Disa ide praktike për të arreduar një hyrje(korridor) të vogël, në mënyrë funksionale dhe në modë
Si të arredoni dhe dekoroni një hyrje të vogël?
Hyrja në një apartament është shpesh e vogël dhe e vështirë për t'u mobiluar. I kushtohet pak vëmendje në krahasim me dhomat e tjera. Megjithatë, është hapësira e parë që njerëzit shohin kur hyjnë në shtëpinë tuaj. Për të hapur derën e shtëpisë me kënaqësi dhe për t'u ndjerë menjëherë të qetë, ju japim disa ide praktike për të arreduar një hyrje të vogël në mënyrë funksionale dhe në modë.


Çfarë mobiljesh që kursejne hapësirë, duhen ​​për të mobiluar një hyrje të ngushtë?
A ndodhet hyrja në banesën tuaj në një korridor të gjatë? Nuk mungojnë idetë për të mobiluar një hyrje të ngushtë. Është e nevojshme të zgjidhni mobilje të përshtatshme për këtë lloj sipërfaqeje. Ne rekomandojmë gjithashtu mobiljet e integruara që kursejnë hapësirë.

Mobilje që kursen hapësirë ​​që i shton stil sallës tuaj

Hyrja, sado e vogël, duhet të jetë e mobiluar mirë. Së paku, duhet të jeni në gjendje të:
varni palltot tuaja,
hiqni këpucët tuaja,
vendosni çelësat dhe postën,
vendos ombrellën.
Për të mundësuar të gjitha këto aktivitete të përditshme për të gjithë anëtarët e familjes, ne rekomandojmë mobilje të vogla të përshtatshme për hapësira të ngushta. Mos e mbingarkoni hapësirën. Një ose dy pjesë mobiljesh të zgjedhura mirë mund të mjaftojnë. Mobiljet e ndryshme për sallën dhe mobiliet e kabinetit të këpucëve të propozuara nga korrespondojnë me të gjitha këto kritere. Vendosni stilin tuaj që nga dera e përparme. Nëse mobiljet në shtëpinë tuaj janë mjaft industriale, mund të zgjidhni një dollap këpucësh metalik të zi, një varëse të zezë për korridor ose një kabinet çeliku me 3 sirtarë. Nëse, nga ana tjetër, brendësia juaj është mjaft e stilit nordik, mobiljet prej druri të lehta që kursejnë hapësirë ​​me linja paksa të vjetra do t'i japin vazhdimësi dekorit tuaj.
Një stol që kursen hapësirë ​​për të rinj dhe të moshuar

Stoli që kursen hapësirë ​​është ndoshta mobilia ideale për të arreduar një sallë të vogël. Me volumin e tij respekton hapësirën. Zgjidhni një model që i përshtatet gjatësisë së hyrjes tuaj. Avantazhi i stolit është për shkak të përdorimit të dyfishtë:

ju mund të ruani këpucët tuaja (brenda ose poshtë, në varësi të modelit),
ju mund të uleni mbi të për të veshur dhe hequr këpucët. Shumë i përshtatshëm për të ndihmuar fëmijët.
Për t'u ulur më rehat, mund të vendosni mbi të jastëkë të vegjël të mbushur. Stola esëll dhe praktike e hyrjes ka vërtet të gjitha avantazhet. Ajo vjen në stile të ndryshme për t'iu përshtatur më mirë dekorit tuaj.

Si t'i ruani palltot në korridorin tuaj të vogël?

Nëse hyrja juaj është e vogël por katrore dhe nëse keni pak hapësirë ​​në drejtim të gjerësisë, mund të mendoni të vendosni një gardërobë që ju kursen hapësirë ​​për të varur palltot dhe xhaketat. Mund të vishni edhe disa këpucë. Nëse nuk keni vend për një gardërobë, keni dy mundësi të tjera: një varëse pallto ose një gardërobë të vogël.

Garderoba e vogël ju lejon të kombinoni dy funksione: varjen e rrobave dhe mbajtjen e rendit. E bërë prej druri ose metali, i shton stil sallës tuaj. Varëse pallto në një kërcell mbetet zgjidhja më klasike dhe më pak e rëndë. Në dru ose metal, është i disponueshëm në shumë modele dizajni për të modernizuar këtë objekt thelbësor.
Si të dekoroni një hyrje të vogël?
Dekorimi i sallës tuaj të vogël në një mënyrë inteligjente ju lejon gjithashtu ta bëni atë më të ngrohtë. Një hyrje e vogël mikpritëse të jep menjëherë dëshirën për të zbuluar pjesën tjetër të shtëpisë. Për t'u ndjerë menjëherë të qetë, mjaftojnë vetëm disa elementë dekorativë.

Një dekorim i matur në mur

Në një sallë të vogël, është mirë të shmangni mbingarkimin e hapësirës. Kjo vlen për mobiljet, por edhe për dekorimin. Minimalizmi është një zgjedhje e mirë për të përfituar sa më shumë nga kjo hapësirë ​​e vogël. Për shembull, mund të mbështetni disa objekte pas mureve:
një pasqyrë e bukur për një kontroll përfundimtar të flokëve përpara se të dilni,
disa fotografi me kornizë,
një varëse rrobash me vija të holla dhe një tjetër më e ulët për fëmijë.
Asgjë nuk ju pengon të vendosni një tapet në dysheme. Do t'i japë më shumë ngrohtësi hyrjes dhe gjithashtu jep një efekt optik madhështie, bazuar në motivin që zgjidhni. Një qilim i gjatë dhe i drejtë mund t'i përshtatet gjatësisë së sallës ose korridorit tuaj. Ju mund ta plotësoni këtë dekorim të matur dhe elegant me një buqetë të bukur me lule të thata.
Disa prekje ngjyrash për të ndriçuar këtë hyrje të vogël

Efekti optik i disa ngjyrave është të zmadhojnë vizualisht një korridor të ngushtë, ashtu si ngjyrat e lehta si e bardha, sigurisht, por edhe bluja pastel ose rozë pluhur ose bojëqielli. Ju mund të zgjidhni të lyeni vetëm një mur në këto nuanca delikate. Nëse dëshironi një hyrje paksa më bashkëkohore dhe trendi, atëherë zgjidhni ngjyrat më të guximshme si burgundy, blu rosë, e verdhë ose portokalli. Një letër-muri me motive grafike në mur ku do të vendosni stolin që kursen hapësirë ​​është gjithashtu një ide e mirë dekorative për një sallë të vogël. Ngjyrat e ndezura përputhen shumë mirë me mobiljet metalike të stilistëve, duke dhënë një prekje humori dhe moderniteti.

Për një efekt bashkëkohor, mund të lyeni edhe derën e përparme me ngjyra të ndezura. Ose mund të lyeni muret, tavanin dhe derën në të njëjtën ngjyrë për të dhënë një efekt të mbytur intim dhe të sofistikuar. E kuqja e errët, për shembull, krijon një atmosferë shumë elegante boudoir në një apartament antik me një frymë barok.

Rëndësia e ndriçimit të mirë

Një faktor i rëndësishëm që nuk duhet anashkaluar në hyrjen tuaj: ndriçimi. Është e domosdoshme që hyrja juaj të jetë e ndriçuar mirë. Për këtë lloj ambienti shumë funksional ju nevojitet një pikë ndriçimi efektive në tavan. Nëse dëshironi të krijoni një ambient të ngrohtë, mund ta plotësoni gjithmonë me një llambë muri, një llambë dyshemeje ose një mobilie që kursen hapësirë.

Të arredosh një sallë të vogël nuk është edhe aq e vështirë. Thjesht zgjidhni disa mobilje të menduara mirë dhe ndiqni stilin që dëshironi t'i jepni apartamentit tuaj. Tani ju takon juve të zgjidhni!