Arredim në stil etnik: 4 elemente thelbësore

Nëse dëshironi që shtëpia juaj të jetë një ftesë për të udhëtuar, dekorimi etnik do të jetë një aleat i jashtëzakonshëm. Ai kombinon objekte nga larg, mobilje antike dhe qasjen e ripërdorimit dhe rikuperimit, duke ju lejuar të krijoni një stil shumë personal të bazuar në harmoni. Dekorimi etnik mund të jetë elegant pa rënë në shije të keqe apo tepricë. Ja disa këshilla për të integruar një dekorim etnik në shtëpinë tuaj me 4 objekte dhe mobilje të domosdoshme!

Arredare in stile etnico

Mobilim ne stil etnik

Dekorimi elegant etnik: midis udhëtimit dhe natyrës
Fryma e stilit etnik është bashkimi i frymëzimeve të ndryshme, duke asociuar objekte nga kontinente pak a shumë të largëta: Azia, Afrika, Oqeania… Protagoniste janë ngjyrat e ngrohta, sepse të kujtojnë tokën okër dhe diellin. Nuancat e blusë janë gjithashtu të mirëseardhura dhe simbolizojnë detin dhe qiellin. Ngjyrat janë përgjithësisht mjaft të forta, me një prani të konsiderueshme të printimeve gjeometrike. Çelësi është një ekuilibër i aftë, për të shmangur teprimet.

Mos hezitoni të riinterpretoni në mënyrë inventive dekorimin e murit etnik. Në fakt, mund të zgjidhni një mur me letër-muri të dekoruar me modele gjeometrike shumëngjyrëshe ose të varni një pëlhurë dekorative me modele. Në dhomën e gjumit, varni një pëlhurë të qëndisur si kokë, ideale për të ngrohur atmosferën dhe për të lënë të lirë imagjinatën.

Elementi i domosdoshëm n ° 1 i dekorimit etnik: nxitimi
Rush është materiali thelbësor i dekorimit etnik. Tekstura e bërë nga ndërthurja evokon menjëherë udhëtimin dhe arratisjen. Kolltuku me kallam vjen ne forma te ndryshme, nga karrigia tek divani, duke kaluar neper kolltukun e rrumbullaket ose Emmanuelle. Për të ngrohur atmosferën, mos hezitoni të plotësoni gjithçka me jastëkë shumëngjyrësh, hedhje të buta dhe qilima etnike.

Në dhomën e gjumit, krevati prej bastun prej palme kacavjerrëse ju lejon të identifikoni shpejt stilin e dhomës dhe jep më të mirën kur kombinohet me komodina të koordinuara. Rush mund të shoqërohet me fibra të tjera natyrore si bambu dhe thurje. Përdorni shporta të endura me forma të ndryshme për të rregulluar objektet në dhomën e ndenjes ose si ndenjëse tualeti. Pllakat rush ofrojnë një dekorim etnik shumë origjinal të murit, për shembull duke i varur mbi divan sikur të ishin korniza. Ju gjithashtu mund t’i përdorni ato në një tavolinë kafeje si bazë për të vendosur fidanë ose fruta.
Gërshetimi është i pranishëm edhe në ndriçim: një llambadar kallami ka një stil të lehtë dhe eterik, si në dhomën e gjumit, ashtu edhe mbi tryezën e ngrënies ose në dhomën e ndenjes. Preferoni forma të rrumbullakëta, të zgjatura, të hapura, që të kujtojnë shportat afrikane apo aziatike. Fenerët janë po aq të dobishëm për ndriçim, të shoqëruar me qirinj, ose mund të riinterpretohen si objekte dekorative.

Elementi i domosdoshëm nr 2 i dekorimit elegant etnik: printimet berbere
Motivet berbere janë përgjithësisht bardh e zi ose zi dhe ekru, por ka edhe printime me ngjyra të bazuara në blu, terrakote dhe gri pëllumb. Këto motive janë gjeometrike, të bëra nga vija që ndërthuren për të krijuar trekëndësha, rombe ose shigjeta.

Tapeti berber është më i njohuri: mund ta zgjidhni me një pirg të gjatë për një dhomë ndenjeje plot butësi ose me teksturë të sheshtë, më i përshtatshëm për këndin e kuzhinës. Motivi berber, megjithatë, nuk duhet t’i nënshtrohet ekskluzivisht qilimave: mund ta gjeni edhe në jastëkë, hedhje, perde dhe dekorime muri. Duke kombinuar motive të ndryshme të koordinuara rreth ngjyrave neutrale, dekorimi etnik chic do të jetë perfekt, pa vështirësi! Luan edhe me kombinimet e materialeve të ndryshme, për t’i dhënë ritëm dekorimit.

Elementi i domosdoshëm nr 3 i dekorimit etnik: bimësia
Kush thotë dekorim etnik, thotë bimësi. Ky stil, në fakt, huazon praninë e bimëve jeshile nga dekorimi i stilit të xhunglës. Për të përforcuar elementin etnik, varni vazot duke përdorur varëse makrame ose shporta të endura.

Ju mund të vendosni bimë të gjata jeshile (palma, pemë dragoi, monstera, gome) në shporta të endura të vendosura në dysheme, në një tastierë ose në një bufe. Pastaj shkoni për mobilje të ulëta dhe të skalitura, siç janë mobiljet aziatike.

Bimësia është gjithashtu protagoniste e stampave, për shembull në jastëkët e divanit apo te shtroja e krevatit. Pjesa tjetër e objekteve të dekorimit etnik kanë kryesisht ngjyra neutrale, prandaj motivet bimore do të ringjallin përbërjen duke dhënë një prekje freskuese të gjelbërimit. Nëse, nga ana tjetër, jeni fokusuar tek ngjyrat e theksuara, zgjidhni printe vegjetale bardh e zi.
Elementi i domosdoshëm nr. 4 i dekorimit etnik: objektet nga larg
Dekorimi etnik chic krijohet ngadalë, një udhëtim pas tjetrit, duke sjellë në shtëpi kujtimet e festave. Për objekte dekorative më të vogla, preferoni mjeshtëri dhe krijime autentike, si për shembull koshat për të cilat folëm më herët. Statueta, vazo, artefakte, vegla ekzotike… Gjithmonë pranohet çdo gjë që kujton botët e largëta.

Për divan zgjidhni lino ose pëlhurë, me ngjyra të ndezura ose neutrale në varësi të pjesës tjetër të mobiljeve. Shoqërojini me plisa dhe jastëkë, pa harruar tavolinat qendrore apo anash divanit prej druri ekzotik. Vendet gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në dekorimin etnik. Mos hezitoni t’i kërkoni në dyqanet antike, tregjet e pleshtave apo artizanët vendas, në një qasje të zhvillimit të qëndrueshëm. Më pas ato i përputhen gjithashtu: një karrige me zezak, një pouf nxitimi, një stol prej metali me çekiç …

Mos harroni pjatat: ka modele karakteristike për rajonet e largëta që do të përputhen në mënyrë të përkryer me çdo stil mobiljesh, madje edhe dizajne moderne.

Falë 4 elementëve tanë thelbësorë, ju keni në dispozicion të gjitha sekretet e dekorimit etnik. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni nga koleksioni ynë!