Hollanda dhe Senengali kualifikohen nga Grupi A

Goli vendimtar i Kalidou Koulibaly dërgon Senegalin në fazën tjetër

Senegali u rikthye nga 1-1 për të mposhtur Ekuadorin dhe kaloi në fazën eliminatore të Kupës së Botës pa yllin e dëmtuar Sadio Mané. Ekuadori pati një humbje të hershme momentale të përqendrimit, duke e lënë portën të hapur kur topi u gjend në këmbët e Idrissa Gueye, por u la i lirë kur gjuajtja e tij shkoi jashtë.

Gueye ishte sërish njeriu i rrezikshëm vetëm pak minuta më vonë, teksa kërceu në vijën e pasme të Senegalit, vetëm që Boulaye Dia tërhoqi gjuajtjen e tij jashtë. Senegali kishte shpërblimin e tij për presionin e hershëm kur iu akordua një penallti kur Ismaïla Sarr u hodh në zonë dhe më pas konvertoi nga penalltia.

Loja u bë shumë interesante kur Senegali ishte ulur thellë në vend që të shtypte avantazhin e tij, dhe Ekuadori shfrytëzoi rastin e tij kur Moises Caicedo shënoi golin nga këndi. Por vetëm tre minuta më vonë, me një vend në nokaut në lojë, Kalidou Koulibably e ktheu Senegalin përpara me një breshëri të përsosur. Pati disa aksione nga Ekuadori, por Senegali vazhdoi të merrte fitoren dhe kualifikimin vendimtar.

Holanda fiton fare lehtë ndaj Katarit

Katari pësoi humbjen e tretë në Kupën e Botës në shtëpi, teksa Holanda ecte drejt një fitoreje. Pas një hapjeje të qetë në 25 minuta, Holanda pati një përparim kur Cody Gakpo shënoi golin e tretë në tre ndeshjet e grupit me një rrufe nga këmba e djathtë.

Vetëm pas pjesës së parë, gjuajtja e Memphis Depayt u prit nga Meshaal Barsham, vetëm që lojtari i Barcelonës Frenkie de Jong të ndiqte topin.

Ndërsa Katari po shkatërrohej, zëvendësuesi i pjesës së dytë, Steven Berghuis, mendoi se realizoi golin e tretë, por goli u anulua nga VAR për shkak të një prekjeje me dorë nga Gakpo që nuk ishte parë nga arbitri. Holanda përfundon në krye të Grupit A dhe do të përballet me vendin e dytë të Grupit B, i cili do të vendoset më vonë sot.