Casemiro shpëton Brazilin dhe vë në vështirësi Zvicrën

Casemiro shënoi një gol fantastik në ndeshjen e Kupës së Botës të Brazilit me Zvicrën të hënën në mbrëmje. Brazili hyri në lojë duke e ditur se një fitore do t’i shihte ata të kualifikoheshin në raundet e eliminimit.

Megjithatë, ata ishin pa Neymar për ndeshjen. Braziliani pësoi një dëmtim të këmbës në ndeshjen hapëse të Brazilit kundër Serbisë dhe mungoi. Fred zëvendësoi Neymarin në formacionin fillestar, me Lucas Paqueta që luante në një pozicion të avancuar. Skuadra e Tite u përpoq të shkatërronte Zvicrën pa Neymarin si pikë referimi.

Brazili mendoi se kishte kaluar në epërsi në pjesën e dytë kur Vinicius Jr gjeti rrjetën, por goli u përjashtua për pozicion jashtë loje. Ata vazhduan të shtyjnë përpara dhe Casemiro e çau bllokimin me stil në minutën e 83-të. Brazili u fut në zonën e kuadratit me një lojë të shkëlqyer ndërlidhjeje dhe Casemiro e përfundoi lëvizjen me guxim teksa përpjekja e tij shkoi në këndin e sipërm.

U desh një devijim i lehtë, por nuk i hiqte asgjë Casemiro – ishte ende një goditje e shkëlqyer dhe mund ta shikoni më poshtë… Yann Sommer në golin e Zvicrës nuk kishte absolutisht asnjë shans pasi pa përpjekjen e Casemiro për të gjetur rrjetën. Ky ishte goli i parë i yllit të Manchester United në Kupën e Botës dhe i gjashti për Brazilin.

Ai doli të ishte fituesi, pasi Brazili mbajti një fitore të hollë. Brazili tashmë ka siguruar kualifikimin në raundet e eliminimit. Ata bëhen ekipi i dytë që rezervojnë vendin e tyre në fazën tjetër pas Francës.

Brazili do të kërkojë të sigurojë vendin e parë në Grupin G kur të përballet me Kamerunin në ndeshjen e fundit të grupit më 2 dhjetor. Një barazim do t’i mjaftojë Brazilit për të zënë vendin e parë.

Ndërkohë, Zvicra është ende në pole position për t’u kualifikuar në fazën tjetër. Barazimi ndaj Serbisë duhet t’i mjaftojë për të siguruar vendin e tyre në 1/16.