5 këshilla për ta shndërruar ballkonin tuaj në një hapësirë të bukur dhe komode

Ne kalojmë shumë kohë në ballkonet tona, veçanërisht që nga koha kur për shkak të karantinës u detyruam të qëndronim shumë më tepër në shtëpi. Kjo është arsyeja pse këto hapësira të vogla të lezetshme nuk mund të injorohen. Nëse po kërkoni të zbukuroni ballkonin tuaj për ta bërë një mjedis më të këndshëm për të qëndruar,  por nuk dini nga t’ia filloni, më poshtë keni një udhëzues që mund t’ju ndihmojë.

1. Krijoni një kënd ​​për t’u ulur

Së pari, krijoni hapësirë ​​për t’u ulur dhe për të shijuar gjithë bukurinë rreth jush. Mund të krijoni një divan me thurje artificiale dhe një tavolinë kafeje. Dekori do të plotësohej më së miri me një qilim të shtruar në këtë kënd, duke e bërë ballkonin të rehatshëm dhe njëkohësisht të duket bukur.

2. Kthejeni ballkonin tuaj në një xhungël urbane

Shumë gjelbërim dhe lule të stinës do ta bëjnë ballkonin tuaj një vend të përsosur qëndrimi. Shtoni gjithashtu disa lule me aromë për t’i dhënë erë të mirë. Ju gjithashtu mund ta ktheni murin rrethues ose kangjellat në një mur të gjelbër duke shtuar saksi lulesh të varura nga lart poshtë.

3. Ndriçimi i duhur

Provoni dritat e dyshemesë nëse jeni në humor për një darkë romantike. Mund të vendosni  drita rreth tavolinës së kafesë ose idealja, të ndizni shumë qirinj.

4. Varni një shilarëse

Për të krijuar atë atmosferë të qetë, mund të shtoni një shilarëse të varur në ballkonin tuaj. Është mënyra e përsosur për t’u ndjerë sikur jeni me pushime. Merrni rreze dielli ose lexoni me një libër, apo edhe të bëni një sy gjumë atje nëse dëshironi.

5. Përdorni perde për pak privatësi

Mund të varni disa perde, ombrellë ose tendë që t’ju mbrojë nga rrezet e padëshiruara