Si të kombinoni dy ngjyra në një dhomë gjumi?

Ka shumë mënyra për të dekoruar një dhomë, por kombinimi i dy ngjyrave ju lejon të merrni një efekt përfundimtar në modë dhe të personalizuar. Jeni duke pyetur veten se si të rregulloni dy ngjyra në një dhomë? Zbuloni truket tona për një dekorim që rrit volumin e dhomës tuaj dhe ju ofron një kënd të personalizuar relaksi.

abbinare due colori in una camera da letto

përputhen me dy ngjyra në një dhomë gjumi

Gjeni harmoninë e duhur të ngjyrave
Para se të zgjidhni një bojë me dy ngjyra për dhomën e gjumit, duhet të siguroheni që të zgjidhni ngjyrat që përputhen. Për të krijuar një dekorim harmonik, para së gjithash mbani mend se ekzistojnë dy lloje ngjyrash:

Ngjyrat e ftohta (jeshile, blu, vjollcë, gri) që ju lejojnë të krijoni një atmosferë relaksuese perfekte për një dhomë gjumi,
Ngjyra të ngrohta (e kuqe, portokalli, e verdhë) që shtojnë një prekje të gjallë në një dekorim.
Sidoqoftë, mos mendoni se për lyerjen e një dhomë gjumi dyngjyrësh mjafton të kombinoni dy ngjyra të ftohta. Në fakt është pak më e ndërlikuar. Për t’u përmirësuar në mënyrë perfekte, një ngjyrë duhet të kombinohet me një nuancë plotësuese, pra e kundërta në shkallën kromatike. Pra, nëse jeni duke pyetur veten se si të kombinoni dy ngjyra në një dhomë, dijeni se do t’ju duhet të kombinoni një ngjyrë të ngrohtë dhe një nuancë të ftohtë për një pikturë ideale. Vjollca, për shembull, do të përmirësohet në mënyrë të përkryer nga e verdha, e kuqja me jeshile dhe bluja nga portokallia.

Mirë të dini: rregulli 3 + 1 për ekuilibër të përsosur

Nëse dëshironi të zgjidhni një bojë dhomë gjumi me dy ngjyra, mos harroni të respektoni rregullin 3 + 1. Kjo do të thotë që ju do të lyeni tre mure në një ngjyrë dhe të katërtin në ngjyrën e dytë.

Çfarë masash duhet të merrni përpara se të lyeni dhomën e gjumit me dy ngjyra?
Para se të vendosni se cilat dy ngjyra do të mbulojnë muret e dhomës tuaj të gjumit, mos harroni të shikoni mobiljet tuaja. Për një dhomë gjumi të këndshme, dy ngjyrat që zgjidhni do të duhet të përputhen me stilin e mobiljeve tuaja. Ngjyra e skajit të krevatit 160 x 200, e çarçafëve, perdeve dhe orendive, duhet të jetë në gjendje të përputhet me ngjyrat e reja të dhomës. E domosdoshme është të keni një gardërobë, komodë apo krevat kangur të kombinuar me nuancën më të çelur.

Për një atmosferë më relaksuese preferohet gjithmonë të mbani si ngjyrë kryesore nuancën e ftohtë të kombinimit të dy ngjyrave. Për të qenë në gjendje të kombinoni dy ngjyra në një dhomë, atëherë duhet të siguroheni që të aplikoni nuancën më të errët në murin ku ndodhet dritarja. Drita që hyn do të reflektohet më pas në murin e çakmakut përballë. Në fakt, kjo lejon që zona më pak e ndriçuar e dhomës të ketë ngjyrën më të çelur të kombinimit. Prandaj, drita do të shpërndahet në mënyrë të përsosur dhe vëllimi i dhomës do të rritet.

Dekor për të përmirësuar shtratin tuaj
Kur pyesni se si të kombinoni dy ngjyra në një dhomë, së pari duhet të studioni pozicionin e shtratit tuaj 140×190. Për një dekorim origjinal dhe modern me dy ngjyra, e domosdoshme është lyerja e murit pas krevatit. Nëse keni një shtrat të zi, zgjidhni kontrastin me të bardhë ose gri të hapur. Më pas mund të lyeni të gjithë sipërfaqen e murit për t’i dhënë karakter këndit të dedikuar për pushim. Ky mur do të përmirësohet edhe me një krevat marinari, me avantazhin e shtimit të thellësisë në dhomë.

Ju gjithashtu mund të dizenjoni një ballinë me ngjyra dhe të shtoni aplikacione për një efekt trompe-l’oeil. Thjesht do t’ju duhet të shtoni më komodinën. E bërë prej metali, bastun prej palme kacavjerrëse ose druri nga pyjet e pylltarisë së ndershme dhe të përgjegjshme: e rëndësishme është që ngjyra të jetë ajo e murit me kontrast dhe shtratit tuaj.

Strukturimi i hapësirës falë ngjyrave
Nuk është gjithmonë e lehtë të dish të kombinosh dy ngjyra në një dhomë pa i hedhur hapësirat. Një zgjidhje shumë e thjeshtë është të lyeni pjesën e poshtme të murit me një ngjyrë dhe pjesën e sipërme në një tjetër. Kjo ju lejon të shtoni thellësi dhe gjerësi në një dhomë. Për fëmijët, një ngjyrë pastel e kombinuar me të bardhën është ideale për të krijuar një kënd komod në mënyrë lozonjare. Shtoni një shtrat të bardhë dhe harmonia do të respektohet. Një bojë dyngjyrëshe e dhomës së gjumit lejon nuanca më të guximshme si jeshile e urtë, blu rosë ose gri e qymyrit.

Aplikimi i dy ngjyrave të bojës në një dhomë ju lejon gjithashtu të kufizoni hapësirat e ndryshme. Thjesht aplikoni ngjyrën në fund të një kamare për të krijuar menjëherë një kënd zyre. Nëse dhoma përfshin një kënd, i njëjti truk do t’ju lejojë të krijoni një hapësirë ​​leximi lehtësisht të identifikueshme me një raft librash.

Si të kombinoni dy ngjyra në një dhomë papafingo?
Vëllimi shumë i veçantë i dhomave në papafingo do t’ju lejojë të studioni mundësi të ndryshme për një dekorim me dy ngjyra. Për një bojë dhomë gjumi me dy ngjyra që krijon një ambient intim, zgjidhni një nuancë më të errët në murin pas krevatit. Për një dekor modern, kombinoni kokën e zezë me një mur të ndryshëm dhe më pas lyejini të gjitha muret e mbetura në dhomën tuaj të gjumit me ngjyrë të bardhë.

Elementet prej druri, nga ana tjetër, mund të lihen në ngjyrën e tyre natyrale ose të lyer. Kjo zgjidhje e dytë është më e përshtatshme për dhoma të vogla. Uniformiteti i mureve rrit ndjesinë e hapësirës dhe gjithashtu i jep një stil shumë modern dhomës, pa ia pakësuar gjithsesi të gjithë këta elementë në mënyrë që dhoma të ruajë gjithë hijeshinë e saj.

Lyerja e një dhomë gjumi me dy ngjyra ka disa përparësi. I shton karakter hapësirës së gjumit dhe ofron shumë mundësi personalizimi. Disa rregulla të thjeshta ju lejojnë të gjeni një harmoni nuancash për një atmosferë mikpritëse dhe relaksuese. Për më tepër, ky përdorim lozonjar dhe elegant i ngjyrës mund të përshtatet edhe me dhomën e fëmijëve ose dhomën e fëmijëve.