Dhoma gjumi për fëmijë – Ide për dizajn dhe dekor

Për një fëmijë, edhe një dhomë e zakonshme mund të bëhet xhungël, kështjellë, zyrë mjeku, etj. Nën batanijen e shtratit jemi në një tendë në pyll, karrigia kthehet në një kalë … imagjinata e të vegjëlve nuk njeh kufij dhe gjithçka është një ajër i gjallë! Por një dhomë argëtuese për fëmijë që inkurajon krijimtarinë dhe stimulon frymën eksploruese është edhe më tërheqëse. Me vendet e tyre të fshehta të gjalla, rrëshqitjet dhe muret ngjitëse, dinakërinë nga ruajtja e syve dhe temat super të lezetshme, dhomat e mëposhtme me siguri do t’ju mrekullojnë dhe frymëzojnë. Çdo prind që po rinovon një çerdhe ekzistuese dhe ata që po e rinovojnë atë nga e para, do t’i shohin këto shembuj inovativë thjesht të adhurueshëm.

Dhoma e fëmijëve Adventurist në papafingo

industriale-papafingo-dhoma për fëmijë-kafe-tryezë-dru-metal

Le të fillojmë me një dhomë për fëmijë në stilin papafingo, të dizajnuar me një aventurë të vogël në mendje. Ky shembull i imagjinuar nga Nastia Landusheva tërheq vëmendjen e entuziastëve të të rriturve të dizajnit, ndërsa i kënaq fëmijët me të gjitha detajet e tij argëtuese. Kjo hapësirë ​​origjinale dëshmon se disavantazhet mund të shndërrohen në avantazhe, për sa kohë që qëndrojmë krijues.

Dekor industrial dhe veçori argëtimi për të shijuar të rriturit dhe fëmijët

dhoma për fëmijë papafingo-rrjetë-ngjitje-dysheme e fortë-druri

Në fakt, papafingo e konvertuar në dhomën e fëmijëve është një mënyrë e mirë për të shfrytëzuar sa më mirë hapësirën nën çati, përndryshe mund të jetë tërheqëse. Aty ku të rriturit shohin një tavan të mërzitur që është e vështirë për tu zbutur, fëmijët zbulojnë një shpellë plot mistere që inkurajon aventurat.

Dhoma origjinale për fëmijë me rrjetë ngjitje, tipi dhe mur me bojë dërrasash

dhoma për fëmijë nën-qepalla-rrjetë-ngjitje-litarë-xhungël-palestër

Sigurisht, të gjitha shtesat e menduara ndihmojnë në modelin imagjinar. Rrjeti i ngjitjes së litarëve, muri i bojës me dërrasa dhe teepee indiane janë vetëm 3 nga idetë krijuese të stilistit që fëmijët i duan dhe ju mund të rrëmbeni dhe rikrijoni në sallën e lojërave në shtëpi.

Dizenjoni divan të veshur me susta dhe tryezë industriale të kafesë me bazë rrotash kamionçine

dhomë gjumi për fëmijë-papafingo-tapiceri-divan-tryezë-rrota-vagon

E ndërsa këto detaje duken të gjalla, pjesët e tjera të kësaj dhome për fëmijë duken mjaft të sofistikuar. Të rriturit padyshim që do të vlerësojnë divanin e veshur me susta, tryezën e kafesë industriale me një bazë rrotash kamionçine, ballafaqimin me tulla të pjesshme dhe ndriçuesit e rregullueshëm, ndër të tjera.

Dhoma gjumi për fëmijë në papafingo me krevat në platformë dhe tipi indian

dhoma e fëmijëve-nën-qepalla-tipi-indian-pikturë-dërrasë e zezë

Ndërsa pjesa tjetër e dhomës është e hapur dhe e ajrosur, cepi i shtratit ndihet shumë më komod dhe privat. Vendi komod strehon një krevat të madh me platformë dhe merr më pak dritë natyrore sesa pjesa tjetër e dhomës, e cila është absolutisht e këndshme për pushim dhe relaksim të mirë.

Rrobat e bardha, mur anësor me tulla dhe shtrati në platformë me ruajtje

dhoma gjumi për fëmijë-nën-çati-krevat-platformë-depo

Dhe nëse dekorimi i kësaj dhoma gjumi është më i përshtatshëm për një adoleshent për shkak të kthjelltësisë së ngjyrave dhe teksteve industriale, ideja e mëposhtme është krejtësisht e kundërt, pasi ilustron dhomën e fëmijëve për 2 djem me një dekor tipik të murit dhe i lehtë për t’u imituar përveç kësaj.

Dhoma për fëmijë me temë Superhero- ide për djem

dhoma gjumi-2-djem-teme-super-heronj-batman-supermen-poster

Kush nuk e do dhomën e fëmijëve të frymëzuar nga libri komik? Shembulli i mëposhtëm, i dizajnuar nga Max Shpak, zbulon një dhomë gjumi me temë superhero për dy fëmijë, e bërë me shumë stil. Krijuesi ka dalë nga rruga e tij për të përmbushur të gjitha nevojat e fëmijëve duke ruajtur sa më shumë hapësirë ​​për lojë.

Shtretër me sirtarë magazinimi dhe dekorim muri në postera origjinal

dhoma gjumi-2-fëmijë-shtretër-kamare-sirtarë-magazinim-mur-postera

Por si siguroni hapësirë ​​të mjaftueshme për dysheme për lojërat e të vegjëlve pa sakrifikuar funksionalitetin e dhomës? Falë hapësirave të fshehura të magazinimit dhe hapësirave të magazinimit, mund të kurseni shumë hapësirë. Shtretërit me sirtarë të ruajtjes, për shembull, ndihmojnë në mbajtjen e dhomës të rregullt pa ngatërruar hapësirën.

Dekor muri i frymëzuar nga komika për çerdhen

dhomë-fëmijë-2-djem-super-heronj-Spiderman-komike

Batman dhe Supermeni janë një temë e preferuar, veçanërisht për djemtë e vegjël që admirojnë personazhe me fuqi mbinjerëzore. Posterat pranë shtretërve shfaqin simbolin Masked Vigilante dhe logon e Clark Kent dhe përcaktojnë temën kryesore të çerdheve të stilistëve, të dizajnuara për djem.

Zonë lojërash për llojin e palestrave mini xhungël në dhomën e fëmijëve

fëmijë-dhomë gjumi-dekor-muri-Kapiten-Amerikë-lojëra me ajër-xhungël-palestër

Këta personazhe portreti shfaqen në të gjithë dhomën, të plotësuara nga Captain America dhe Spiderman dhe mini loja në stilin e palestrës në xhungël. Një hapësirë ​​e tillë për trajnim, për më tepër, u lejon djemve të vegjël të përdorin sa më mirë energjinë e tyre, e cila ndonjëherë është mjaft e bollshme.

Tavolinë dyshe, laptop dhe llambë krahu në dhomën e gjumit për 2 djem

dhoma për fëmijë-tryezë-laptop-llambë-artikuluar-krah

Sigurisht, dhoma e fëmijëve nuk është vetëm një hapësirë ​​për të luajtur dhe fjetur. Tavolina e dyfishtë e dizajnit bashkëkohor përpara dritares u siguron hapësirë ​​të mjaftueshme djemve për të përgatitur detyrat e shtëpisë krah për krah dhe në të njëjtën kohë siguron një pamje drejt oborrit për të pushuar sytë e tyre herë pas here.

Dhomë e vogël për fëmijë e bardhë e zbukuruar me thekse me ngjyra të theksuara

dhoma për fëmijë-bardhë-deko-bojë druri-thekse-thekse-mustardë

Thekse me ngjyra të ndritshme dhe funksionaliteti janë fjalët kyçe që nuk duhet të harroni në këtë dhomë për fëmijë të hartuar nga Oleh Vynarchyk. Kjo tregon se edhe dhomat më të vogla mund të mobilohen në një mënyrë praktike dhe estetike.

Pufë e kuqe angleze, kokë mustarde dhe tryezë me bretkocë kurioze

dhomë gjumi për fëmijë të vegjël-dollapë të bardhë-magazinim-krevat-urë-shtëpi

Ajo që duhet të theksohet këtu është përdorimi i zgjuar i një palete të menduar ngjyrash. E bardha mbizotëruese e bën dhomën e fëmijëve të vegjël të duket e madhe, ndërsa dyshemeja e fortë dhe elementët e tjerë të drurit natyror prishin sfondin e pacenuar dhe e bëjnë hapësirën më të ngrohtë dhe mikpritëse.

Dhoma gjumi për fëmijë me krevat urë origjinal dhe depo me dyer pa doreza

foto-e-bardhe-e-bardhe-e-dekoruar-e kuqe-verdhe-bretkosa

Nga ana e tyre, e kuqja angleze dhe e verdha e sinapit në dekorimin e mureve japin energji për dekorin dhe e bëjnë atë më tërheqës për fëmijët. Nga rruga, bordi me bretkosën e vogël kurioze është një shtesë e gëzuar që shumica e fëmijëve do ta shohin qesharake ose super të këndshme. Arti nuk është vetëm për pjesët e të rriturve, cilado qoftë forma e tyre!

TV me ekran të sheshtë me kornizë në formë shtëpie dhe tryezë të përshtatshme të montuar në mur

dhomë e vogël për fëmijë-ekran të sheshtë-TV-kornizë-shtëpi-zyrë-mur-montuar

Një theks tjetër i lezetshëm është vend për shtratin i cili është formuar si një shtëpi e vogël e lezetshme. Dizajni i murit të kundërt përsërit këtë formë dhe përfshin një TV me ekran të sheshtë të montuar në mur, një orë moderne, madje edhe një tryezë të montuar në mur prej druri, jashtëzakonisht i dobishëm për sa i përket rregullimit të hapësirës së vogël.

Dhoma e fëmijëve në rozë dhe të bardhë për një vajzë të vogël ëndërrimtare

bardhë-rozë-vajzë-dhomë gjumi-letër-muri-trekëndëshat-shkëlqen-fjongo

Ah, la vie en u rrit! Nuk është rastësi që shumica e dhomave të gjumit të vajzave janë të dizajnuara në këtë ngjyrë romantike dhe të butë që rezulton të jetë hija e vajzave. Dizenjuesit nga Fine Design zgjodhën trëndafilin me pluhur, të kuqërremtë dhe rozë fshesë për dhomën e gjumit të mrekullueshme të princeshës.

Dhoma e fëmijëve në rozë pluhur me karrige lëkundëse dhe ndriçim projektuesi

fëmijë-dhomë-vajzë-veshjet-tryezë-karrige-lëkundëse-dizajn-emrat

Padyshim, sfondi është bërë në të bardhën e dëborës, ndërsa theksimet mjaft të kudogjendura rozë plotësojnë dekorin e sofistikuar. Jastëkët mahnitës në formë zemre, shkronjat e arta që shkruajnë emrin e vajzës dhe posteri i murit shtojnë fisnikërinë e dhomës.

Një gamë veçanërisht e bukur ngjyrash për dhomën e vajzave

thekse-ari-dhoma gjumi-borë-bardhë-pluhur-rozë-salmon-ari

Në atë shënim, thekse metalike me një fund të artë janë një mënyrë e mirë për të fisnikëruar një dhomë, në sajë të luksit që ata lëshojnë dhe bollëkut që ata shkaktojnë. Në këtë rast, ato janë mjaft delikate dhe shfaqen vetëm në formën e dorezave të dyerve, bazës së karriges lëkundëse të projektuar të dizajnuar nga Charles Eames dhe mbishkrimeve dekorative.

Veshjet e mëdha të bardha dhe rozë, të bëra për tu matur, me pasqyrë për dhomën e fëmijëve

dhomë gjumi-fëmijë-vajzë-veshjet-bërë-për-matur-bardhë-rozë-pasqyrë-derë

Rrobat, lodrat dhe librat kërkojnë hapësirat e tyre përkatëse që dhoma të jetë e rregullt. Në këtë rast, kemi zgjedhur një gardërobë të madhe me gjerësi dhe gjatësi të plotë, të bërë për të matur, për të mbajtur të gjitha rrobat, por edhe kostumet për sfilatat e improvizuara. Pasqyra e madhe në njërën prej dyerve duhet të ketë në dhomën e çdo vajze dhe është gjithashtu e dobishme për këtë ide.

Letër-muri gjeometrik dhe TV i vogël qëndrojnë në të bardhë dhe rozë

vajza-e bardha-dhoma gjumi-rozë-TV-kabineti-letër-muri gjeometrik

Dhe pasi në dhomën e fëmijëve, bollëku i magazinimit nuk është kurrë i tepërt, ne kemi shtuar gjithashtu një kabinet televiziv me depo, një tavolinë në rozë dhe të bardhë me sirtarë praktikë dhe rafte muri në rozë të zbehtë, të cilat gjithashtu kanë një vlerë dekorative. Shumë zgjidhje të shkëlqyera në një copë!

Ide për ndriçimin e suksesshëm në dhomën e fëmijëve

dhomë gjumi-vajzë-bardhë-rozë-llambë-dysheme-pezullime-pranë-shirit-LED

Kufiri i murit, i zbukuruar me një shirit drite LED shton atmosferën romantike të dhomës dhe fton në përgjumje, ndërsa llamba e dyshemesë së bardhë dhe llamba e shtratit që përkojnë kujdesen për praktikën e ndriçimit. Qershia mbi tortë janë dritat e mrekullueshme të varur me topa, të zbukuruara me llamba të vjelave.

Taupe dhomë për fëmijë me teatër lozonjare në mes

dhoma për fëmijë-dizajn-origjinal-shtëpi-për-fëmijë-dru-dhomë e mesme

Kemi ruajtur më të mirën për në fund. Kjo dhomë për fëmijë nga Homestyler VN është krejtësisht e mahnitshme! Visualshtë vizualizuar për të na treguar se një gamë e matur e ngjyrave dhe tiparet ekskluzive për fat të mirë mund të bashkëjetojnë.

Dhoma gjumi e lëmuar dhe e bardhë me shumë depo dhe shtëpi për fëmijë

dhoma për fëmijë-shtëpi-pemë-origjinale-depozitë-qilim-magazinim

Ajo që të godet menjëherë është shtëpia e lojërave në mes të dhomës, si një shtëpi me pemë e vërtetë e vendosur në dy kate në mes të dhomës! Kjo është një mënyrë e shkëlqyeshme për të transformuar kolonën e brendshme të konsideruar të papërshtatshme në një aset praktik dhe estetik dhe të përfitoni plotësisht prej saj.

Dhoma e fëmijëve e orientuar drejt dizajnit organik dhe dashurisë për natyrën

dizajn i adhurueshëm-dhomë-për-fëmijë-vija-bojë-dërrasë

Shtëpia e lojërave është mjaft e zgjuar në vetvete, por i është shtuar një tarracë me kangjella prej druri dhe madje edhe një rrëshqitje për të lehtësuar të gjitha llojet e skenarëve të rekreacionit dhe argëtimit.

Disa llamba të vjela në kabllo rrethojnë qendrën e dëfrimit të dhomës

dhoma për fëmijë-taupe-e bardhë-magazinimi-shtëpi-lojëra-mesme

Në fakt, i gjithë dizajni i hapësirës bazohet në dizajnin organik dhe dashurinë për natyrën, me shumë bimë në vazo dhe përdorimin pjellor të drurit natyror. Edhe fleta e tokës poshtë shtëpisë prej druri ka marrë formën e një copë bari të gjelbër.

Dhoma origjinale për fëmijë me kabinë, rrëshqitje dhe qilim të shkëlqyeshëm me bar

dizajni i dhomës për fëmijë-lojëra-kasolle-rrëshqitje-qilim-bar

Shpresojmë të keni shijuar galerinë tonë të propozimeve frymëzuese! Sigurisht, ne të gjithë nuk jetojmë në apartamente të mëdha dhe nuk kemi mundësi të gjithë të punësojmë një stilist, por me idetë e duhura ne kemi pikë referimi dhe tani mund të vendosim dhomën e fëmijëve.