Anglia “mbreslënëse” shkatërron Iranin

Anglia bëri një fillim të përkryer në Kupën e Botës me një fitore të madhe ndaj Iranit në stadiumin Khalifa International. Jude Bellingham hapi rezultatin përpara një dygolshi të Bukayo Saka plus golat nga Raheem Sterling, Marcus Rashford dhe Jack Grealish, që i dhanë skuadrës dominuese të Gareth Southgate tri pikët.

Anglia kishte një apel të hershëm për një penallti kur Harry Maguire u duk se u tërhoq poshtë në zonë në një kënd, por as arbitri dhe as VAR nuk ishin të interesuar. Më pas ndeshja u ndërpre për disa minuta, ndërsa portieri i Iranit, Alireza Beiranvand mori trajtim pasi mori një goditje në fytyrë nga lojtari i tij.

Pasi u përpoq të rifillonte lojën, Beiranvand përfundimisht sinjalizoi në stol për një zëvendësim dhe Hossein Hosseini hyri për ta zëvendësuar atë. Rasti i parë i vërtetë i ndeshjes i ra Mason Mount në minutën e 30-të, por pas goditjes së Bukayo Saka në zonë, mesfushori anglez mundi të godiste vetëm në rrjetën anësore.

Maguire më pas shkoi afër hapjes së rezultatit në minutën e 32-të, kur ai goditi me kokë të fortë në një goditje nga këndi, por përpjekja e tij tronditi traversën. Goli i hapjes erdhi disa minuta më vonë, kur Jude Bellingham drejtoi krosin e Luke Shaw-it, duke kaluar portierin me një goditje me kokë.

Më pas dita e Anglisë u bë edhe më e mirë kur Saka bëri rezultatin 2-0 me një goditje të ëmbël në këndin e sipërm nga rrëzimi i Maguire. Përpara se Raheem Sterling të hynte në veprim për të bërë rezultatin 3-0 në kohën e pushimit të pjesës së parë, kur ai goditi me volejazh në shtëpi në shtyllën e afërt nga krosimi i Harry Kane.

Në pjesën e dytë dhe Anglia kaloi 4-0 vetëm pas orës së shënuar me mirësjellje të dytë të lojës së Saka. Sterling ushqeu anësorin në krahun e djathtë dhe pasi preu në këmbën e tij të majtë, ai drejtoi një përpjekje në këndin e poshtëm me ndihmën e një devijimi të lehtë.

Irani më pas tërhoqi një mbrapa, kur një top në zonë gjeti Mehdi Taremin dhe sulmuesi goditi për herë të parë jashtë traversës. Por Anglia shpejt rivendosi avantazhin e saj me katër gola kur zëvendësuesi Marcus Rashford përfundoi mirë nën portierin pasi u luajt nga Kane.

Dhe ishin një tjetër dy zëvendësues që u bashkuan për të bërë rezultatin 6-1 në minutën e 90-të, me Jack Grealish që goditi në shtëpi nga një distancë e afërt pas një pune të bukur nga Callum Wilson. Irani më pas pati një shans për të reduktuar deficitin kur Sardar Azmoun u gjend në portë në kohën e fundit, por goditja e tij goditi traversën dhe u hodh në siguri.

Por skuadra e Carlos Queiroz mori një penallti shumë të vonuar pas një rishikimi të VAR për një tërheqje të fanellës së John Stones ndaj Saeed Ezatolahi. Taremi u ngrit dhe dërgoi Jordan Pickford në rrugën e gabuar për 6-2. Ndeshja e ardhshme për Anglinë është një përballje me Shtetet e Bashkuara të premten, ndërsa Irani do të përballet me Uellsin më herët të njëjtën ditë.