Facebook në telashe rreth investimeve të reja

Pronari i Facebook dhe Instagram u godit nga një rënie e shitjes së reklamave në tre muajt deri në korrik, gjë që shkaktoi rënien e parë të të ardhurave nga viti në vit në historinë e firmës.

Të ardhurat totale të Meta ranë 1 për qind në 28.1 miliardë euro, por kompania shmangu një rënie të përdoruesve.

Analistët kanë frikë se rritja e kompanisë mund të ketë arritur kulmin pas vitesh fitimesh të mëdha, raporton bbc.

Rivalët si TikTok kanë gërryer popullaritetin e tij, ndërsa më shumë firma po konkurrojnë për shpenzimet e reklamave.

Meta, e cila zakonisht zotëron më shumë se 20 për qind të tregut global të reklamave, paralajmëroi investitorët se shitjet e reklamave ka të ngjarë të bien përsëri në muajt në vijim, pasi shpenzimet e tregtisë elektronike bien nga bumi i saj pandemik dhe kompanitë janë të shqetësuara për inflacionin dhe luftën në Ukrainë.

Shefi i Meta-s, Mark Zuckerberg tha se firma do të reduktojë punësimin e saj “në mënyrë të qëndrueshme” gjatë vitit të ardhshëm, një përgjigje ndaj rënies dhe planeve të kompanisë për të zhvendosur investimet në fusha të reja, duke përfshirë platformën e saj të realitetit virtual, Horizon, në një bast që kështu- i quajtur metaverse është perspektiva e saj më e mirë për rritje.

Këto plane kanë tërhequr Vëmendjen nga rregullatorët, duke përfshirë Komisionin Federal të Tregtisë, mbikëqyrësin e konsumatorit të Amerikës, i cili tha se do të padiste për të bllokuar blerjen nga Meta të kompanisë së fitnesit të realitetit virtual Within Unlimited, e cila zotëron aplikacionin Supernatural, për shqetësimet e monopolit.

Çdo fitim nga këto plane mbetet vite larg, me luftën e Metës për të rritur përdoruesit e saj një shenjë e rritjes së kufizuar në vitet në vijim, tha Angelo Zino, analist i lartë i kapitalit në CFRA Research.

“Në thelb tani është bërë një kompani me rritje të ulët ose pa rritje,” tha ai.

Në fillim të këtij viti, Facebook raportoi rënien e parë ndonjëherë të përdoruesve të përditshëm.

Si përgjigje, kompania, e cila zotëron gjithashtu WhatsApp-in, kohët e fundit ka zhvendosur algoritmet e saj në Instagram dhe Facebook për të vepruar më shumë si TikTok, duke rekomanduar postime për përdoruesit jashtë bazës së llogarive që ata ndjekin.

Lëvizjet kanë tërhequr zemërim nga përdoruesit, ndoshta më e spikatura e famshme Kylie Jenner, e cila ndau një postim me më shumë se 360 milionë ndjekësit e saj në Instagram këtë javë duke thënë “Bëni Instagramin, sërish Instagram”.

Por ndryshimet mund të ndihmojnë.

Në qershor, kompania tha se 1.97 miliardë njerëz hynin në Facebook mesatarisht çdo ditë, nga 1.96 miliardë në mars; dhe 2.88 miliardë në një nga aplikacionet e saj çdo ditë, nga 2.87 miliardë në mars.

Zuckerberg tha se ishte i kënaqur nga shenjat se njerëzit po shpenzonin më shumë kohë në aplikacionet e firmës, por fitimet në tremujorin ende ranë 36 për qind në 6.7 miliardë dollarë.

Ai tha se firma do të vazhdojë të investojë, megjithëse me një ritëm më të ngadaltë se sa ishte planifikuar.

“Ne përballemi me një sërë sfidash në afatin e afërt, por investimet që po bëjmë duhet të na japin…përparësi në terma afatgjatë”, shtoi ai.