Mbappe çon Francën në çerekfinale, eliminohet Polonia

Olivier Giroud u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Francës dhe Kylian Mbappé shënoi një dygolësh ndërsa mbajtësit e Kupës së Botës u përballën me Poloninë për të kaluar në çerekfinale.

Giroud kishte humbur një mundësi fantastike për të arritur momentin historik më herët në lojë, duke dështuar disi ta kthente topin në një rrjetë boshe nga gjashtë metra larg pasimit të Ousmane Dembélé nga porti.

Polonia mbeti duke prishur dy raste të arta për momentet e saj më vonë, me topin që i ra Piotr Zieliński brenda zonës së penalltisë, por Hugo Lloris bëri një pritje mahnitëse për të mbajtur jashtë përpjekjes së tij përpara se Raphaël Varane të largonte nga vija e radhës së Jakub Kaminskit.

Franca i detyroi kundërshtarët të paguanin për ato humbje pak para pushimit të pjesës së parë dhe këtë herë Giroud nuk do të humbiste. Sulmuesi i Milanit e mori topin në këndin e fundit të fundit, pasi u luajt brenda zonës nga Mbappé.

Skuadra e Czesław Michniewicz mbeti konkurruese në lojë gjatë pjesës së dytë me mbrojtësin Kamil Glik që u afrua me një goditje me kokë nga një goditje nga këndi, por kapitulli i fundit i lojës duhej të shkruhet nga Mbappé, pasi ai shënoi dy gola mahnitës për ta vendosur lojën përtej gjithçkaje. dyshimi.

Një kundërsulm mahnitës i Francës pa Dembélé-n të përzënë në hapësirë të lënë pas një sulmi polak, dhe topi i tij i fundit e gjeti Mbappé në hapësirë brenda zonës së penalltisë me sulmuesin e PSG-së duke marrë një prekje përpara se ta kthente topin në këndin e sipërm.

Ai shtoi të dytën dhe të nëntën në total në një finale të Kupës së Botës – më shumë se Pele dhe Cristiano Ronaldo – në kohën e fundit, duke marrë topin nga zëvendësuesi Marcus Thuram përpara se ta shpërndante topin në këndin e largët për të lënë Wojciech Szczęsny të shtrirë.

Performanca e Polonisë meritonte një gol dhe ata arritën një ngushëllim me goditjen e fundit të ndeshjes – Robert Lewandowski u largua nga vendi pasi Dayot Upamecano kishte goditur në zonë. Lojtari i Barcelonës humbi goditjen origjinale, por arbitri urdhëroi një rikthim pasi një numër lojtarësh francezë kishin shkelur në zonë.

Djemtë e Didier Deschamps kalojnë në tetë të fundit në mbrojtjen e trofeut të tyre dhe ata do të takohen me fituesin e ndeshjes Angli – Senegal që do të zhvillohet më vonë këtë mbrëmje.