Ja cili vend mban vendin e parë në Europë, si destinacioni më luksoz për të kaluar pushimet!

Për të gjithë ata që preferojnë t’i kalojnë pushimet jashtë vendit dhe për më tepër duan të shijojnë pushime luksoze, ka vetëm një destinacion ideal të cilin do ua sugjeronim padyshim, Spanja!
Por çfarë e bën Spanjën, destinacionin më luksoz të Europës?

Përgjigja është shumë e thjeshtë: është kultura e saj tepër e pasur dhe e gjallë që përcakton skenën për kulinarinë, pazaret dhe shumë aktivitete në kohën e lirë, duke e bërë Spanjën kaq tërheqëse.

Nëse vendosni të shkoni në kryeqytetin e Madridit, sigurohuni që të përfitoni nga qëndrimi juaj duke shijuar sa më shumë artin dhe kulturën spanjolle. Madridi është shtëpia e pothuajse 40 muzeve të klasit botëror, tre prej të cilave janë në afërsi të njëri-tjetrit: Prado, Mbretëresha Sofja dhe Thyssen Bornemisza.

Nëse udhëtoni me guidë, mund të mësoni më tepër rreth historisë së qytetit. Vetëm mos harroni të merrni dhurata nga udhëtimi juaj. Dyqani kryesor i El Corte Ingles ‘Castellana është i mbushur me markat luksoze ndërkombëtare – një parajsë tregtare me shërbime për turistët.

Spanja ofron shumë më tepër sesa përvoja juaj e zakonshme e pushimeve. Merrni trenin ose merrni me qira një trajner privat për të eksploruar disa nga qytetet e Spanjës të Trashëgimisë Botërore aty pranë. Zhyteni veten në histori duke ecur nëpër rrugicat e çuditshme dhe marramendëse të këtij vendi, duke shijuar pamjen e një gamë të gjerë të pallateve shekullore, kështjella dhe manastireve të rinovuara dhe për të siguruar strehim luksoz.

Dhe së fundmi, për të shijuar dhe pjesën ‘’verore’’ të këtij destinacioni, ju mund të udhëtoni përgjatë bregdetit të Mesdheut, në Ishujt Baleares. Aty mund të zbuloni plazhe të fshehura, të kënaqeni me prodhime të freskëta të detit ose të lundroni me jahte luksoze, duke i bërë pushimet tuaja të paharrueshme.