Argjentina në krye të grupit, Polonia kalon me golavarazh më të mirë se Meksika

Argjentina kryeson grupin me fitoren kundër Polonisë

Argjentina bëri detyrën me një fitore 2-0 ndaj një skuadre të mjerë polake, e cila gjithashtu u kualifikua për fazën tjetër me golavarazh.. U deshën pothuajse gjysmë ore që një gjuajtje të kërcënonte me të vërtetë portën, dhe ajo shkoi në rrugën e Argjentinës kur Julián Álvarez iu bllokua përpjekjet dhe Marcos Acuña shkrepi në vijim vetëm jashtë shtyllës.

Wojciech Szczęsny u thirr në aksion kur Álvarez gjuajti nga afër dhe Argjentina iu dha një penallti kur portieri i Polonisë u duk se e kapi Lionel Messin në fytyrë. Messi më pas u ngrit për të ekzekutuar penalltinë, por Szczęsny bëri pritjen për të mbajtur ndeshjen në 0-0.

Vetëm një minutë pas pjesës së dytë, Alexis MacAllister shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar dhe Argjentina kaloi në epërsi me një goditje që mposhti të gjithë mbrojtjen dhe portierin polak.

Ndërsa Argjentina vazhdoi të ushtronte presion ndaj Polonisë, Álvarez shpërbleu besimin që Lionel Scaloni kishte treguar tek ai kur u kthye brenda zonës dhe shënoi me një përfundim mahnitës, dhe vetëm dy minuta më vonë Messi detyroi edhe një herë një pritje të mirë nga Szczęsny.

Me Poloninë që duket se po shpërbëhej, Messi dha një top të shkëlqyer te Álvarez, por këtë herë gjuajtja e tij e fuqishme goditi rrjetën anësore. Ata thjesht nuk u përpoqën të sulmonin në pjesën e dytë dhe performanca e tyre në mbrojtje bëri mjaftueshëm.

Meksika fiton por nuk mjafton për të kaluar grupin

Meksika e dinte se duhej të fitonte me një diferencë të konsiderueshme për të përmbysur rekordin e golave ​​të Polonisë për të kaluar në fazën eliminatore, dhe megjithëse fitorja e tyre 2-1 i vendosi në pikë të barabarta në tabelën e grupit, ata humbën me atë diferencë golash.

Të rinjtë e Tata Martinos pothuajse shfrytëzuan një përpjekje të dobët të Arabisë Saudite që në fillim, duke vrapuar drejt e në fushë për të vënë Alexis Vega në portë, vetëm që portieri Mohammed Al-Owais të dilte shpejt dhe të mbyste gjuajtjen.

Arabia Saudite u përgjigj me një shans të shkëlqyer të tyre, një goditje dënimi nga Mohammed Kanno që u përkul pak mbi traversë. Pak para gjysmë ore, Meksika u afrua përsëri, por Arabia Saudite përsëri arriti të mbyste një përpjekje të Orbelín Pineda që dukej sikur po shkonte drejt rrjetës.

Meksika më në fund bëri që Arabia Saudite të paguante vetëm disa minuta në pjesën e dytë, kur Henry Martín goditi nga afër nga një këndore.

Njëri u bë shpejt dy pas një goditjeje dënimi të egër nga Luis Chavez nga pothuajse 30 metra jashtë, pasi tifozët u egërsuan duke e ditur se një lëkundje me një gol do t’i vendoste në një pikë kualifikimi.

Rrufeja thuajse goditi dy herë kur Chavez për pak sa nuk goditi një tjetër goditje dënimi mahnitëse, por këtë herë portieri Al-Owais ia doli të godasë me grusht. Meksika e kishte topin në rrjetë përmes Uriel Antuna – një gol që do t’i kishte parë ata të kapërcenin Poloninë në një pikë kualifikimi – por në vuajtje për ta u anulua për pozicion jashtë loje.

Ndërsa ata shtynë për fituesin, kjo i lejoi Arabisë Saudite të shfrytëzonte shansin e saj për të shënuar, dhe në sekondat e fundit Salem Al-Dawsari shënoi për t’i dhënë ndihmë Polonisë.