Arabia Saudite shokon Argjentinën e Messit

Arabia Saudite ktheu rezultatin për t’i shkaktuar një humbje mahnitëse Argjentinës në një nga goditjet më të mëdha në historinë e turneut.

Gjithçka po shkonte aq mirë për Argjentinën kur kaluan në epërsi pas vetëm 10 minutash me Lionel Messin që shënoi golin nga penalltia, pasi Leandro Paredes ishte tërhequr në zonë.

Ky gol nënkuptonte se Messi u bë lojtari i parë argjentinas që shënoi në katër Kupa të Botës të ndryshme.

Dukej sikur do të ishte një fitore e rehatshme për skuadrën e Lionel Scalonit që nga ajo pikë, me Argjentinën që vazhdonte të futej prapa vijës së pasme të kundërshtarit të tyre, duke parë që Messi të përjashtohej një gol tjetër për pozicion jashtë loje përpara se Lautaro Martínez të ndërhynte VAR për të shuar përpjekjen e tij. .

Por dy gola në gjashtë minuta në fillimin e pjesës së dytë ndryshuan gjithë pamjen e kësaj loje.

Së pari, Saleh Al-Shehri shpërtheu në kutinë për të shpuar një përpjekje me këmbën e majtë në këndin e poshtëm përpara se Salem Al-Dawsari t’i linte argjentinasit të habitur me një kaçurrelë të fuqishme nga buza e kutisë, e cila u përplas në këndin e sipërm për të dhënë anën e tij. kryesimin.

Argjentina u shty në kërkim të një barazimi dhe portieri saudit Mohammed Alowais duhej të ishte vigjilent për të shuar një përpjekje përmes gjurit të Nicolas Tagliafico nga vetëm katër metra larg.
Julian Alvárez më pas kishte një gjuajtje të larguar nga linja me Alowais në parket dhe goli u hap në një fund të furishëm të lojës në kohën e fundit.

Kjo ishte pothuajse aq afër sa ata arritën pasi një skuadër elastike e Arabisë Saudite u mbajt për t’i shkaktuar humbjen e parë Argjentinës që nga marsi 2019, duke i dhënë fund një seri prej 36 ndeshjesh pa humbje.