Si të dekoroni një dhomë gjumi në nuancat e blusë?

Blu, ngjyra relaksuese par excellence, është ideale për një dhomë gjumi. Nuancat e saj të ndryshme, nga më të lehtat tek ato më të errëtat, përshtaten me shumë stile: shtëpi plazhi, moderne, klasike… Gjithashtu kombinohen lehtësisht me ngjyra të tjera për të krijuar një dekor unik. Zbuloni këshillat tona për një dhomë gjumi blu!

Camera da letto blu

Dhoma gjumi blu

Dhoma gjumi blu e mesnatës
Zgjedhja e ngjyrave të errëta apo të ndezura për muret e dhomave të ndryshme të shtëpisë nuk është për të gjithë. Por meqenëse dhoma e gjumit është e destinuar për pushim, çdokush mund të zgjedhë me siguri një ngjyrë të errët si një ballinë. Dekorimi i dhomës së gjumit në ngjyrë blu të mesnatës, për shembull, do të shtojë një prekje karakteri. Nëse kufizohet në një mur, do të mjaftojë të ribalanconi me ngjyra më të çelura në pjesën tjetër të dhomës.

Në muret e tjera mund të aplikoni një ngjyrë blu të hapur ose një të bardhë që zbehet në blu, apo edhe një të bardhë optike. Zgjidhni një krevat të rehatshëm prej druri të bardhë 160×200 me një komodinë të përshtatshme dhe zgjidhni liri krevati në të njëjtat nuanca. Ju gjithashtu mund të mendoni për një shtresë me nuanca delikate, të tilla si gri, që shkojnë në mënyrë të përkryer me të bardhën dhe blunë.

Nëse dhoma është e vogël, ju këshillojmë të kufizoni ngjyrat e errëta vetëm në një mur, në mënyrë që të mos shtypni vëllimet. Përndryshe, ju mund të zgjidhni një pamje totale, e cila do t’i japë dhomës një atmosferë komode dhe shik në të njëjtën kohë.

Fletë çaji dhe e verdhë mustardë për një dhomë gjumi origjinale
Këto dy ngjyra janë perfekte së bashku: e verdha i jep një freski të këndshme gjethes së çajit, mjaft e errët. Ju do të merrni një dhomë që është dinamike dhe çlodhëse. Këshilla jonë: aplikoni ngjyrën blu në murin e krevatit dhe zgjidhni një ballë krevati prej bastun prej palme kacavjerrëse ose thurje të endur. Për shtratin, një batanije e bukur e verdhë kari do të jetë perfekte. Muret e tjera mund të mbeten të lehta, të bardha ose bezhë.

Mos hezitoni të shtoni jastëkë blu me model për të qëndruar në temë. Sa i përket mobilieve, qëndroni në stilin natyral me një komodinë prej druri dhe thurje dhe një karrige lëkundëse të këndshme. Ju gjithashtu mund të zgjidhni mobilje të stilit skandinav.

Blu ose kafe: dyshja fituese për dhomën e gjumit
Ngjyra kafe është gjithashtu një ngjyrë relaksuese. Kombinohet në mënyrë perfekte me blunë për të krijuar një dekor të qetë dhe delikat. Për të mos e bërë dhomën shumë të errët, zgjidhni nuancat e çelura të blusë, si p.sh. maron glacé, greige ose gri pëllumb. Nëse muri është i lyer në nuancat e kafesë, pasurojeni krevatin 140×190 me një ngjyrë blu të çelur, për të përfituar sa më shumë nga një dekor çlodhës. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një ngjyrë blu në mur dhe një nuancë kremi në shtratin e krevatit, me ngjyrën blu që kthehet në disa detaje (jastëkë, mbulesa, plis…).
Zgjidhni nuancat më vendimtare, veçanërisht nëse dhoma është natyrisht e ndritshme. Gjethi i çajit dhe kafeja e errët kombinohen shumë mirë dhe do t’i japin dhomës një konotacion oriental. Mund të zgjidhni një shtrat me një bazë shumë të ulët me rrasa dhe madje të guxoni disa prekje më shumë ngjyra me rozë fuchsia ose të verdhë të ndezur.

Pastel ose moderne: dhoma e gjumit blu dhe gri
Bluja dhe grija janë njësoj ideale së bashku, sepse janë mjaft afër njëra-tjetrës. Në varësi të nuancës që zgjidhni, do të merrni universe shumë të ndryshme. Hijet pastel do të jenë perfekte për dhomën e fëmijëve, për shembull, si për vajzat ashtu edhe për djemtë. Shtoni disa mobilje prej druri: shumica e atyre që ju ofrojmë janë të bëra me dru nga pyje të menaxhuara nga mjedisi.

Për dhomën e gjumit të një adoleshenti, nuancat mund të jenë më vendimtare, për një univers shumë më modern dhe industrial. Në këtë rast, zgjidhni një ngjyrë gri antracit dhe një ngjyrë kafe, për ta kombinuar me mobilje metalike dhe lëkurë.

Blu dhe e bardhë për një dekor në stilin e një shtëpie plazhi
Nëse e doni natyrën dhe udhëtimet, ngjyra blu dhe e bardha në dhomë do t’ju çojë direkt në një ishull grek. Përsëri, ju mund të zgjidhni një blu të kaltër për kokën e kokës, që të përshtatet me të bardhën në pjesën tjetër të mureve dhe për krevatin. Bluja shtohet aty-këtu, te linjat, në profilet e një gardërobe të bardhë prej druri në stilin e kabinës së plazhit apo tek llambat.

Për të sublimuar këtë atmosferë të stilit të shtëpisë së plazhit, mund të përdorni objekte me materiale natyrale, si p.sh. një këmbe druri të papërpunuar, një llambadar prej kallami të endur ose një stol prej druri deti.

Ka një mijë e një mënyra për të dekoruar një dhomë me ngjyrë blu. Ngjyra me shumë përdorime, falë nuancave të ndryshme, zvogëlohet sipas nevojave, duke zgjedhur pamjen totale ose duke e kombinuar me ngjyra të tjera.