Si të arredoni një dhomë ndenjeje bashkëkohore?

Linja të matura, mobilje funksionale dhe elegante, ngjyra të personalizuara: dhoma e ndenjes bashkëkohore di të kombinojë modernitetin dhe komoditetin. Për të ndarë një mbrëmje para televizorit me familjen, lexoni një libër të qetë shtrirë ose thjesht relaksohuni me qetësi: le t’ju udhëzojmë për të krijuar një dhomë ndenjeje elegante moderne.

 

salotto contemporaneo

sallon bashkëkohor

Mobiljet e duhura për një dhomë ndenjeje me dizajn dhe moderne
Në pamje të parë, koncepti i një dhome ndenjeje bashkëkohore nuk lidhet kurrë me një ambient mikpritës. Megjithatë, një dhomë moderne e jetesës është projektuar kryesisht për komoditetin tuaj. Salla moderne e ndenjes duhet të jetë një hapësirë ​​e vërtetë mikpritëse ku mund të pushoni në një ambient të ngrohtë. Për këtë, dhoma juaj e jetesës bashkëkohore duhet të jetë e mobiluar në mënyrë perfekte. Këtu hyjnë në lojë mobiljet e stilistëve, linjat karakteristike të të cilave lejojnë një kombinim të elegancës dhe komoditetit.

Për një divan bashkëkohor, zgjidhni modelin e pëlhurës për të shtuar menjëherë një prekje ngrohtësie në brendësinë tuaj. Në një dhomë më të rëndësishme, divani i këndit të krevatit do të jetë ideal për të krijuar një ishull rehati në të cilin e gjithë familja mund të pushojë. Dhoma bashkëkohore e ndenjes është sinonim i esencialitetit. Për këtë arsye për tavolinën e ulët preferohet të zgjidhni një krijim me linja të matura. Xhami ose me kombinim metali dhe druri: preferohet të jetë mbresëlënës sepse mund të jetë funksional. Një tjetër element thelbësor për të përsosur arredimin e dhomës suaj bashkëkohore: kabineti i televizorit. Nëse mundeni, zgjidhni një mobilje të ulët dhe të gjatë që i bën jehonë kodeve të dizajnit suedez. Modelet prej druri që kombinojnë veshjet dhe kamare që kursejnë hapësirë ​​për pajisjet hi-fi janë perfekte për një dhomë ndenjeje moderne me stil. Në Maisons du Monde, ne ju ofrojmë një përzgjedhje krijimesh të bëra me esenca nga pylltaria e qëndrueshme dhe e përgjegjshme.

Bardh e zi, një dyshe thelbësore për një dhomë ndenjeje elegante moderne
Për të krijuar një dhomë ndenjeje me dizajn modern, duhet të mendoni edhe për harmoninë e ngjyrave. Kur bëhet fjalë për dhomat bashkëkohore të ndenjes, kombinimi i bardhë dhe i zi është thelbësor. Sa hap e mbyll sytë, kjo dyshe do të dekorojë dhomën tuaj të ndenjes me mobilje elegante dhe të përjetshme. Me mure të bardha si sfond, mund të kompozoni një dhomë ndenjeje moderne elegante dhe të ngrohtë. Një divan i zi bashkëkohor mund të shtojë menjëherë kontrast të rafinuar. Më pas ju takon juve të kompozoni një mobilje dyngjyrëshe sipas porosisë. Ju mund të luani me dekorimet e mobiljeve (mat ose me shkëlqim) dhe materialet (pëlhurë, lëkurë, dru, metal) për të shtuar lehtësim dhe personalitet në dhomën tuaj bashkëkohore të ndenjes bardhë e zi.
Kur ngjyrat hyjnë në një dhomë ndenjeje bashkëkohore
Një dhomë e gjallë moderne elegante mund të refuzohet edhe në një version me ngjyra! Në këtë rast keni mundësi të ndryshme për të shtuar ngjyra të ndryshme duke pasur parasysh këtë ide të dhomës së ndenjes me dizajn modern. Për shembull, për një dhomë ndenjeje bashkëkohore me një pamje mikpritëse dhe të ndritshme, nuancat neutrale janë shumë të preferuara. Ngjyra bezhë, gri, e bardhë, blu dhe jeshile e hapur janë të gjitha ngjyrat e rekomanduara. Vetëm mbani mend këtë vizion të interierëve që kombinojnë linja të matura mobiljesh dhe dhomën e ndenjes moderne dhe argëtuese në të njëjtën kohë do të jetë juaji!

Kur bëhet fjalë për dekor, asgjë nuk është jashtë kufijve dhe nëse doni të shtoni nuanca të gjalla në dhomën tuaj të ndenjes bashkëkohore, kjo është absolutisht e mundur. Për të mos cenuar harmoninë e dhomës, vazhdoni me prekje ngjyrash. Një kolltuk në një nuancë të gjallë do t’i shtojë çuditshmëri dhomës suaj elegante moderne të jetesës. Këmbët në metal, sedilja në kadife ose lëkure, me ose pa mbështetëse krahu: për sa kohë që linjat janë të dizajnuara dhe ngjyra përputhet me nuancat kryesore, mos hezitoni! Shtimi i disa aksesorëve në dhomën tuaj të ndenjes është gjithashtu një mënyrë e mirë për të pasuruar mobiljet me disa nuanca shumëngjyrëshe dhe për ta personalizuar atë.

Aksesorët për të shtuar për një dhomë ndenjeje me dizajn dhe moderne
Në mobilje, gjithçka është në detaje. Për t’i dhënë dhomës tuaj të jetesës bashkëkohore personalitetin tuaj, zgjidhni aksesorët e duhur. Mobiljet moderne nuk i pëlqejnë lulëzimin, prandaj duhet të gjeni ekuilibrin e duhur që dhoma juaj të tregojë personalitetin e saj, pa e mbingarkuar hapësirën. Dritat, të domosdoshme në çdo ambient, shndërrohen në aksesorë të vërtetë arredimi në një dhomë ndenjeje moderne elegante. Pezullimet me tela, aplikimet metalike ose dritat prej çeliku: linjat janë të përpunuara dhe elegante.

Një tjetër aksesor që mund të perfeksionojë dekorin tuaj për një ambient bashkëkohor të dhomës së ndenjes: elementi shtesë i divanit. Këto tavolina shtesë janë perfekte për të sjellë një prekje rehati në mjedis pa e mbingarkuar atë. Në një dhomë të vogël ndenjeje mund të shërbejë edhe si tavolinë e ulët. Zgjidhni atë në metal të mbivendosur nga një majë xhami ose guri, për të kombinuar thjeshtësinë e linjave dhe një element mineral.

Mirë të dini: Çfarë dekorimi të zgjidhni për muret e një dhome ndenjeje bashkëkohore?

Për të plotësuar muret e dhomës suaj moderne elegante, mund të shtoni një raft. I montuar në këmbë ose në mur, nuk do të duhet të mbingarkohet në mënyrë që të mos rrëmojë hapësirën. Një pikturë abstrakte ose një pasqyrë origjinale do të jetë gjithashtu shumë e përshtatshme.
Shtojini ngjyrë një dhome ndenjeje moderne elegante
Për të shtuar një prekje komode në një dhomë ndenjeje me dizajn modern, ju duhet absolutisht një përzgjedhje e jastëkëve. Mbulesa jacquard me motive romboide, jastëk antracit i stolisur me thekë, stampa gjeometrike ose modele kadife: format dhe ngjyrat duhet të harmonizohen me stilin e divanit tuaj. Katër ose pesë jastëkë janë të mjaftueshëm për ta bërë dhomën tuaj bashkëkohore të ndenjes një ambient mikpritës dhe të ngrohtë.

Tapeti është gjithashtu i përshtatshëm për të transformuar dhomën tuaj elegante moderne të ndenjes në një kënd të rehatshëm. Për sa i përket dizajnit, mjafton të përqendrohemi në të njëjtat rregulla të miratuara për jastëkët. Objektet dekorative nuk janë të vetmet që mund ta bëjnë më komode atmosferën e një dhome ndenjeje bashkëkohore. Një panel muri, i mbuluar me letër-muri me ngjyra ose i zbukuruar me modele gjeometrike, do ta bëjë këtë dhomë një vend të veçantë.

Mobiljet e një dhome ndenjeje bashkëkohore mund të marrin forma të ndryshme. Mjafton të adoptoni mobilje me linja dizajni për t’i dhënë menjëherë një pamje moderne një dhome ndenjeje. Më pas gjeni harmoninë e ngjyrave që i përshtatet më së miri shijeve tuaja dhe zgjidhni vetëm aksesorë të përshtatshëm për të krijuar një dhomë ndenjeje moderne elegante që do të mbushë me stil momentet tuaja të relaksit.