Kriptomonedhat rriten deri në 66%!

Tokeni XRP i Ripple u rrit me 68% në 24 orët e fundit, duke udhëhequr një grumbullim më të gjerë të altcoin-ve me kapital më të madh, ndërsa tregtarët e kriptove përpunojnë një vendim kyç që mund të mbysë përpjekjet e rregullatorit të SHBA-së për të zhdukur tregtimin e aseteve dixhitale.

Tokens SOL të Solana dhe ADA të Cardano janë 26% dhe 21% më të larta, ndërsa monedhat ALGO të Algorand dhe MATIC të Polygon janë rritur përkatësisht 12% dhe 9%. Të katër shenjat (tokens) u veçuan kohët e fundit si letra me vlerë në paditë formale të Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA-së kundër shkëmbimeve të njohura të tregtimit me pakicë të kriptove, duke përfshirë Binance dhe Coinbase.

Por gjykimi përmbledhës i të enjtes nga gjyqtarja e qarkut të SHBA, Analisa Torres e vë në pikëpyetje këtë klasifikim.

Për tre vjet, SEC dhe Ripple Labs që zhvilluan blockchain-in Ripple dhe lëshojnë tokenin XRP, janë bllokuar në një betejë të zgjatur në sallën e gjyqit nëse XRP, kriptomonedha e katërt më e madhe në botë, përbën një siguri.

Në vitin 2020, SEC pretendoi se Ripple, CEO i saj Brad Garlinghouse dhe kryetari ekzekutiv i kompanisë shkelën ligjet e letrave me vlerë kur shiti XRP me vlerë 1.4 miliardë dollarë. Ripple pohoi se token e tij nuk është një siguri që shkakton konfuzion të vazhdueshëm se cilat monedha dixhitale bien në cilën kovë rregullatore.

Shumë e panë padinë e agjencisë kundër startup-it me bazë në San Francisko, Ripple, si një rast për industrinë më të gjerë, e cila potencialisht mund të detyrojë dorën e SEC-it për të përcaktuar se cilët prej afro 20,000 kriptosheneve bien nën juridiksionin e saj.

Në vendimin e saj të enjten, gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të Distriktit Jugor të Nju Jorkut, Analisa Torres vendosi se XRP në vetvete “nuk është domosdoshmërish një siguri e dukshme”. Kjo i gëzoi pjesëmarrësit e industrisë, të cilët e panë vendimin si një fitore si për XRP ashtu edhe për monedhat e tjera.

Industria shpreson se lëvizja e së enjtes mund ta shtyjë Kongresin të miratojë një skemë rregullatore më racionale. Por pasiguria do të vazhdojë të mbretërojë, në mungesë të rregullores së qartë. Zhvillimi megjithatë ka shkaktuar emocione në tregun e kriptove. Coinbase tashmë është zhvendosur në ri-listën e XRP që nga e enjtja.

Përgjigja nga tregjet e kriptove ngjan me ditët e lulëzimit të bumit të kriptomonedhave në vitin 2021, kur disa “alternativa” ose altcoins të bitcoin u rritën ndjeshëm, pas rritjes së çmimit të kriptomonedhës më të madhe.