Ky është trendi i bizhuterive për vitin 2023!

Mund të përzieni argjendin dhe arin? MILENA LAZAZZERA vë në qendër të vëmendjes dizajnerët që janë duke punuar bizhuteritë bashkëkohore që përziejnë pa mundim dhe përputhen me metalet e tyre. Nga shumë rregulla të pashkruara që rrethojnë bizhuteritë, një nga më absurditet është ndoshta “mos përzieni kurrë argjendin dhe arin”. Ose të paktën kështu ishte, derisa argjendaritë e lanë me butësi mënjanë për të kërkuar horizonte të reja estetike që shkëlqenin me ar në të gjitha nuancat e tij dhe me vija argjendi, duke premtuar tekstura, nuanca dhe lehtësi të reja.

Buccellati, një markë bizhuterish që nuk ndjek kurrë tendencat apo rregullat, ka përzier gjithmonë ngjyra të ndryshme të arit për të krijuar pjesë që janë të mbushura me një teksturë unike. Sugjeroni koleksionin e Hawaiit, një grumbull i këndshëm rrathësh në ar të bardhë dhe të verdhë. Në një xhevahir Buccellati, metali i çmuar zgjidhet për t’u përshtatur me ngjyrat dhe “shpirtin” e gurit të çmuar dhe më pas ari i zi, rozë, i verdhë, i bardhë dhe së fundmi, ari i zi i trajtuar me DLC për të theksuar kontrastet brenda një dizajni. “Por argjendi gjithashtu shton nuanca të lashta dhe të çmuara në krijimet e bizhuterive,”-thotë Andrea Buccellati.

 

Me koleksionin e tij Daisy, Buccellati çimenton kodet e tij të ngjyrave, duke luajtur me butësinë e vermeil argjendi dhe ari, ndërsa lulet e mëdha të vendosura me gurë të fortë me ngjyra thithin një fllad të freskët pranveror. Një krijim i vetëm, unaza ‘Galaxy’, e cila përziente argjendin dhe arin, i ktheu Yves Spinelli dhe Dwyer Kilcollin në një ndjesi bizhuterish brenda natës dhe lançuan markën e tyre, Spinelli Kilcollin. Unaza është bërë nga shirita të ndërthurur që të kujtojnë pa dashje unazat tradicionale ruse të martesës që mund të vendosen si një ose të mbahen nëpër gishta të shumtë. Me një goditje, sinjalizoi se bizhuteritë me një ton ishin bërë disi monotone.

“Unë mendoj se njerëzit janë mërzitur duke mbajtur vetëm ngjyra metalike që përputhen”,-thotë Bea Bongiasca, krijuesja e bizhuterive shumëngjyrëshe që sjellin në mendje paletën e artit pop të artistit Roy Lichtenstein. Yjet e muzikës si Dua Lipa dhe Miley Cyrus, si dhe modelja Bella Hadid dhe influencuesja e njohur Chiara Ferragni, kanë grumbulluar të gjithë krijimet e bukura të Bongiasca-s. Megjithatë, pika fillestare e projektuesit erdhi nga nevoja. “Së pari, përdora argjendin në krijimet e mia sepse doja që bizhuteritë e mia të ishin të lehta dhe argjendi është më i lehtë se ari.”

Më shumë sesa thjesht përzierja e nuancave ekzistuese të arit, shtëpia italiane e Pomellato krijoi të sajën: një nuancë të ndritshme pjeshke prej ari rozë. Lidhja idiosinkratike është përballur me arin e bardhë klasik në koleksionin Fantina, i stolisur me diamante të bardhë. Duke përdorur nuanca të ndryshme të arit në sende të vetme, Pomellato mund të shprehë shpirtin e saj shumëngjyrësh në dizajne të hijshme pa përdorur gurë gjysmë të çmuar me ngjyra për të cilët është i njohur.

Ngjyrat e mrekullueshme neoni në nuancat e ngopura të portokallisë dhe fuchsia janë një shenjë dalluese e bizhuterive të frymëzuara nga karabina të krijuara nga Chiara Capitani dhe Romy Blanga për markën e tyre, Eéra. Natyrisht, dyshja nuk u shmang nga përzierja e arit të bardhë dhe të verdhë. “Është një pjesë e madhe e ADN-së sonë dhe ajo për të cilën ne jemi të njohur”, thonë ata, duke pranuar se kanë fituar me sukses një vend të tregut të bizhuterive për të kënaqur klientët. Cartier ofron dy nga orët e saj më të shitura, “Panthère de Cartier” dhe “Santos-Dumont”, në çelik inox dhe flori rozë. Ora të tilla me dy ngjyra mund të bëhen një urë elegante që lidh bizhuteri në metale të ndryshme. Duket se, kur bëhet fjalë për zgjedhjet tona të bizhuterive dhe pasi iu përmbahemi rregullave për një kohë të gjatë tani jemi më se gati të rebelojmë.