë në ditë gjatë vitit të parë të jetës? Prandaj, zgjedhja e shtratit të 
foshnjës është thelbësore për të siguruar një gjumë cilësor. Standardet e sigurisë, dimensionet, shtretërit e pajisur me hekura 
mbrojtëse, krevat fëmijësh, kosha... Përballë një zgjedhjeje të tillë dhe gjithë këtyre parametrave, çfarë të zgjidhni? Nuk dini 
të zgjidhni atë që është e përshtatshme për mirëqenien e fëmijëve tuaj dhe keni nevojë për pak ndihmë? Ne ju shpjegojmë! Para së 
gjithash, zgjidhni llojin e shtratit për t'u integruar në folenë e tij të paqes. Djepi dhe shporta ofrojnë një zgjidhje ideale që 
nga lindja deri në muajin e gjashtë të jetës. Këto janë padyshim zgjidhje jetëshkurtra, por ato ende ofrojnë disa avantazhe. Madhës
ia e vogël dhe hapësira e kufizuar do t'i japin fëmijës tuaj një ndjenjë ngrohtësie dhe do ta bëjnë atë të ndihet i mbështjellë. 
Mos harroni të zgjidhni sipas nevojave të një bebeje dhe standardeve evropiane. Shtretërit me shufra janë më të njohurit dhe më të
 përdorurit. Ju mund t'i përdorni ato që nga lindja deri në 3 vjet jetë. Një zgjidhje afatgjatë, por mos harroni të vlerësoni disa 
kritere të rëndësishme në momentin e blerjes. Para së gjithash, sigurohuni që shtrati të jetë në përputhje me standardin evropian 
NF EN716-1. Garanton siguri thelbësore sipas parametrave të mëposhtëm:
dimensionet standarde 120 x 60 cm; 
thellësia maksimale të paktën 60 cm; 
ndarja midis njërit dhe tjetrit midis 4,5 dhe 6,5 cm; 
një dyshek i fortë dhe i rehatshëm. 
Këtu janë edhe disa këshilla të dobishme: gjatë javëve të para të jetës, mos harroni të vendosni shtratin me hekura në dhomën tuaj.
I ashtuquajturi cosleeping ju lejon të flini afër të porsalindurit dhe të jeni të arritshëm në rast nevoje. Për pozicionin e 
krevatit, mos e vendosni pranë radiatorit, pasi fëmija mund të digjet, ose pranë perdeve. Për sa i përket pamjes, zgjidhni stilin 
që i përshtatet më shumë dekorimit të dhomës së gjumit. Një gjë është e sigurt: shtretërit e foshnjave nuk kanë qenë kurrë kaq në 
modë, pavarësisht stilit! Pra, jepini dorë të lirë shijeve tuaja: sharmi dhe epoka e përjetshme e stilit klasik, minimalizmi dhe 
thjeshtësia e stilit skandinav, dizajni dhe origjinaliteti i stilit bashkëkohor… Dorzohuni ndaj tundimit! Për të përfunduar 
dekorimin e zonës së gjumit, zgjidhni një tendë të këndshme. Do të japë një prekje përrallore dhe do të krijojë një ndjenjë 
sigurie për të porsalindurin tuaj. Sa i përket parakolpit të krevatit të foshnjës, ai do të jetë prekja e fundit për dekorimin e 
dhomës së gjumit. Zgjidhni atë në nuanca që përputhen me pjesën tjetër të dekorimit. Do t'i shtojë ngrohtësi dhomës dhe do ta bëjë 
shtratin e foshnjës edhe më të rehatshëm.

Ide për ruajtjen e dhomës së foshnjës 
Mes pelenave, rrobave dhe lodrave, do t'ju duhet të gjeni menjëherë shumë hapësirë ​​për të rregulluar të gjitha sendet e të voglit 
tuaj. Gjeni zgjidhjen e duhur duke zgjedhur midis mobiljeve të vogla apo të mëdha dhe aksesorëve të magazinimit. 
Komodina: një pjesë e domosdoshme e mobiljeve për të optimizuar hapësirën në dhomën e foshnjës është komodina. Sirtarët ju lejojnë 
të rregulloni të gjitha sendet më të vogla, nga kostumet e trupit, pizhamet e deri te rrobat. Dhe rafti? Mund ta përdorni për të 
lënë disa sende në pamje si tavolinë ndërrimi, për sa kohë që kjo veçori ofrohet për këtë pjesë të mobiljeve. Në këtë rast, do t'ju
 duhet të keni një dyshek ndërrimi dhe një raft të përshtatshëm. Për sa i përket pamjes, nuk do t'i rezistoni zgjedhjes së gjerë 
të ngjyrave dhe stileve, mes trendit vintage, stilit klasik dhe të përjetshëm apo dizajnit bashkëkohor. Për të plotësuar komodinën 
ose nëse nuk keni hapësirë ​​të mjaftueshme, lëreni veten të pushtoni nga sharmi i dollapëve. Të ngushta dhe të gjata dhe të pajisura
me disa sirtarë, ato do të ruajnë me çmim objektet më të vogla, ndërsa në raftin e sipërm do të ketë një llambë të bukur. Shumë në 
modë, mund të zgjidhni edhe një kabinet në stil retro! Gjithashtu mund të vendosni të kombinoni tavolinën e ndërrimit me kosha të 
vegjël. Ato do t'ju lejojnë të mbani gjithçka që ju nevojitet për ndryshimin, por edhe lodrat për të zënë fëmijën. Tani keni 
gjithçka që ju nevojitet për një ndryshim pa probleme. 
Dollapi dhe garderoba: nëse jeni duke kërkuar për një njësi magazinimi më të madhe, zgjidhni garderobën. Është shumë praktik sepse 
është i pajisur me sirtarë dhe rafte për të rregulluar rrobat e bebes. Në varësi të hapësirës në dhomë, do të gjeni lehtësisht 
garderobë për fëmijë me 1 ose 2 dyer. Nëse dhoma është e madhe, zgjidhni një gardërobë. Përveç rafteve dhe sirtarëve, garderoba 
zakonisht ka një parmakë rrobash për të varur disa fustane në varëse rrobash. Rrobat, palltot dhe çantat e gjumit do të ruhen në 
mënyrë perfekte në këtë pjesë të mobiljeve. Zgjidhni një gardërobë ose gardërobë të stilit skandinav ose një gardërobë të vogël 
në formë shtëpie për një prekje argëtuese për fëmijën. 
Rafti: është koha për të zgjedhur disa objekte të bukura për të personalizuar dhomën dhe për t'i ofruar stilin e dëshiruar. Për ta 
bërë këtë, rafti i foshnjës ofron një zgjidhje ideale. Ajo do të jetë në gjendje të zbukurojë objektet prej druri, fotot e lindjes,
 pak dritë për natën dhe madje edhe këpucët e para të bebes. Mjafton të gjeni modelin që do të dekorojë murin e folesë së tij të 
paqes: rafte klasike apo moderne, në formën e një kafshe, një reje apo një shtëpie të vogël... Fraza magjike është vetëm një: jepni
falas frenoni shijet tuaja!
Aksesorët e ruajtjes: Për lodrat e shumta të fëmijës suaj, gjoksi i lodrave ofron shumë hapësirë ​​ruajtëse. Nga më klasikja tek ajo 
më moderne, me ose pa rrota, të thjeshta apo të zbukuruara me stampa, të matura apo shumëngjyrëshe, do ta bëjë gjithmonë të lumtur 
fëmijën tuaj. Trungu i lodrës, si dhe kutitë, çantat, koshat dhe koshat do ta ndihmojnë atë të mësojë të rregullojë që në hapat e 
parë. Falë formateve të ndryshme që ato ofrojnë, kutitë, çantat, shporta dhe shporta do të përshtaten me të gjitha nevojat. Këta 
aksesorë magazinimi do t'ju ndihmojnë të organizoni dhe rregulloni dhomën e foshnjës tuaj, nga produktet e pastrimit pranë 
tavolinës së zhveshjes deri te lodrat. Çanta magazinimi në pambuk të zbukuruara me yje, kuti në formën e një miu ose lepurushi, 
shporta me fibra vegjetale të endura, shporta thurje… Gjithçka që ju nevojitet!
Dhe më pas, graali i shenjtë i prindërve që janë të apasionuar pas dekorimit: komodina e thurur me sirtarë dhe shporta prej 
thurjeje për një bukuri vintage në dhomën e gjumit të porsalindur.
Cilat drita të zgjidhni për dekorimin e dhomës së bebes?
Para se të jetë në gjendje të dallojë format dhe ngjyrat, fëmija sheh dritën e parë. Ai kontribuon në zhvillimin e tij gjatë 
muajve të parë të jetës, ndërsa dekoron folenë e tij të mirëqenies. Llambadarë origjinalë, dritat e modës në mur, kurora argëtuese,
 drita për natën ... Dëshironi të gjeni një ide të ndritshme për dhomën e bebes? Ne do t'ju udhëzojmë!

Për t'i ofruar rehati maksimale vogëlushit tuaj, shumëzoni burimet e dritës. Zgjidhni ndriçimin tuaj me kujdes, sepse ai luan një 
rol themelor. Do të duhet të jetë delikate për një ndjenjë qetësie dhe sigurie dhe argëtimi për të siguruar zhvillimin e saj, por 
edhe funksionale në jetën e përditshme. E gjithë kjo duke kujtuar gjithmonë se po arredoni një hapësirë ​​për një fëmijë shumë të 
vogël: muajt e parë të jetës, në fakt, foshnjat kanë sy shumë të ndjeshëm. Prandaj fokusohuni te dritat që nuk e mahnitin të voglin.
 Për ta bërë këtë, zgjidhni llamba të përshtatshme, për shembull LED. Drita e shpërndarë është më pak e fortë se ajo e llambave 
klasike. Shkoni për ngjyra të ftohta, me llamba të bardha dhe jo të verdha. Kjo zgjidhje bën të mundur nxitjen e rënies në gjumë në mbrëmje ose para gjumit. E vendosur edhe për dritat e pajisura me dimmers. Me një tundje të thjeshtë të dorës, mund të rrisni intensitetin e dritës sipas nevojave tuaja.

Dritat janë thelbësore dhe do t'i japin një stil përrallor dhe një atmosferë të qetë dhomës së foshnjës. Për ta bërë fëmijën tuaj 
të udhëtojë në botën e çudirave dhe ta shoqëroni drejt një gjumi të këndshëm, luani me forma dhe lojëra drite. Në një atmosferë 
mikpritëse, mrekullia do të jetë gjithmonë e pranishme! Ju keni në dispozicion lloje të ndryshme dritash për të krijuar një 
atmosferë që përputhet me pritjet tuaja:

Llambadari: ofron një intensitet më të fortë drite për të ndriçuar të gjithë dhomën. Përgjithësisht pozicionohet në qendër të 
dhomës ose mbi një hapësirë ​​specifike, duke krijuar një kornizë delikate dhe relaksuese. Me llambadar, i porsalinduri mund të 
luajë i sigurt në shtrat ose në një rrogoz lojërash të porsalindur. Zgjidhni llambadarin sipas ngjyrave të dhomës dhe stilit të 
mobiljeve. E thjeshtë, grafik, me ose pa dekorime, të thjeshta ose me model, llambadari do të kujdeset gjithmonë mbi të voglin 
tuaj.
Llamba e dyshemesë: zakonisht vendoset në një cep të dhomës ose pranë një kolltuku të rehatshëm. Përveçse është shumë praktik 
gjatë natës, llamba e dyshemesë ofron ndriçim të mjaftueshëm për një atmosferë mikpritëse për të shoqëruar kohën e lojës së 
foshnjës. Përsa i përket estetikës, është e vështirë të mos i nënshtrohesh llambës së dyshemesë me tre këmbë, gjithmonë në trend, 
për t'u koordinuar me një abazhur të dekoruar me stampa. Me yje, re apo kafshë, llamba pranë krevatit personalizon edhe më shumë 
dhomën e gjumit dhe rrëmben vështrimin e foshnjës.

Drita për natën: nuk është e nevojshme menjëherë sepse foshnja nuk ka frikë nga errësira, por do të jetë e dobishme më vonë për ta
 ngushëlluar fëmijën. Krijon një atmosferë delikate dhe të mbytur në të gjithë dhomën dhe përgjithësisht pëlqehet nga forma e tij 
origjinale dhe dritat e këndshme të projektuara. Një avantazh tjetër i dritës së natës është se ju lejon të mbikëqyrni fëmijën pa 
ndezur dritën në dhomë. Një këshillë e vogël: shmangni vendosjen e tij shumë afër fëmijës, për të mos e shpërqendruar dhe shqetësuar
 atë dhe mos zgjidhni ngjyra shumë të ndezura si e kuqja, jeshile apo blu.

Drita e murit: ofron dritë shtesë, dekoron murin dhe i jep një prekje lozonjare dekorimit. Me një formë klasike ose origjinale, 
esëll ose shumëngjyrëshe, drita e murit pasuron dhomën e gjumit të të voglit tuaj në të njëjtën kohë duke ofruar një dritë delikate
 dhe të mbytur. Një avantazh tjetër: drita e murit mund të veprojë si dritë për natën nëse nuk shfaq ngjyra shumë të ndezura.
Llamba e tavolinës: e vendosur në komodinë ose në lartësinë e dhomës së zhveshjes, ofron ndriçim thelbësor për të mos e verbuar 
vogëlushin nëse zgjohet gjatë natës. Përveç kësaj, ka llamba tavoline për të gjitha shijet dhe në shumë stile: nga llambat klasike 
me abat-jours tek llambat moderne në formë kafshësh, por edhe ato të stilit skandinav me një siluetë thelbësore ...

Aksesorët e ndritshëm të arredimit: dritë shtesë dhe objekte dekorative më vete, do të ofrojnë të gjithë stilin e tyre për të s
ublimuar pamjen e dhomës së gjumit. Ato janë ideale për krijimin e një universi të butë të favorshëm për mirëqenien e foshnjës 
tuaj. Dekorime muri në formën e një lepuri, ylli ose reje, fjalë të shndritshme, këmbanat me gaz, kurora të lehta në formë 
kafshësh… Me të gjitha këto mundësi, nuk mund të mos magjepseni!
Këshillat dhe idetë tona për dekorimin e dhomës së foshnjës
Për të krijuar një hapësirë ​​relaksuese por edhe lozonjare, mos hezitoni të luani me dekorimin. Shikoni me kujdes këshillat e 
mëposhtme për t'i ofruar vogëlushit tuaj një dhomë gjumi që plotëson nevojat e tij.

Gjatë ditëve dhe javëve të para të jetës, mos vendosni lodra me erë në krevatin e tij. Foshnja ka nevojë për shumë gjumë dhe 
pushim, por lodrat e erës mund ta mbajnë atë zgjuar. Në vend të kësaj, vendosini ato në zonën e lojës (për shembull, sipër një 
tapeti për fëmijë) në këtë fazë të jetës. Ju do të jeni në gjendje t'i vendosni ato në shtrat vetëm nga muaji i katërt / i pestë 
i jetës.
Për sa i përket dekorimit, nëse ju pëlqejnë qilimat, zgjidhni ato veçanërisht të buta për dhomën e foshnjës. Në këtë mënyrë do të 
mund të hyni apo të dilni nga dhoma e tij me një hap të butë.
Mendoni gjithashtu për ndarjen e zonave të ndryshme të dhomës (luaj, ndryshim, gjumë ...) për të lejuar fëmijën të krijojë 
referencat e tij. Për ta bërë këtë, krijoni atmosfera të ndryshme falë dekorimit të dhomës së foshnjës. Luaj me ngjyrat, 
teksturat… Kjo do t'i lejojë gjithashtu fëmijës të zbulojë gjëra të reja dhe të pasurojë përvojat e tij.
Mos hezitoni, gjatë rritjes, të vendosni disa elementë në lartësinë e tij. Në këtë mënyrë ai do të jetë në gjendje të bëjë 
vendet e tij, të krijojë pika referimi, të përvetësojë mjedisin e tij. Autonomia e tij do të përmirësohet.
Së fundmi, nëse po kërkoni ide të tjera dekorimi për dhomën e bebeve, mos hezitoni të frymëzoheni nga pjesa tjetër e shtëpisë. 
Harmonia është gjithmonë një tipar fitues.
Por mbi të gjitha, mos i neglizhoni këto këshilla të vogla sigurie: mos harroni të vendosni mbulesa mbrojtëse në mënyrë që fëmija 
juaj të mos mund të fusë gishtat ose sendet metalike në priza elektrike. Gjithashtu kushtojini vëmendje telave që mund të tërheqë 
ose varet. Së fundi, preferohet të shmangen llambat prej xhami, të cilat në rast të rënies rrezikojnë të thyhen.

Ndërsa fëmija rritet, disa objekte dhe mobilje nuk do të jenë më të përshtatshme për moshën e tij: ofroni atyre një jetë të dytë. 
Thjesht çojini ato në pika të specializuara grumbullimi për t'i kthyer në gjendjen e tyre origjinale. Kështu, ata do të mund të 
bëjnë të lumtur një familje tjetër