Dhoma gjumi në stilin nordik: si të zgjidhni dekorimin e duhur?

Dhoma e gjumit është dhoma më e përshtatshme në shtëpi për stilin skandinav. Me ngjyrat e saj delikate, linjat thelbësore dhe minimalizmin relaksues, dhoma e gjumit e stilit nordik do të bëhet një fole e përsosur paqeje për pushim. Nëse nuk dini si të dekoroni dhomën tuaj të gjumit në stilin skandinav, zbuloni këshillat dhe idetë tona në këtë artikull.

camera da letto in stile nordico

Dhoma gjumi në stilin nordik
Një dekorim i matur për dhomën e gjumit të stilit nordik, mes drurit dhe të bardhës
E bardha është ngjyra emblematike e stilit skandinav. Në dhomën e gjumit, mund ta përdorni për liri krevati ose të zgjidhni perde të bardha, të lehta dhe të tejdukshme. Për të kundërpeshuar të bardhën dhe për të ngrohur atmosferën, zgjidhni mobilje prej druri të lehta, si bredhi, thupër ose akacie.

Një krevat i madh dopio në dru bjond do të japë linja të drejta dhe thelbësore, aq të dashura për minimalizmin nordik. Mund të kombinoni dy komodina të koordinuara skandinave ose të rikuperoni blloqe druri ose stole për të vendosur një llambë të bukur mbi to.

Dhoma e gjumit duhet të jetë komode: shtrati i butë do t’ju bëjë të dëshironi të zhyteni në batanije. Zgjidhni një jorgan të butë me shtrat të rehatshëm prej pambuku ose liri. Shtoni një mbulesë krevati për netë më të freskëta ose një hedhje leshi të thurur XXL.

Rreth krevatit, druri është po aq i domosdoshëm për komodina, garderobë dhe rafte.

Jepini jetë dhomës së gjumit të stilit nordik me ngjyra, pastel ose të thella
Nuancat neutrale të dekorimit skandinav përshtaten në mënyrë të përkryer për mobiljet e dhomës së gjumit për të rritur ose fëmijë. E bardha, grija dhe bezha janë ngjyrat për t’u preferuar, sepse i japin një shkëlqim të madh dhomës.

Edhe ngjyrat jo plotësisht neutrale mund të përdoren në dekorimin e dhomës së gjumit në stilin nordik. Nuancat pastel janë një ndeshje perfekte për mobiljet prej druri të lehta dhe të bardha. Mjafton një rrotë ose qilim për të shtuar një nuancë blu, rozë, të verdhë ose gri. Këto nuanca janë ideale për një dhomë bebesh me mobilje të lyer me ngjyrë të bardhë. Nuancat pastel krijojnë një fole të butë paqeje ku i vogli juaj do të ndihet i qetë dhe i sigurt.

Ngjyrat më të errëta ju lejojnë t’i jepni karakter dhomës së gjumit të stilit nordik. Për shembull, ju mund të dekoroni një mur në ngjyrë blu të errët, jeshile pylli ose terrakote. Ky stil ju lejon të keni një dekorim skandinav në një dhomë për adoleshentë ose të rritur.

Materiale natyrale në një dhomë gjumi të stilit skandinav
Druri është padyshim materiali kryesor natyror i dhomës së gjumit të stilit nordik, por nuk gjendet vetëm në mobilje! Aksesorët janë po aq të rëndësishëm, për shembull komodina, kutitë e ruajtjes ose varëse palltosh. Mos harroni gjithashtu të zgjidhni një dysheme me parket dhe të dekoroni me figurina të vogla dhe qirinj aromatikë në raftet.
Pëlhurat janë po aq ideale sa materialet natyrale. Liri, pambuku ose leshi dekorojnë mirë krevatin, dritaret dhe kolltukët. Dyshemeja mund të kompletohet me një qilim jute ose të pasurohet me një pouf leshi.

Së fundi, natyra mund të hyjë në shtëpi me bimë jeshile, të cilat mund t’i vendosni në dhomë duke preferuar bimët me siluetë grafike (monstera, bimë të varura). Një ide e shkëlqyer DIY: një degë e thjeshtë plepi që qëndron në cep të dhomës, e vendosur direkt në dysheme ose në një vazo, do të japë një prekje sa grafike dhe natyrale.

Dekorimi i dhomës së gjumit në stilin nordik grafik
Stili skandinav është thelbësor, por asnjëherë i zhveshur: çdo aksesor ka funksionin e tij dhe integrohet në mënyrë harmonike me pjesën tjetër të dekorimit. Objektet e vogla dekorative ju lejojnë të jepni ngjyrë dhe të ndryshoni materialet.

Mos harroni të shkoni për motive gjeometrike, duke përdorur printime, paraqitje ose forma. Një qilim berber do të duket gjithmonë i bukur si një qilim pranë shtratit, me rombe bardh e zi. Ju gjithashtu mund të dekoroni një mur me një letër-muri grafike ose të zgjidhni një ballë krevati me trekëndësha, katrorë ose diamante.
Drita, një element i domosdoshëm i dhomës së gjumit nordike
Në Evropën veriore, ditët janë të shkurtra: kjo është arsyeja pse dekorimi skandinav e shfrytëzon maksimalisht dritën. Për një dekorim të suksesshëm të dhomës së gjumit në stilin nordik, mos i kufizoni burimet e dritës. Zgjidhni një llambadar të bukur bastun prej palme kacavjerrëse në tavan për ndriçim global, duke preferuar linja të thjeshta dhe thelbësore.

Për ndriçim shtesë në të gjithë thjeshtësinë, llambat e shtratit prej druri, litari ose metali do të jenë ideale. Në një cep të dhomës mund të vendosni edhe një llambë dyshemeje të bukur në stilin e stilistit, për një efekt dekorativ dhe funksional në të njëjtën kohë. Nëse vendosni një komodinë në dhomën tuaj të gjumit nordike, pasurojeni atë me një llambë tavoline dhe një bimë jeshile.

Gjatë ditës, lëreni dritën natyrale të hyjë në dhomën e gjumit të stilit nordik duke shmangur perdet me ngjyrë të errët ose pëlhura të rënda. Shkoni për vello të lehta ose madje hiqni dorë nga perdet nëse shtëpia juaj ka dritare të mëdha që mbrohen nga sytë kureshtarë. Ju gjithashtu mund të vendosni pasqyra përpara hapjeve për të reflektuar dritën dhe për të ofruar një atmosferë mikpritëse kur dielli shkëlqen.
Nëse, nga ana tjetër, dhoma juaj nuk është shumë e ndritshme, do t’ju duhet të kompensoni me ngjyra të lehta në mure dhe të shtoni ngjyra të errëta me thekse delikate dhe diskrete.

A po ëndërroni për një stil skandinav për dhomën tuaj të gjumit? Zbuloni përzgjedhjen tonë të mobiljeve dhe aksesorëve të shtëpisë, për një shtëpi që do t’ju bëjë të lumtur!