Gabime në stilim: 6 ngjyra që plakin pamjen tuaj nëse nuk kombinohen siç duhet!

Midis gabimeve të ndryshme të stilit që mund të bëhen, ka kombinime të gabuara të ngjyrave që, në disa raste, plakin pamjen. Siç është shpjeguar në shumë artikuj kushtuar harmonisë së ngjyrave, çdo person, burrë apo grua, pavarësisht nga mosha, ka një gamë ngjyrash që rrit tonet natyrale, sepse  “ngjyra më e bukur në botë është ajo që është e mirë “dhe jo ajo që ju pëlqen më shumë. Pra, ka ngjyra” miqësore “dhe ngjyra” armike “, ose që janë të përshtatshme për rastin e përdorimit.

Ne po pyesnim veten nese kishte disa tone te cilat e nxijne apo trishtojne nese kombinohen ne menyren e gabuar, ashtu sic ndodh edhe ne boten e flokeve te bukur(njgyrave). Poshte do te gjeni guiden tone te vogel:

E zeza nuk është për të gjithë

Një strehë apo një filozofi e jetës? E zeza nuk ka të njëjtin kuptim për të gjithë, në fakt shumicën e kohës është një mënyrë e thjeshtë për të vendosur se çfarë të veshësh: nëse në dyshim vish diçka të zezë. Ashtu si Sylvie nga Emily në Paris, pak njerëz kanë dhuntinë të dinë ta veshin me mençuri dhe elegancë. Kështu që është më mirë ta përdorni në doza të vogla dhe të zgjidhni hije të tjera të errëta,  më interesante si blu mbretërore dhe burgundy.

Ngjyra e mishit 

Ndërsa shumë e tolerojnë dekoltenë me ngjyrë nudo sepse kanë aftësinë për të holluar figurën, disa veshje apo aksesorë në këtë nuancë mund të jenë një simptomë e qartë e një pamje të vjetëruar. Pavarësisht kthimit të cizmeve mbi gju dhe getave të tejdukshme, çorapet me ngjyrë mishi mbeten një element i perceptuar nga shumica si një “zonjë e vjetër”.

E gjelbra e ullirit 

Një hije e saktë e gjelbër që i referohet gjetheve dhe frutave të pemës së ullirit: kjo ngjyrës është e zymtë, kështu që nuk duhet të vishet kurrë me ngjyra po aq të buta ose të zymta, ta ndriçoni më mirë me deve portokalli ose të ngrohta dhe ari.

Ametist i purpurt 

Një hije elegante që gjen gracka kur shoqërohet me pak zymtësi: e zeza, gri “tym” dhe gri pëllumbi mund të prishin natyrën e saj të gjallë. Gjithashtu në këtë rast është më mirë të zgjidhni një hije më delikate siç është jargavan ose taupe, ose të mahnitni me të kuqe të purpurt ose ngjyrë karamel.

E verdhë mustardë 

Hije e cilësisë së mirë që ka nevojë për kontrast për të dalë elegante e për të rinuar: mund ta vishni me blu xhins, jeshile, kafe të errët ose ta ndizni me të bardhë fildishi. Asnjëherë me lëkurë ose gri.

Paleta kafe 

E kafta është një ngjyrë e gjithanshme që përmban rreziqe të fshehura: mund të bëhet një aleat i shkëlqyeshëm, veçanërisht tani që është rikthyer në modë, ose plak pamjen. Ne e rekomandojmë atë me portokalli, kivi ose jeshile limoni, deve, pluhur blu dhe krem. Nuk rekomandohet kombinimi i “kafe intensive + e zezë”.