Idetë tona dekorative për një dhomë gjumi të bardhë

E bardha, e ndezur dhe e lehtë për t’u kombinuar me të gjitha ngjyrat, është një siguri përsa i përket mobiljeve. Një dhomë gjumi e bardhë ju lejon të trajtoni veten me një hapësirë ​​pushimi relaksuese dhe padyshim elegante. Ju fiton ideja e një këndi nate, por nuk dini si të kompozoni mobiljet tuaja? Dhoma e gjumit e bardhë dhe gri, e zbukuruar me dru, ose krejtësisht pa ngjyra të tjera: zbuloni truket tona për një dhomë gjumi komode dhe të ngrohtë.

camera da letto bianca

Guxoni pamjen totale të bardhë të dhomës së gjumit
Një dhomë gjumi e bardhë mund të jetë e ngrohtë! Fillimisht, filloni duke rezervuar ngjyrën e bardhë të pastër për tavanin dhe zgjidhni një nuancë me ngjyrë të butë për muret. Kjo do të lejojë dhomën tuaj të gjumit të bardhë të reflektojë dritën duke eliminuar reflektimet blu që ftohin menjëherë atmosferën. Kjo e bardhë e ngrohtë mund të arrihet me një prekje rozë, gri, blu ose okër të shtuar në bojë.

Më pas, për të nxjerrë në pah dhomën tuaj të gjumit të bardhë, zgjidhni aksesorët e mobiljeve në ngjyrë të bardhë të ngrohtë në bezhë dhe përputhen me materialet. Leshi, pambuku, liri, leshi artificial dhe pëlhura të tjera të buta: për shtratin tuaj, përshtatni teksturat! Jastëkët, perdet apo gdhendjet ndjekin të njëjtin trend për të shtuar një volum komod në hapësirën tuaj kushtuar natës. Pak mobilje prej ari ose argjendi si pasqyrë, korniza fotografish ose rafte muri, plotësojnë dekorimin e dhomës tuaj të gjumit të bardhë.

Dhoma gjumi e bardhë dhe gri, një klasik qetësues
E bardha shkon në mënyrë perfekte me gri. Për dhomën tuaj të gjumit të bardhë dhe gri, mund të zgjidhni për shembull një krevat të bardhë si pjesa kryesore e mobiljeve tuaja. Për çarçafët e krevatit, kombinoni dy ngjyrat duke pasur gjithmonë parasysh një kombinim materialesh dhe teksture. Për t’i shtuar thellësi dhomës së gjumit tuaj të bardhë, pse të mos e lyeni murin pas shtratit në antracit ose gri të hapur? Një panel tapiceri bardh e zi mund të jetë gjithashtu një opsion për të shtuar një prekje spektakolare në dekorimin e dhomës tuaj të gjumit.

Dhoma gjumi e bardhë dhe prej druri për një atmosferë skandinave
Edhe dhoma e gjumit e bardhë dhe prej druri mund të ofrojë një cep ëmbëlsie ku mund të pushoni. Duke zgjedhur një kombinim të nuancave të papërlyera dhe drurit natyral, mund të kompozoni një dekorim të frymëzuar nga stili nordik. Komodina prej druri mund të jetë ndoshta mobilia perfekte për të shtuar këtë material në një dhomë gjumi të bardhë. Në Maison du Monde do të gjeni shumë variacione të bëra prej druri nga pyjet e menaxhuara me përgjegjësi. Edhe koka e kokës mund t’ju lejojë të personalizoni dhomën tuaj të gjumit të bardhë dhe prej druri, me stilin që preferoni. Lloji persian për orendi të stilit detar, në dru mango të shpuar për një atmosferë ekzotike ose në bastun prej palme kacavjerrëse romantike: do të jetë nënshkrimi i dhomës tuaj të gjumit të bardhë dhe prej druri.

Mirë të dini: Bimët për të shtuar një prekje të ngjyrës jetëdhënëse

Nëse jeshilja është një nga ngjyrat tuaja të preferuara, bimët janë mënyra më e mirë për t’i dhënë një hije dhomës së gjumit tuaj të bardhë. Pilea, kaktus, gjerdan zemre ose monstera – përhapini këto esenca në dekorin tuaj për më shumë jetë dhe ngjyrë.

Dritat për të përmirësuar një dhomë gjumi të bardhë
Me një mobilje me vëmendje në detaje, një dhomë gjumi të bardhë dhe gri ose një shtesë prej druri në dhomë, drita do të ketë një rëndësi thelbësore në perfeksionimin e dekorit tuaj. Filloni duke shtuar disa llamba në komodina për një vend më komod. Metal, dru ose qeramikë: materialet dhe stilet refuzohen sipas çdo dëshire. Për dhomën tuaj të gjumit të bardhë, zgjidhni llambat mjaft të ulëta për të krijuar një aureolë drite të ngrohtë pikërisht mbi shtratin tuaj.

Nga ana tjetër, llambadarët ose llambat do të ofrojnë ndriçim mbështjellës në dho>mën tuaj të gjumit të bardhë, duke e bërë ambientin më funksional. Më pas mund të imagjinoni një mjedis që i përshtatet zakoneve tuaja, falë një drite muri të vendosur mbi pasqyrë ose një kurorë që rrëshqet mbi pjesën e sipërme të një komodeje.

Si të shtoni një prekje ngrohtësie në një dhomë gjumi të bardhë?
Jeni të shqetësuar se dhomës së gjumit tuaj të bardhë i mungon ngrohtësia? Shtoni një qilim! E bërë prej leshi ose gëzofi, qilimi do të jetë aksesori i pakrahasueshëm i arredimit për të sjellë në çast një prekje ngrohtësie në dhomë. Në një dhomë gjumi të bardhë dhe prej druri, mos harroni të zgjidhni një qilim sizal ose jute i cili, nëse nuk është i butë, zbukuron dyshemenë me një prekje mikpritëse dhe elegante. Një mundësi tjetër: zgjidhni mobilje prej druri të errët si dru tik ose sofër. Këto nuanca kafe janë të pakrahasueshme për të dekoruar një dhomë gjumi komode të bardhë.

Dhe ngjyra në të gjithë këtë? Në fakt, është një truk thelbësor për të përhapur disa prekje ngrohtësie në dekorin e një dhomë gjumi të bardhë. Për shembull, mund të luani me ngjyrat e jastëkëve ose shtratit për të krijuar një kontrast të personalizuar. Në një dhomë gjumi të bardhë dhe gri mjaftojnë disa nuanca të gjelbërta ose blu për t’i dhënë karakter këndit të dedikuar për pushim. Nga ana tjetër, për dhomën e pastër dhe drurin, materialet natyrore përfaqësojnë një vlerë të sigurt. Kornizë bastun prej palme kacavjerrëse për një pasqyrë, shportë me fibra të endura ose abazhur bambu, të gjithë elementë që do t’ju ndihmojnë të krijoni një hapësirë ​​që pasqyron shijet tuaja.

E bardha ka aftësinë për të shtuar sqimë dhe delikatesë në dekorin e dhomës së gjumit. Prandaj, një dhomë gjumi e bardhë do t’ju ofrojë një kënd pushimi relaksues ideal për të rigjeneruar veten. Kombinimi i materialeve për të krijuar një atmosferë mikpritëse, duke shtuar ngjyra në një dhomë gjumi klasike moderne të bardhë dhe gri, ose një pjesë të zgjedhur prej druri: dhoma juaj e gjumit e bardhë do të prezantojë një atmosferë të ngrohtë të karakterizuar nga eleganca e përjetshme.