Një destinacion si Shqipëria, rekomandim i “The Week”

Me trashëgiminë e saj të pasur arkitekturore dhe arkeologjike dhe peizazhet e thyer malore, Shqipëria ka një tërheqje të qartë për udhëtarët “me mendje kulturore”. Më pak të vlerësuara gjerësisht kanë qenë cilësitë e saj si një destinacion plazhi mesdhetar, thotë Chris Leadbeater në “The Daily Telegraph”, dhe si një alternativë me “vlerë të madhe” për fqinjët e saj më të njohur, Greqinë dhe Kroacinë.

Por duket se Shqipëria tani po lë gjurmë në hartën turistike: Skyscanner raporton një rritje prej 48% të prenotimeve për fluturimet nga Britania e Madhe këtë vit krahasuar me vitin 2019 – dhe meriton. Pas dy vitesh “ngecje udhëtimi”, kushdo që dëshiron horizonte të freskëta duhet të marrë parasysh vizitën.

Shumë nga zhvillimet buzë plazhit në 300 milje të bregdetit të Shqipërisë u hodhën në vitet 1990 dhe megjithëse mjaft komode, ato nuk janë të larta. Por ka disa “butiqe të tërhequra dhe prona luksoze”. Vetëm 25 milje në perëndim të kryeqytetit të Tiranës, qyteti i dytë i vendit, Durrësi, ka një plazh “të gjerë, të butë” – por është më mirë të shkoni në vendpushimet më të vogla bregdetare më në jug, si qyteti i Vlorës (ku ndodhet Hotel Liro në majë të shkëmbit. mund të rekomandohet), qyteti piktoresk i Sarandës, ose fshati i mrekullueshëm i Ksamilit, nga i cili mund të shihni Korfuzin, vetëm pesë milje përtej ujit.

Dhe Qafa bregdetare e Llogarasë nuk duhet humbur – një rrugë zigzage që ju çon nëpër malet në jug të Vlorës, duke ofruar pamje “epike” të detit Jon dhe rërës së plazhit të Palase, shumë poshtë.

Të gjitha këto resorte gjenden lehtësisht të arritshme nga thesaret kulturore të Shqipërisë qendrore dhe jugore, duke përfshirë qytetet kodrinore të Gjirokastrës dhe Beratit, me xhamitë dhe pallatet e tyre osmane të shekullit të 18-të dhe qytetin romak të rrënuar të Butrintit. Gjithashtu ia vlen të qëndrosh në Tiranë, jo vetëm për Muzeun e saj të madh Historik Kombëtar dhe restorantet dhe baret e rrethit të zhurmshëm të Bllokut.