Ju pëlqen stili industrial i arredimit? Ja frymezimi ynë për kuzhinat tuaja

Stili industrial është frymëzuar nga fabrikat e lashta amerikane. I rezervuar më parë për hapësira të mëdha dhe të hapura, sot përshtatet me të gjitha sipërfaqet. Ju mund ta adoptoni këtë stil në çdo dhomë, veçanërisht në kuzhinë. Këtu janë katër këshillat tona për një mobilje industriale të suksesshme në të gjithë thjeshtësinë.
decorazione di una cucina in stile industriale

dekorimi i një kuzhine në stil industrial
Fokusohuni në materialet kryesore për një kuzhinë të stilit industrial
Fabrikat e lashta të SHBA-së, frymëzim i dekorimit industrial, ishin hapësira të përbëra kryesisht nga lëndë të para. Druri me një pamje rustike dhe natyrale do të duhet të zërë një pozicion të privilegjuar në kuzhinë nëse dëshironi të ndiqni këtë trend. Mund ta integroni lehtësisht në sipërfaqe të ndryshme të dhomës, për shembull në tavolinë, në gadishuj dhe karroca ose në dollapin e barit.

Për sa i përket mobiljeve, zgjidhni një bufe ose karrige metalike dhe stole bar. Ky material thelbësor i stilit industrial është gjithashtu i përsosur për raftet e larta ose për dritare. Nëse nga ana tjetër, dhoma nuk është e përshtatshme për dritare, zgjidhni një pasqyrë që ofron efektin e dritares, për t’i dhënë dritë vëllimeve të brendshme. Metali është ideal edhe për llambadarë imponues, të cilët dominojnë, për shembull, mbi hapësirën e dedikuar për vaktet.

Për një kuzhinë edhe më vendimtare të stilit industrial, shtoni detaje në materiale natyrale. Lëkura është e përkryer për dorezat e mobiljeve të kuzhinës ose karriget rreth një tavoline ngrënieje. Guri, i cili mund të marrë formën e tullave mitike të kuqe të papafingove të Nju Jorkut, për shembull, do të jetë perfekt për të dekoruar një mur.

Disa lëndë të para karakteristike për stilin industrial, veçanërisht druri, janë materiale natyrore që kërkojnë menaxhim të përgjegjshëm. Maisons du Monde, në bashkëpunim me Fondacionin Earthworm, kujdeset për propozimin e pyjeve të certifikuara, të ricikluara ose të gjurmuara për të luftuar në mënyrë efektive kundër shpyllëzimit.

Përzierja e ngjyrave thelbësore të dekorimit industrial
Sa i përket materialeve, është natyra ajo që dominon në zgjedhjen e paletës së ngjyrave të një kuzhine industriale. Ngjyrat për të preferuar janë e zeza, kafe dhe gri e errët.

Nëse dëshironi të zbutni këto ngjyra të errëta karakteristike të trendit industrial, mund të prezantoni detaje të ndritshme:

enë me elementë të smaltit të bardhë;
shenja metalike me ngjyra të cilësisë së mirë;
letra dekorative prej metali ose druri të nxjerra nga tregtarët antike dhe tregjet e pleshtave.
Këta elementë dekorativë do të mjaftojnë për t’i dhënë një prekje gjallëri dhomës.

Ngjyra që gjendet rregullisht në stilin industrial është e kuqja. Ky trend vjen nga Shtetet e Bashkuara dhe mund të na kujtojë vetëm markën e një pije të famshme të gazuar… Mund të shtoni edhe elemente dekorative në muret e kuzhinës së stilit industrial:

poster;
ngjitëse;
një orë e bukur me një efekt të vjetëruar.
Më të guximshmit mund të zgjedhin një mur kuzhine të lyer me një ngjyrë të theksuar, si blu ose të verdhë, për t’i dhënë një stil unik.

Në kuzhinën tuaj industriale, hapni dyert për natyrën. Bimët e përshtatshme për dritën dhe lagështinë e kësaj dhome do të ofrojnë menjëherë një prekje ngjyrash dhe do ta mbushin këtë stil paksa të rreptë dhe të ftohtë me një atmosferë më mikpritëse. Ju gjithashtu mund të krijoni një tranzicion natyror nëse dëshironi një dhomë ngrënie në stil industrial. Kuzhina e hapur i përshtatet mirë një dekorimi që shtrihet në dhomën e ngrënies në stil industrial.

Hapësira të hapura për kuzhina të stilit industrial
Trendi industrial ka një prirje për raftet e hapura dhe hapësirat e magazinimit. Mund të zgjidhni të zëvendësoni mobiljet klasike të kuzhinës me një raft të hapur, në të cilin të shfaqen gotat, pjatat dhe tabaka si objekte të vërteta dekorative. Nëse preferoni kabinete të mbyllura, zgjidhni dyert prej xhami, një referencë për xhamin kaq të dashur për këtë stil.

Varja e kompletit të kuzhinës në çelik inox ose bakër është një mënyrë e guximshme për të marrë kodet e këtij trendi. Edhe një herë ajo që zakonisht fshihet në kabinete nxirret jashtë dhe shfaqet me elementë me pamje vintage, me lëndë të parë.

Estetika e pazbukuruar e stilit industrial ju lejon gjithashtu të përmirësoni elementët e dhomës që zakonisht janë të fshehura. Argëtohuni duke lyer tubat e ekspozuar në mure në të zezë, duke i bërë ato një dekorim unik më vete. Nuk është as e nevojshme të fshihen fijet e llambadarit: ato kujtojnë aspektin elementar të instalimeve në fabrikat e lashta.
Dhe mos i fshehni pajisjet tuaja as pas dyerve të kabinetit. Frigoriferi apo pjesa e sipërme e kuzhinës me frymëzim vintage janë aksesorë arredimi që gjenden shpesh në stilin industrial dhe që meritojnë të ekspozohen. Ju mund të zgjidhni sende të vogla në sy, të tilla si një thotë dolli inoks ose një kazan goxha ngjyra me linja të buta.

Protagonistët e mobiljeve tuaja për një kuzhinë të stilit industrial
Për një kuzhinë me një stil akoma më të hapur industrial, zgjidhni objekte origjinale. Stili industrial, me materialet e tij rustike dhe ngjyrat e forta në nuanca të ngjashme, mund të jetë i sheshtë dhe pa jetë. Për ta lejuar atë të shprehë karakterin e saj të plotë, mund ta dekoroni dhomën me objekte të jashtëzakonshme.

Gjeni pjatat ose artikujt e kuzhinës në dyqanet e mobiljeve antike ose të vjetra, për shembull duke zgjedhur një shtrydhëse frutash e perimesh antike. Në këtë mënyrë ju do të krijoni një atmosferë muze të mrekullive që do të integrohet në mënyrë të përsosur në hapësirat e hapura të dhomës. Ju gjithashtu mund të zgjidhni mobilje nga materiale të papërputhshme për një stil fshatar të tregut të pleshtave. Punëtoritë e lashta ishin vende ku çdo element kishte një funksion të veçantë. Argëtohuni duke riinterpretuar përdorimin e mobiljeve dhe objekteve antike për t’u dhënë atyre një jetë të dytë. Shndërroni një dhomë të vjetër të ftohtë në një ishull të vetëm qendror, ose thjesht mund të varni arkat e vjetra prej druri në mur për të bërë rafte asimetrike, duke krijuar një dekorim origjinal të kuzhinës industriale.

Në Maisons du Monde, riparimi, rinovimi dhe ripërdorimi janë sjellje të inkurajuara fuqimisht. Stili industrial është një stil i përjetshëm, një burim i pafund idesh për ripërdorimin e mobiljeve dhe objekteve.

Dëshironi një kuzhinë funksionale që është gjithmonë e përditësuar dhe vendimtare? Ejani dhe zbuloni përzgjedhjen tonë të gjerë të mobiljeve dhe aksesorëve të stilit industrial, në butikët tanë ose në faqen tonë të internetit.