2020 ishte viti i brishtë i teknologjisë

Si ndryshoi gjithçka COVID-19, çfarë pritet për 2021?

Agjentët e GELTrade të teknologjisë tregojnë parashikimet për vitin e ardhshëm dhe më gjerë, një ushtrim që duket më i pakuptimtë se zakonisht kur bëhet fjalë për teknologjinë.

Parashikimet në mënyrë të pashmangshme rezultojnë të pasakta dhe duke parë se si kaluan 12 muaj më parë, më mirë të mos parashikojmë asgjë. Askush nuk parashikonte një pandemi që do të na shtynte me shpejtësi drejt një kulture pune nga shtëpia dhe një transformimi digjital me shumicë të jetës sonë, shkruan Financial Times.

Pastaj, atyre parashikimeve jo të besueshme i shtohet fakti që ne e dimë të ardhmen tashmë. CEO Satya Nadella tha që Microsoft kishte parë dy vjet transformim digjital në dy muaj.

Por nëse e ardhmja është tashmë këtu, siç tha William Gibson, ajo ende nuk është e shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Më poshtë shikojmë për temat e mëdha të vitit 2020. Do të kthehemi më 4 janar me atë që po ndodh me të vërtetë në teknologji.

Zoom është një nga zgjedhjet tona kryesore të vitit. Zoom u bë fituesi i madh kur u rrit numri i punëtorëve nga shtëpia. Vlera e themeluesit Eric Yuan u rrit nga 4 miliardë dollarë në 18 miliardë dollarë.

Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet dhe Facebook kishin shtuar më shumë se 12 milionë dollarë në tregun e tyre të kombinuar deri në nëntor.

Kina është gjithashtu në telashe me gjigantët e saj, ku Alibaba u vu nën hetimin e antitrustit. Silicon Valley gjithashtu mund të humbasë një pjesë të ndikimit të saj, me Oracle, HPE dhe madje Elon Musk duke lëvizur drejt Teksasit.

Me të gjithë të mbërthyer në divan në vetë-izolim në vitin 2020, Netflix pret që të ketë kaluar 200 milionë abonues globalisht deri në fund të këtij viti dhe rivali i tij më i ngushtë Disney pret që shërbimi i tij Plus të trefishohet në madhësi në rreth 250 milionë përdorues deri në vitin 2024. Nëse ata kanë qenë fituesit më të mëdhenj në luftërat transmetuese këtë vit, Quibi ishte humbësi më i madh – shërbimi i videos tha në tetor  se po mbyllej  pas vetëm gjashtë muajsh dhe fajësonte mungesën e lëvizshmërisë së njerëzve në pandemi. Zinxhirët e kinemasë ishin humbësit e tjerë të mëdhenj.

Hakerët kishin më shumë kohë në duart e tyre në vitin 2020 dhe shfrytëzuan konsumatorët duke kaluar më shumë kohë në internet pa mëshirë, me mashtrime dhe viruse.

Po ashtu hakerët kishin arritur kulmin këtë muaj me shënjestrimin e zinxhirit të furnizimit të vaksinave COVID-19 dhe Rusia duke u fajësuar për sulmin SolarWinds që depërtoi në rrjetet e qeverisë amerikane.

Një vit elektrizues për makinat

Javë më parë, Tesla u bë aksioni më i madh ndonjëherë për të hyrë në indeksin S&P 500, duke mbyllur një vit ku arriti një vlerësim të tregut të aksioneve prej 600 miliardësh, duke e bërë atë të vlente sa tetë prodhuesit më të mëdhenj të trashëgimisë. A mundet Apple të jetë rivalja e saj më e madhe, me planet e raportuara këtë javë për një “iCar” elektrik deri në vitin 2024?

Uber këtë muaj hoqi dorë nga planet e saj për të zhvilluar një makinë vetë-drejtuese, por Zoox, i blerë nga Amazon në qershor për 1.2 miliard dollarë, sapo ka zbuluar robotaksin e saj, i cili nuk ka timon dhe mund të vozitë ditë e natë.

Kompania Cloud Snowflake dhe shërbimi i shpërndarjes së ushqimit DoorDash të dy dolën mirë, por Airbnb ishte ylli, duke parë stokun e tij më shumë se dyfish në ditën e parë të tregtimit këtë muaj.

Një vit i vaksinave dhe përparimeve të Inteligjencës Artificiale

Shkenca trumptoi të gjitha arritjet e teknologjisë në vitin 2020, me krijimin, prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave të sigurta në kohë rekord, por teknologjia po ndërthuret me përparimet. Kompania britanike e Inteligjencës Artificiale DeepMind njoftoi se mund të parashikojë strukturën e proteinave, një përparim që mund të përshpejtojë në mënyrë dramatike zbulimin e ilaçeve të reja. GPT-3, një model i ri i gjenerimit të gjuhës, gjithashtu shkaktoi një sensacion në botën e IA-së me ngjashmërinë e tij me inteligjencën njerëzore.

Konferenca me video si një platformë

Përparimet në shërbimet tona të largëta të videos do të shkojnë përtej më shumë zileve dhe bilbilave dhe emojive në vitin 2021. Zoom tashmë po e sheh veten si një platformë dhe po raporton se do të shtojë shërbime kalendarike dhe e-mail. Microsoft sapo ka shtuar opsionin “Together Mode” në Skype.

Ndërsa shërbimet video kanë qenë në qendër të vëmendjes këtë vit, fituesit dhe humbësit në luftërat transmetuese të lojërave mund të fillojnë të shfaqen në vitin 2021. Lojërat e Facebook po premtojnë një platformë më të sofistikuar për të konkurruar me Google Stadia dhe Microsoft xCloud të Microsoft. Përveç kësaj, Apple po planifikon një Apple TV të azhurnuar në vitin 2021 me një fokus më të fortë lojërash, një telekomandë të azhurnuar dhe një procesor të ri, raporton Bloomberg.

Mjetet më të mira të teknologjisë 2020

Lojtarët morën veglat më të mira të vitit 2020, me jo një, por dy konzola të gjeneratës së ardhshme të lëshuara në formën e PlayStation 5 dhe Xbox Series S dhe X dhe Oculus duke dalë me një përparim të madh në kufjet VR me Quest 2.

Lëshimet e dukshme të telefonave inteligjentë ishin iPhone 12, Microsoft me ekran të dyfishtë Surface Duo dhe ekrani palosës i Samsung Galaxy Z Fold 2.

Apple vendosi standarde të reja laptop për jetëgjatësinë dhe performancën e baterisë me MacBook – et e saj me M1 dhe prodhoi disa kufje mahnitëse për veshë në AirPods Max. 

GELDTrade.al