Tendenca për stilin e bastun prej palme kacavjerrëse tashmë është rikthyer

I konsideruar me stil dhe paksa jashtë modës që nga fundi i viteve 1970, tendenca për stilin e bastun prej palme kacavjerrëse tashmë është rikthyer për disa sezone në botën e mobiljeve dhe dekorimit të brendshëm. Në vazhdën e tendencës ekzotike dhe vintage dhe rikthimit të madh të materialeve natyrore, bastun prej palme kacavjerrëse tani është një element thelbësor në universin e shtëpisë dhe kopshtit. Nga dhoma e ndenjes në dhomën e gjumit duke kaluar nëpër tarracë, dekorimi me bastun prej palme kacavjerrëse përshkon të gjitha dhomat e shtëpisë dhe jashtë. Pra, si të adoptoni bastun prej palme kacavjerrëse pa bërë një gabim? Këtu janë të gjitha informacionet kryesore që ju nevojiten për të plotësuar këtë material në trend. Ndiqni udhëzuesin tonë!
lo stile rattan

Stili bastun prej palme kacavjerrëse
Si të integroni tendencën e mobiljeve prej bastun prej palme kacavjerrëse në dhomën e ndenjes?
Nëse ju duhet të zgjidhni vetëm një element bastun prej palme kacavjerrëse për dekorimin e dhomës së ndenjes, një kolltuk i bukur bastun prej palme kacavjerrëse është alternativa më e mirë. Një karrige lëkundëse me bastun prej palme kacavjerrëse do të shtojë një prekje komode dhe do të përshtatet në mënyrë të përkryer me trendin hygge, veçanërisht nëse e kombinoni me një pelezë artificiale në ngjyrë të bardhë ose një jastëk të thurur në ngjyrë pastel.

Nëse dëshironi të fokusoheni në një tavolinë të ulët bastun prej palme kacavjerrëse, luani me kontrastet duke e kombinuar me një divan modern gri retro me forma katrore, për një përzierje dhe ndeshje të suksesshme. Ai do t’i japë një notë autentike dhe natyrale një hapësire të përshkuar nga moderniteti. Për ta përmirësuar edhe më shumë, rregulloni tryezën tuaj të kafesë me bastun prej palme kacavjerrëse në një qilim të butë dhe elegant. Në qendër të tapetit do të bëhet protagonisti i dhomës. Gjithashtu kombinoni atë me një kabinet TV prej druri ose thurjeje. Kështu do të keni mundësinë të luani me pamjen totale apo me kontrastet, duke ruajtur gjithmonë harmoninë perfekte. Në të vërtetë, thurje, bastun prej palme kacavjerrëse dhe rush përputhen në mënyrë të përkryer me njëri-tjetrin.
Si të dekoroni dhomën e gjumit me bastun prej palme kacavjerrëse?
Rattan është një zgjedhje shumë e përshtatshme për një atmosferë komode dhe një prekje retro në dhomën tuaj të gjumit. Ndër tendencat më të nxehta do të gjeni tavanin prej bastun prej palme kacavjerrëse, i cili do t’i japë një prekje komode hapësirës së dedikuar për gjumin. Kombinimi fitues? Një kokë koke me bastun prej palme kacavjerrëse e kombinuar me një set çarçafësh lino me ngjyra delikate, si rozë pastel, bezhë, rërë dhe sigurisht e bardhë, të cilat do të mund të përmirësojnë thurjen e bastun prej palme kacavjerrëse në mënyrën më të mirë të mundshme. Mos harroni gjithashtu të mos kurseni në hedhjet dhe jastëkët, për një stil super komod.

Me bujë të madhe në botën e mobiljeve, thurja me thurje është një alternativë e mirë për të futur bastun prej palme kacavjerrëse me rafinim në dhomën e gjumit. Një thurje e lezetshme që lë të dukshme thurjet e punës së saj, endja e thurjes u zhvillua veçanërisht në shekullin e nëntëmbëdhjetë falë karrigeve bistro. Në një komodinë, komodinë ose gardërobë prej thurjeje do të ofrojë një stil unik në dhomën tuaj për një dekorim autentik, tropikal ose të frymëzuar nga art deco. Shtoni një kolltuk bastun prej palme kacavjerrëse për ta bërë atmosferën edhe më mikpritëse. Në këtë mënyrë mund të krijoni një kënd relaksues apo një kënd të dedikuar për leximin.

Nëse trendi i mobiljeve me bastun prej palme kacavjerrëse ju ka fituar, një llambadar bastun prej palme kacavjerrëse në dhomën e gjumit është një opsion që nuk duhet humbur. E endur, e endur apo e punuar, do të ofrojë një stil pushimi në dhomën tuaj. Përkundrazi, një llambadar i zi me bastun prej palme kacavjerrëse do t’i japë një atmosferë elegante një dhome me thekse të cilësisë së mirë. Për ndriçim, zgjidhni një llambë filamenti me një bukuri unike.
Një dhomë gjumi me mobilje thurje është po aq në modë. Për shembull, shportat e endura ju lejojnë të mbani të gjithë aksesorët tuaj (bizhuteri, shalle, rripa…) duke respektuar atmosferën e krijuar në dhomë. Mund t’i përdorni edhe në dollapë ose garderobë për lehtësi më të madhe. Ata janë aleatë thelbësorë në dhomën e gjumit.

Për një arredim të suksesshëm të dhomës së gjumit me bastun prej palme kacavjerrëse ose bastun prej palme kacavjerrëse, Maisons du Monde rekomandon të shtoni një prekje natyrale. Një buqetë e bukur me lule në komodinën, një kurorë lulesh e varur në mur ose një bimë në një mbajtëse tenxhere prej bastun prej palme kacavjerrëse ose prej guri do të jenë ideale për këtë temë. Ato gjithashtu ju lejojnë të shtoni një prekje ngjyrash dhe të zgjoni atmosferën.

Si të integroni bastun prej palme kacavjerrëse në banjë?
Një pasqyrë bastun prej palme kacavjerrëse është e pakrahasueshme: do të jetë në gjendje që në një çast t’i japë një prekje vintage banjës tuaj. Trendi i momentit, ballafaqimi i pasqyrave me forma të ndryshme do ta pasurojë dhomën tuaj me një stil unik. Këshilla jonë: bashkëngjitni një pasqyrë dielli dhe një pasqyrë lule bastun prej palme kacavjerrëse mbi një lavaman prej druri për t’i dhënë një pamje retro banjës tuaj. Ju gjithashtu mund të kombinoni pasqyra bastun prej palme kacavjerrëse me një lavaman bashkëkohor të bardhë me llak ose me një model me linja të lakuara në një stil klasik-chic: avantazhi i bastun prej palme kacavjerrëse është shkathtësia e tij e madhe!

Sa i përket kërkesave për hapësirë, një raft bastun prej palme kacavjerrëse do të jetë perfekt për të ruajtur të gjitha objektet tuaja, duke i dhënë gjithashtu një prekje bohem dekorimit të banjës tuaj. Përveç kësaj, mobiljet prej bastun prej palme kacavjerrëse në banjë janë ideale sepse kanë avantazhin e rezistencës së përkryer ndaj lagështirës. Shumë praktike!

Digresion i vogël: bastun prej palme kacavjerrëse vjen nga një bimë e egër vendase në Azinë Juglindore dhe që i përket familjes së palmave. Pikat e tij të forta? Butësi, qëndrueshmëri dhe rezistencë ndaj ndryshimeve klimatike. Mund ta përdorni edhe si mbajtëse tenxhere nëse dëshironi të shtoni bimë jeshile në banjën tuaj. Trendi i stilit bastun prej palme kacavjerrëse është perfekt për të gjitha hapësirat në shtëpinë tuaj.

Si të përdorni bastun prej palme kacavjerrëse për sallonin tuaj të kopshtit
Me afrimin e verës, bastun prej palme kacavjerrëse bëhet protagonist i dekorimit të jashtëm si dhe një aleat i shkëlqyer për sallonin dhe mobiljet e tjera të kopshtit. Ideale për të huazuar një shpirt bohem, një kolltuk i varur me bastun prej palme kacavjerrëse do të duket mahnitëse nën pjergull ose në oborr. Adoptoni një model me ngjyra të lehta për një atmosferë autentike natyrale. Për një prekje më moderne, një karrige e varur në bastun prej palme kacavjerrëse e bardhë është alternativa ideale. Përmirësojeni atë me një jastëk terrakote ose kaki për ta përmirësuar dhe për të luajtur me kontrastet.

Një divan i domosdoshëm në ditët me diell, një divan bastun prej palme kacavjerrëse kombinohet me stile të shumta arredimi. Nëse ju pëlqen një stil i frymëzuar nga deti, zgjidhni një divan bastun prej palme kacavjerrëse në nuanca gri që mund ta kombinoni me jastëkë me vija. Më pas shtoni disa kurora të lehta, fenerë dhe dekorime prej druri të detit… Dhe kaq! Për një atmosferë ekzotike, zgjidhni një model bambuje me një dizajn të papërpunuar dhe thelbësor që do të shkojë në mënyrë perfekte me jastëkët e bardhë. Për ata që e duan trendin skandinav, divani i lehtë prej bastun prej palme kacavjerrëse me këmbë të pjerrëta në metal të zi është një model thelbësor. Nëse dëshironi një pamje të jashtme të frymëzuar tërësisht nga bastun prej palme kacavjerrëse, zgjidhni një sallon kopshti me bastun prej palme kacavjerrëse, zakonisht i përbërë nga një divan, kolltukë dhe tavolinë kafeje. Ju mund të shtoni lirisht disa elementë dekorativë për ta bërë atmosferën e hapësirës tuaj të jashtme edhe më të këndshme. Pra, zgjidhni jastëkë, plis, qirinj… Dhe pse jo, prezantoni edhe një mangall!

Sa i përket mirëmbajtjes, mobiljet prej bastun prej palme kacavjerrëse janë të lehta për t’u pastruar. Së pari, pluhurosni mobiljet me një fshesë me korrent ose jorgan. Më pas, përdorni një sfungjer të pastër me pak ujë me sapun dhe më pas shpëlajeni. Më pas lëreni mobiljet të thahen duke shmangur kontaktin e drejtpërdrejtë me diellin ose përdorni tharëse flokësh. Për njollat ​​e forta, vetëm disa pika amoniak ose sapun të zi të holluar në gjysmë litër ujë të ngrohtë. Për të përfunduar, ushqeni mobiljet tuaja me bastun prej palme kacavjerrëse me një zgjidhje vaji liri dhe ujë të ngrohtë.

Dëshironi të ndryshoni jastëkët që shoqërojnë kolltukun tuaj me bastun prej palme kacavjerrëse? Maisons du Monde ju inkurajon t’u ofroni atyre një jetë të re. Mos e hidhni atë që nuk e përdorni më! Besojini specialistëve duke i çuar në një pikë grumbullimi të dedikuar. Në këtë mënyrë do të mund të ndiqni trendet më të fundit dhe t’ju ofroni copa të reja bastun prej palme kacavjerrëse.