Dhoma gjumi për të rritur: disa ide mobiliesh

Për të siguruar një pushim efikas dhe një shtrat të rehatshëm, zgjidhni mobilje cilësore për dhomën tuaj të gjumit. Shtrati, veshjet dhe komoditetet duhet të sigurojnë një atmosferë të qetë dhe relaksuese. Prodhuesit ofrojnë një gamë të gjerë mobiljesh për shije të ndryshme. Kur zgjidhni mobilje, sigurohuni që ajo plotëson të gjitha kërkesat dhe preferencat e stilit tuaj, të stilit të jetës dhe të relaksimit. Tema e dhomës së gjumit – përzierja e vjetër, bashkëkohore, viktoriane ose moderne – duhet ta zgjidhni para se të fillojë mobilimi.

Dhoma gjumi për të rritur me mobilje praktike

dhoma gjumi për të rritur-dyshe-dollapë për shtrat të dyfishtë

Setet e dhomave të gjumit janë një mundësi e mirë sepse ato ofrojnë të gjitha mobiljet e nevojshme në të njëjtin stil dhe nuk keni pse të kombinoni elementë të ndryshëm për të arritur orendi harmonike. Propozimet e gatshme janë gjithashtu në një stil tjetër, në materiale të ndryshme dhe mund të kënaqin të gjitha shijet. Veshjet janë një pjesë e rëndësishme e dhomës së gjumit, e cila garanton ruajtjen kompakte të shtratit. Dresset me ose pa pasqyrë dhe tavolina afër janë mobilje shtesë që mund të jenë të pranishme në dhomat e gjumit të mëdha. Në dhomat që janë më të vogla, zgjidhni një sustë kuti e cila do të shërbejë gjithashtu si hapësirë ​​magazinimi. Shtrati është thelbësor për gjumin e mirë, kështu që duhet të jeni veçanërisht vigjilent kur e zgjidhni.

Dysheku luan një rol kryesor për rehati në dhomën e gjumit për të rritur

dyshek i dhomës për të rritur-ergonomik-komoditet-komplet

Zgjedhja e dyshekut bëhet sipas nevojave dhe preferencave individuale. Kjo varet nga ndërtimi, pesha dhe mosha e përdoruesit. Ekzistojnë shumë risi në fushën e dyshekëve dhe secila markë në treg ofron zgjidhje ekstreme që sigurojnë rehati dhe gjumë të shëndetshëm. Projektimet më të fundit bazohen në kërkime mjekësore, të nënshtruara testimit dhe vetëm atëherë të ofruara në treg.

Ndërtimi i dyshekëve, pavarësisht nga materialet dhe teknologjitë e prodhimit, përqendrohet në disa karakteristika kryesore. Ato janë ortopedike, anatomike, hipoalergjike dhe marrin parasysh ventilimin, komoditetin dhe qëndrueshmërinë.

Dysheku i dizajnuar ergonomikisht do t’ju sigurojë rehati të padiskutueshme

dyshek për dizajn ergonomik për dhoma gjumi për të rritur

Dyshekët ortopedikë dhe ergonomikë kanë zona të ndryshme komoditeti – konstruksioni i tyre ka një zonim të ndryshëm të fortësisë për pjesë të ndryshme të trupit – kokën, belin, ijet dhe shpatullat. Ata kanë një konstruksion të përforcuar ku ka nevojë për mbështetje më solide për trupin. Ndërtimi i dyshekut, i pajtueshëm me kthesat natyrore dhe nevojat e trupit të njeriut, ndihmon në parandalimin e deformimeve të shtyllës kurrizore dhe sëmundjeve të kyçeve, të cilat mund të shkaktohen nga pozicioni i pakëndshëm i trupit gjatë natës.

Ajrosja e dyshekut është thelbësore për gjumë të shëndetshëm. Kur dysheku ventilohet, ai nuk është në gjendje të mbajë lagështirën, duke e bërë atë hipoalergjik. Ky lloj dysheku parandalon zhvillimin e marimangave të pluhurit, baktereve dhe kërpudhave që shkaktojnë alergji dhe probleme të frymëmarrjes. Frymëmarrja e trupit gjatë gjumit është një faktor i rëndësishëm për pushim të mirë, të shëndetshëm.

Shkuma e dyshekut special me një strukturë poroze si sfungjeri është një nga risitë më të fundit në fushën e dyshekëve. Siguron dendësinë dhe forcën e nevojshme pa burime, ndërsa siguron ventilim dhe parandalon mbajtjen e lagështisë.

Dyshekët pranverorë gjithmonë i kanë adhuruesit e tyre në radhët e përdoruesve konservatorë. Sustat spirale në kombinim me shkumë poliuretani e bëjnë këtë lloj dysheku ortopedik.

Disa modele kanë një strukturë të veçantë në të cilën burimet janë të vendosura midis disa elementeve vertikale të shkumës. Cilësitë e mira ortopedike merren falë teknologjisë e cila përdor burime spirale me copa vertikale të shkumës së trashë.

Dyshekët modernë të pranverës janë të izoluar me jastëk të veçantë. Pëlhura me të cilat mbushen dyshekët janë bërë nga fibra të veçanta tekstili që parandalojnë rritjen e baktereve dhe marimangave. Për efikasitet dhe komoditet maksimal gjatë stinëve të ndryshme, ka dyshekë në të dy anët – për verën dhe dimrin – secili me mbulesë të ndryshme.

Dyshekët cilësorë për fëmijë kanë një dizajn dhe materiale që ofrojnë një nivel të lartë komoditeti për të vegjlit. Ekzistojnë disa kërkesa themelore për dyshekët për fëmijë – të jenë ortopedikë, të ajrosur dhe hipoalergjikisht.

Pozicioni gjatë gjumit është thelbësor gjatë zhvillimit fillestar të trupit të fëmijës. Pra, kur blini dyshekë për fëmijë, jini jashtëzakonisht të arsyeshëm dhe të kujdesshëm. Shumë kompani ofrojnë dyshekë të veçantë për fëmijë të bërë nga materiale natyrore. Një zgjidhje e mirë është dysheku i bërë nga kokosi, i cili është një produkt natyral. Fijet e kokosit garantojnë ajrosjen, fortësinë dhe qëndrueshmërinë. Kombinimi i kokosit dhe latex siguron një dyshek të butë, por të rehatshëm, i ajrosur mirë dhe shumë i rehatshëm.

Zgjidhni dyshekun tuaj të rrumbullakët të rehatshëm: pse jo?

dhomë gjumi për të rritur-krevat-formë-krevat-ndriçim i bukur

Një zgjedhje tjetër e përshtatshme është kombinimi i myshkut dhe bambusë. Struktura qelizore e shkumës siguron një bazë të përshtatshme dhe mbështet trupin e foshnjës gjatë gjumit. E gjithë kjo është thelbësore për zhvillimin e duhur të strukturës kockore të fëmijës dhe të shtyllës kurrizore në veçanti. Nga ana tjetër, bambu është një material që parandalon rritjen e baktereve, duke siguruar kështu një zonë të pastër gjumi.

Shtrat me dizajn ergonomik për dhomën e gjumit për të rritur

mobilje-dizajn-ergonomik i dhomave të gjumit për të rritur

Materialet që marrin frymë rekomandohen për dyshekët për fëmijë, të destinuara për përdorim në periudhën 0-3 vjet. Ato parandalojnë mbajtjen e lagështisë dhe zhvillimin e marimangave të pluhurit, të cilat janë agjentët kryesorë të alergjive dhe astmës. Dyshekët për fëmijë me mbulesa të lëvizshme janë shumë praktike. Në fëmijërinë shumë të hershme, është mjaft e mundur që dysheku të ndotet. Prandaj, aftësia për të hequr dhe larë mbulesën e dyshekut është e një rëndësie të madhe.

Liri shtrati është një element i dekorit të dhomës së gjumit për të rritur që nuk duhet të nënvlerësohet

dhoma për të rritur modelet rozë-lule

Dhoma e gjumit është një vend për të fjetur, lexuar dhe pushuar. Mundohuni të mos vendosni kompjuterin, telefonin dhe TV në të. Ato janë burime stresi dhe do të parandalojnë relaksimin efektiv. Për dhomën e gjumit zgjidhni letër-muri me teksturë ose mëndafsh, mbulesa tavoline prej mëndafshi, perde të rënda ose të lehta.

Për ta bërë atë vendin ideal për t’u çlodhur dhe relaksuar, rregulloni këtë vend me shtrat të bukur dhe tekstile sipas shijes tuaj.

Trendet në shtratin e shtratit ndjekin disa linja. Ata kërkojnë një dizajn të pastër, janë ekologjikë dhe të bërë nga pëlhura natyrore – liri dhe pambuku, pëlhura shumëngjyrëshe dhe luksoze – saten. Mbulesat prej mohari të butë dhe lesh kashmiri janë për njohësit e luksit. Ato mund të jenë pjesë e mobilimit të dhomës jo vetëm si theks, por për të sjellë më shumë komoditet dhe ngrohtësi gjatë netëve të ftohta. Një batanije e tillë, e hedhur mbi karrigen përballë komores, do të nxjerrë në pah bukurinë e dhomës tuaj të gjumit.

Ngjyra të ndritshme, printime me shumë ngjyra dhe pëlhura të lehta – ky është një trend i mundshëm që mund të ndiqni kur zgjidhni shtratin. Kjo është mënyra e duhur nëse duam ta rifreskojmë dhomën e gjumit dhe ta bëjmë atë më të gëzuar dhe të qetë. Dizajnet me lule janë një temë e preferuar në kompletet moderne të dhomave të gjumit. Duvet të mëdha me lule që mund të përdoren gjithashtu si mbulesa të shkëlqyera. Mblidhni ato me çarçafë të thjeshtë, me tehe me saten dhe dhoma e gjumit do të ketë një aspekt shumë elegant.

Një trend tjetër modern është përzierja e vija, kontrolleve dhe modeleve të tjera. Në fakt, kombinimet janë të pakufishme dhe ju mund ta lini imagjinatën tuaj të egër.

Modelet japoneze Zen janë shumë të modës. Linjat e pastra, pëlhura pambuku, mobiljet prej druri janë ndër tiparet e dhomës së gjumit në stilin e Orientit. Gama e ngjyrave, në këtë rast, është e ftohtë dhe neutrale – e bardhë, jeshile e reseda, gri dhe kafe e lehtë. Printimet e shtratit janë të modeluara nga natyra. Pemët, lulet dhe barishtet e stilizuara janë figurat e preferuara të stilit Zen. Si zbukurim në një dhomë të tillë mund të shtojmë një vazo me një ikebana e cila i afron mobiljet me ambientin e jashtëm.

Liri shtrati lules

modele liri-shtrati-dhoma gjumi për të rritur

Shtroja me lule të vogla, e frymëzuar nga stili i cilësisë së mirë, është zgjedhja që romantikët duhet të bëjnë. Mos kini frikë ta përzieni. Në këtë stil pëlhurat janë pambuku. Shtresa të shumëfishta çarçafësh, jorganë me modele të ngjashme me buqeta shumëngjyrëshe në madhësi të ndryshme, do ta bëjnë dhomën tuaj të gjumit të duket si një kopsht me lule të pranverës – i freskët dhe tërheqës. Ju mund të kombinoni, me të njëjtin sukses, vija dhe çeqe ose vija dhe pled të bariut në të njëjtën gamë ngjyrash.

Më shumë ide për rrobat e shtratit

rroba-krevati-liri-dhomë gjumi për të rritur me ngjyrë-bardhë-jeshile

Dekorimi i secilës dhomë me disa jastëkë është një plotësues thelbësor në mobilimin e kësaj dhome, pavarësisht nga stili që keni zgjedhur. Ato duken po aq të mira në një dhomë gjumi romantike sa në zgjidhjet e lehta pikturë njëngjyrëshe në një stil modern. Jastëkët mund të jenë në madhësi të ndryshme, të jenë pjesë e modelit të përgjithshëm si material dhe ngjyra, ose në kontrast – si theks në brendësi. Forma e tyre mund të jetë drejtkëndëshe, katrore, karamele ose në formë zemre. Pavarësisht nga numri dhe madhësia e tyre. Jastëkët plotësojnë modelin e brendshëm dhe janë pjesë e pandashme e mobiljeve moderne të dhomave të gjumit.

Liri shumë të këndshëm për dhomën e të rriturve

modele lulesh për dhomën e gjumit për të rritur