Disa keshilla për të zgjedhur tavolinën perfekte të kafesë, për dhomën e ndënjes
Së bashku me divanin, tavolina e ulët është një element thelbësor i dhomës tuaj të ndenjes. Përveçse është praktike, ndihmon në shtimin e stilit në dhomën e ndenjes. Dhe nëse po pyesni se cili model është i duhuri për ju: tavolinë e ulët për një kënd intim apo tavolinë të ulët në një stil industrial? Tavolinë kafeje e rrumbullakët apo katrore? Tavolinë e ulët për dhomën e ndenjes prej druri apo xhami? Ne nuk mund të zgjedhim për ju, por mund t'ju japim disa frymëzim dhe disa këshilla!


Pse të zgjidhni një tavolinë të ulët për dhomën e ndenjes? 
Dhoma e ndenjes është dhoma në të cilën na pëlqen të pushojmë gjatë ditës, të lexojmë, të shikojmë televizor, të ndajmë momente me familjen dhe miqtë. Në çdo kohë të ditës dhomën e ndenjes mund ta zë një nga banorët e banesës apo shtëpisë. Cilido qoftë lloji i shtëpisë tuaj, dhoma e ndenjes është ambienti qendror, zemra e shtëpisë. Dhe në mes të dhomës së ndenjes, përballë divanit, tavolina e ulët është një mobilje e pazëvendësueshme. Funksional dhe estetik në të njëjtën kohë, krijon një ambient dhe i jep stil dhomës. 

Tavolina e ulët në dhomën e ndenjes: një pjesë funksionale e mobiljeve 

Funksioni kryesor i një tavoline të ulët në dhomën e ndenjes është të jetë në gjendje të vendosë objektet që ju nevojiten në të, duke qëndruar rehat në një kolltuk ose në divan. Tavolina e ulët është, për shembull, e domosdoshme në kohën e aperitivit. Mbi të vendosen gota dhe ushqime të të gjitha llojeve. Në kohën e çajit bëhet po aq thelbësor. E thënë thjesht, tavolina e ulët shërben vazhdimisht. Kur nuk është koha e drekës, fëmijët mund të luajnë në të. Mund të akomodojë libra, revista, gazeta për një moment leximi në një dhomë të gjallë intime.

Tavolina e ulët në dhomën e ndenjes: një pjesë estetike e mobiljeve 
Përveç dobisë së saj, tavolina e ulët në sallon duhet të ketë edhe një estetikë. Në qendër të dhomës, në mes të divaneve dhe kolltuqeve, duhet zgjedhur me shije. Përdoret për të vendosur disa objekte të bukura dekorative, vazo të bukura, libra ose revista arti. 

Sot ekzistojnë modele të ndryshme tavoline të ulëta për t'iu përshtatur të gjitha stileve. Ngjyrat e tavolinës së ulët duhet të përshtaten me të gjithë mobiljet në dhomën e ndenjes. Në dru të hapur ose më të errët, në mermer të bardhë ose metal të zi, mjafton të përputheni me nuancat për një rezultat perfekt.
Si të zgjidhni përmasat e tavolinës së kafesë?
Dimensionet e tavolinës së kafesë varen natyrshëm nga sipërfaqja e dhomës së ndenjes. Ky është në fakt kriteri më i rëndësishëm për të zgjedhur këtë pjesë të mobiljeve. Këtu janë disa këshilla për të shmangur zgjedhjet e këqija.

Cilat janë dimensionet ideale për tavolinën e kafesë në dhomën e ndenjes?
Është e qartë, por është e dobishme të mbani mend: sa më e madhe të jetë dhoma e ndenjes, aq më e madhe mund të jetë tavolina e ulët dhe anasjelltas. Një tavolinë e ulët për një dhomë të madhe shpesh është drejtkëndore. Ato që ne ofrojmë kanë një gjerësi maksimale 165 cm, një thellësi 140 cm dhe një lartësi 111 cm. Nëse preferoni, mund të kombinoni disa tavolina të mesme të ulëta për të rritur hapësirën në dhomë.

Në vend të kësaj, nëse dhoma e ndenjes është më pak e gjerë, zgjidhni një tavolinë të ulët për një dhomë të ngushtë të jetesës. Është më mirë të zgjidhni tavolina të ulëta të rrumbullakëta me diametër të vogël. Modelet e anulueshme që rrëshqasin njëri nën tjetrin ju lejojnë gjithashtu të optimizoni hapësirën.

Një tavolinë e ulët më e lartë se divani?
Lartësia standarde e një tavoline të ulët është 25-45 cm. Për të qenë perfekte, një tavolinë e ulët duhet të arrijë lartësinë e sediljes së divanit, ose pak më poshtë. Përveç 45 cm, në fakt po flasim për një tavolinë kafeje, një tavolinë për këndin e divanit apo një tavolinë. E gjitha varet gjithashtu nga përdorimi që keni ndërmend t'i bëni. Nëse dëshironi ta përdorni si tavolinë ngrënieje, ekzistojnë modele me majë të lëvizshme dhe të ngritjes për t'u shndërruar në tavolinë ngrënieje. Praktike për zona të vogla.

Çfarë forme të zgjidhni për tryezën e ulët?
Kriteri i dytë që duhet marrë parasysh kur zgjidhni një tavolinë kafeje të mirë, pas madhësisë, është forma. Sa i përket përmasave, forma përcaktohet nga sipërfaqja e dhomës së ndenjes, por edhe nga lloji i divanit që keni zgjedhur.
 
Tavolinë kafeje e rrumbullakët apo katrore? 
Një tavolinë e ulët e rrumbullakët ose ovale është ideale për një dhomë të madhe të jetesës. Ofron një hapësirë ​​shumë të këndshme dhe një stil plot ëmbëlsi. Është një model shumë i sigurt për fëmijët pasi nuk ka kënde.
1.Tavolina e ulët katrore është e rezervuar edhe për hapësira të mëdha. Shumë praktik kur është i pajisur me një raft ose sirtarë më të ulët, ai jep një prekje stili plot personalitet. 
2.Tavolina e ulët drejtkëndore, më e zakonshmja, përshtatet me sipërfaqe të ndryshme: nëse keni një divan këndor ose 2 divane përballë njëri-tjetrit, është zgjidhja perfekte. 
3.Tavolina e ulët e tërheqshme, shumë në modë, është ideale për hapësira të vogla, sepse mund të zhvendoset lehtësisht sipas nevojave. Kështu, mjafton t'i vendosni tavolinat e ulëta të anuluara njëra nën tjetrën kur keni nevojë për një sipërfaqe të kufizuar ose, përkundrazi, t'i hapni ato për të përfituar më shumë hapësirë ​​kur, për shembull, organizoni një aperitiv! 

Cila tavolinë e ulët për një divan qoshe? 
Për këtë lloj konfigurimi, është thelbësore që tavolina e ulët të jetë e përqendruar mirë në zgavrën e divanit të këndit. Duhet të jetë në të njëjtën lartësi me sediljen e divanit. E rrumbullakët, katrore ose drejtkëndëshe, tavolina e ulët duhet t'i afrohet cepit të divanit për të qenë në mundësi të të gjithë njerëzve të ulur. Cila tavolinë e ulët për një divan në formë U? Për sa i përket divanit të këndit, divani në formë U-je fton për rehati dhe pushim. Në mënyrë që të gjithë personat që ulen në divanin në formë U të mund të përdorin ushqimin e vendosur në tavolinën e ulët, zgjidhni atë të rrumbullakët për të theksuar aspektin e këndshëm të dhomës së ndenjes. Mos harroni të lini hapësirë ​​të mjaftueshme për këmbët tuaja dhe për të lëvizur midis divanit dhe tavolinës së ulët.


Dhe pse të mos zgjidhni një tryezë të ulët me një formë të rrumbullakosur? Kjo formë me origjinë skandinave shton një prekje origjinaliteti në dhomën e ndenjes, ndërsa kombinon avantazhet e një tavoline drejtkëndëshe dhe një tavoline ovale. Është e mrekullueshme!

Cilin material të zgjidhni për tryezën e ulët?
Nga pikëpamja e materialeve, ka një zgjedhje të gjerë për tryezën e ulët. cilin të zgjidhni?

Cilin dru të zgjidhni për tavolinën e kafesë në dhomën e ndenjes?
Tavolina e kafesë prej druri preferohet nga shumë njerëz, sepse është e qëndrueshme dhe i jep një prekje ngrohtësie dhomës së ndenjes. Ngjyrat e ndryshme dhe të gjitha varietetet e drurit e lejojnë atë të përshtatet me stile të shumta. Dhe falë etiketës FSC, ju mund të zgjidhni një tryezë që përmban dru nga pylltaria e menaxhuar siç duhet. Kini kujdes, megjithatë, mos i vendosni pjata të nxehta për të mos e prishur!

Xhami, metali, mermeri: cilat materiale për cilat stile?
Megjithatë, nëse xhami është më i ftohtë, ai ka avantazhin e të qenit rezistent dhe t'i japë dhomës një lehtësi më të madhe falë transparencës së tij. Metali, nga ana tjetër, shpesh kombinohet me materiale të tjera për t'i dhënë më shumë personalitet mjedisit. Është materiali i preferuar i stilit industrial. Së fundi, tavolina e kafesë prej mermeri është garancia e një qëndrueshmërie të provuar dhe afatgjatë, si dhe një pamje shumë elegante!
Si të zgjidhni një tavolinë kafeje me dizajn?
Këtu keni zgjedhur formën dhe materialin për tavolinën tuaj të kafesë. Por tani, cilin stil të adoptoni? Kjo varet nga dekori i dhomës tuaj të ndenjes. Stili i tavolinës suaj të kafesë do të duhet të përshtatet me atë të dhomës së ndenjes.

Në një ambient modern, zgjidhni një tavolinë me dizajn të ulët me linja të matura me një preferencë për xhamin ose metalin.
Për një pamje atelieje, le të zgjedhim në vend të kësaj një tavolinë kafeje industriale që do të përputhet në mënyrë të përkryer me dru të papërpunuar, metal dhe madje edhe vida të dukshme.
Me një dhomë ndenjeje të stilit skandinav, tavolina ideale e kafesë përmban këmbë të ndezura, linja të matura dhe dru të lehtë.
Për adhuruesit e stilit retro, është e nevojshme të lëvizin drejt tryezës së ulët vintage me këmbë të ndezura edhe në këtë rast, por me një pamje më të frymëzuar nga epokat e ndryshme që variojnë nga 1920 deri në 1950.
Në vend të kësaj, për shtëpitë e vendit ose stilet klasike, ne do të zgjedhim më tepër një tavolinë të ulët prej druri të fortë.
Modelet e ndryshme të tavolinave të ulëta janë të gjitha origjinale dhe ofrojnë një përzgjedhje shumë të pasur stilesh, për të kënaqur të gjitha dëshirat.

Dëshironi një tavolinë kafeje që të përputhet me dhomën tuaj të jetesës në stilin detar? Zgjidhni një model druri të zbardhur për një efekt të moshës së oqeanit. Zemra jonë është e frymëzuar nga udhëtimet e gjata!