Giroud bën historinë teksa Franca shënon katër gola kundër Australisë

Franca tregoi klasin e saj kundër Australisë me dy gola nga Olivier Giroud dhe nga një për Adrian Rabiot dhe Kylian Mbappé teksa fituan 4-1.

Franca e rrënuar nga dëmtimet po hapte fushatën e saj në Kupën e Botës kundër një skuadre australiane, katër mbrojtëset e së cilës përbëheshin nga tre lojtarë që aktualisht luajnë në SPL.

Dukej si një mospërputhje në letër, por ishin Socceroos ata që kaluan në epërsi pas nëntë minutash, pasi Craig Goodwin gjeti hapësirë ​​në shtyllën e pasme dhe gjuajti duke kaluar Hugo Lloris.

Les Bleus bëri që cilësia e tyre të paguajë në mes të pjesës së parë, megjithatë, pasi Rabiot u ndal në një kros dhe u fut me kokë nga një distancë e afërt. Kthimi përfundoi jo shumë kohë më vonë, pasi Giroud shënoi për t’i dhënë epërsinë Francës.

Skuadra e Didier Deschamps do të shkonte afër të shtonte një të tretën me vonesë, por goditja e Mbappé shkoi në mënyrë të dhimbshme mbi traversë.

Në pjesën e dytë dhe Giroud për pak sa nuk shënoi një nga golat e mëdhenj të Kupës së Botës, por goditja e tij me kokë shkoi pak jashtë shtyllës.

Franca ishte pothuajse në kontroll të plotë tani dhe shënoi të tretën në minutën e 68-të, ndërsa Mbappé doli përballë lojtarit të tij dhe konvertoi aksionin.

Giroud më pas shënoi golin e dytë personal, ndërsa sulmuesi i Milanit arriti me guxim në fundin e një krosimi të Mbappé dhe goditi me kokë në këndin e largët.