Belgjika mund me vështirësi Kanadanë

Belgjika ishte e dyta më e mira gjatë pjesës së parë të ndeshjes së saj kundër Kanadasë, por u largua si fituese 1-0 falë goditjes së Michy Batshuayi në pjesën e parë.

Një fillim i shkëlqyer nga kanadezët u shpërblye pas më pak se 10 minutash lojë kur Yannick Carrasco u gjykua se kishte përdorur krahun për të bllokuar goditjen e Tajon Buchanan në zonën e rreptësisë. Alphonso Davies mori përgjegjësinë e penalltisë, por përpjekja e zbutur e mbrojtësit të Bayern Munichut u mohua nga një pritje e shkëlqyer nga Thibaut Courtois poshtë në krahun e tij të djathtë.

Kanadaja nuk ishte në gjendje të përfitonte nga dominimi i pjesës së parë përpara se të kapej nga një top i thjeshtë në pjesën e sipërme të mbrojtjes, ndërsa Batshuayi u rrotullua pas Kamal Miller dhe, me gjysmë-volej, dërgoi një gjuajtje të fuqishme përtej Milan Borjan.

Pavarësisht mbajtjes së presionit gjatë periudhës së dytë, Kanadaja u përpoq të krijonte mundësi të pastra për të shënuar gola, ndërsa Belgjika jo bindëse vazhdoi të ruante avantazhin.