Greqia revolucionalizon turizmin

Greqia po kalon një revolucion turistik dhe synimi i saj është i dyfishtë: të prezantohen vizitorët me një anë tjetër të jetës greke, larg klubeve të natës të zhurmshme dhe bluzave të Mamma Mia, dhe të kalojë vendin në një ekonomi të gjelbër, duke mbrojtur ekosistemet dhe mënyrat tradicionale të jetesës dhe duke promovuar iniciativa të qëndrueshme që inkurajojnë turizmin e përgjegjshëm dhe vetë-mjaftueshmërinë lokale.

Arkipelagu Dodekanez, në juglindje të vendit, ka Rodosin si qendrën kryesore të transportit, me fluturime direkte nga e gjithë Europa. Bukuritë e Rodosit nuk janë sekret, dhe ai merr miliona vizitorë çdo vit, por varkat nga ishulli mund t’ju çojnë në një numër ishujsh të vegjël paqësorë dhe të bukur. Nga viti 1912 deri në vitin 1948, ishujt Dodekanezë ishin në pronësi të Italisë dhe do të shihni ende shtëpi madhështore italiane në rrugët e ulëta.

Skema lokale e ndarjes së makinave, astyGO, është e disponueshme për turistët si dhe banorët, dhe ka parë që numri i makinave në ishull të bjerë me një të tretën. Biçikletat elektrike, skuterët dhe makinat së shpejti do të fuqizohen tërësisht nga energjia e rinovueshme nga era dhe panelet diellore, duke e bërë Astypalea-n “ishullin e parë të zgjuar” në Mesdhe, me lëvizshmëri me zero emisione deri në vitin 2030.

Chalki mund të mos zotërojë kodrat e gjelbra dhe plazhet e gjata që gjenden gjetkë në Greqi, por ndërsa lundroni në qytetin e Emborio, me pallatet e tij neoklasike dhe çatitë e bukura me pllaka të kuqe, pamja shumëngjyrëshe është e pakuptimtë.

Ishulli i parë grek që u largua nga energjia me bazë karboni dhe u bë plotësisht autonom në energji, Chalki punon me energji elektrike nga një park diellor në pronësi të komunitetit. Automjetet e tij mundësohen tërësisht nga energjia e rinovueshme dhe madje ka një varkë me energji diellore për të çuar vizitorët në ekskursione miqësore me mjedisin në limane me rërë rreth ishullit.

Ishulli arketip grek, i qetë Lipsi ka një rrëmujë shtëpish të zbardhura, bojëra të gjalla blu me lule misri dhe një varg plazhesh të izoluara. Është mjaft i vogël sa mund ta kaloni në këmbë, shoqëruar nga tingëllima e zileve të dhive dhe aroma e dobët e barishteve të egra.

Si pjesë e një fushate më të gjerë për të reduktuar gjurmën e saj të karbonit, Lipsi i ka shpallur luftë plastikës, duke ndaluar shezlongët dhe gotat dhe takëmet për një përdorim. Dritat e rrugëve me energji diellore, të aktivizuara me lëvizje për të rritur ndriçimin kur afrohen njerëzit ose makinat, tani janë instaluar në të gjithë ishullin.

Luginat pjellore dhe kodrat e thata të Tilos janë shtëpia e më shumë se 150 llojeve të zogjve të rrallë, 400 lloje lulesh dhe bimësh… dhe vetëm 500 njerëzish. I gjithë ishulli është një park ekologjik i mbrojtur, ku gjuetia është e ndaluar dhe vëzhguesit e shpendëve mund të kapin një vështrim me fat të shqiponjës së Bonellit, një buzele këmbëgjatë ose skifterit të Eleonorës. Ajo ishte gjithashtu shtëpia e elefantëve të fundit xhuxh evropianë dhe mbetjet e tyre të fosilizuara mund të shihen në shpellën Charkadio.

Financimi nga programi Horizon 2020 i mundësoi ishullit të ndërtojë një termocentral hibrid me ferma diellore dhe me erë, dhe ishulli tani është plotësisht i vetë-mjaftueshëm me energji. Automjetet e saj janë elektrike dhe aty ku dikur kishte një problem landfilli, tani ka një shkallë mbresëlënëse riciklimi prej 80 për qind, falë projektit të mbetjeve zero Just Go Zero Tilos.

Çdo vit, qindra mijëra vizitorë nisen për në ishujt e festave të Cyclades Mykonos, Ios, Santorini, Paros, duke mos pasur plotësisht parasysh xhevahiret mesdhetare që mbulojnë këtë pjesë të Egjeut. Vetëm një udhëtim të shkurtër me varkë nga këto qendra hedonizmi, do të gjeni ishuj kodrinash të kullotur nga dhi, varka peshkimi prej druri që lëvizin në porte, plazhe krejtësisht të shkreta që rrotullohen rreth gjireve të safirit dhe fshatra të bardhë të përgjumur ku ndodhen tavernat antike. te kishat me kube.

Shkëmbinjtë e thepisur dhe shpatet e pjerrëta me tarraca që duken ndërsa ishulli ngrihet në pamje, i japin Folegandros një pamje paksa të ndaluar, por kjo është një nga pikat më mikpritëse të Greqisë. Chora, kryeqyteti i saj, është një lëmsh shtëpish të bardha pa njolla të mbuluara me bougainvillea dhe plazhi Katergo është një rrip i izoluar parajse, me ujë të cekët të kaltër, rërë të imët dhe mungesë të mrekullueshme turistësh. Ishulli ka një traditë krenare të shoqatave të grave dhe mishërimi i fundit i tyre ka krijuar një projekt për të nxitur ekonominë lokale duke mbrojtur mjedisin.

Më i gjelbëruar se shumica, Androsi është i njohur për gamën e gjerë të florës dhe faunës përgjatë kodrës së tij të harlisur dhe së bashku me përrenjtë e tij të butë. Megjithatë, ekosistemi i larmishëm i mrekullueshëm i ishullit nuk mbaron me kaq, dhe nën ujërat e tij të detit gjenden livadhe me bar deti që janë shtëpia e një morie formash të jetës detare.

Për më tepër, Livadhet Posidonia krijojnë rërë, filtrojnë ujin e detit, kufizojnë erozionin bregdetar dhe thithin sasi të mëdha karboni. Megjithatë, livadhet zvogëlohen gradualisht kur spiranca e jahteve zvarritet përgjatë shtratit të detit, duke fshirë barin e detit. Cyclades Posidonia Alert është një nismë lokale për të rritur ndërgjegjësimin për problemin, duke edukuar pronarët e jahteve dhe duke inkurajuar ankorimin e përgjegjshëm.

I përjetësuar në filmin Le Grand Bleu (Bluja e Madhe), Amorgos është një nga ishujt më simpatikë të Cikladeve, një përzierje magjepsëse e limaneve sekrete, shtëpive me kubikë sheqeri, rrugicave dredha-dredha me kalldrëm dhe shtigjeve për ecje me pamje emocionuese.

Prej kohësh ka qenë shtëpia e një komuniteti të madh peshkatarësh, por vitet e fundit ujërat përreth Amorgos kanë qenë subjekt i mbipeshkimit, me pasoja si për mjedisin ashtu edhe për ekonominë lokale. Për të adresuar këtë, organizatat jofitimprurëse janë bashkuar për të krijuar nismën “Fish smart”, i cili synon të edukojë peshkatarët dhe t’u sigurojë atyre mjete alternative të të ardhurave, si turizmi i peshkimit ose nxjerrja e vizitorëve për të parë perëndimin e diellit.

Zonat e mbrojtura detare janë krijuar për sezonet e shumimit të peshkut dhe gjatë kësaj kohe paratë e mbledhura do t’i paguajnë peshkatarët që në vend të kësaj t’i kanalizojnë përpjekjet e tyre në pastrimin e gjireve lokale, duke i dhënë jetës detare një shans për të lulëzuar përsëri.