Për të ndjerë aromë pranvere dhe për ta sjellë dhomën sa më afër natyrës, këtë herë na vjen në ndihmë Géraldine Florin
Géraldine Florin, Drejtoresha Artistike e Maisons du Monde fokusohet në dy tendencat kryesore dekorative të sezonit Pranverë-Verë 2022: një odë për natyrën dhe një kthim në ngjyrë në përgjigje të stilit tonë të jetesës bashkëkohore. Përparime dhe këshilla për të siguruar që shtëpitë tona të shkëlqejnë me harmoni këtë vit.


Një rikthim në optimizëm
Rikthimi i ditëve të bukura paralajmëron një frymë lirie, optimizmi dhe humori të mirë! Një dëshirë për arratisje për udhëtarët, falë printimeve ekzotike dhe pjesëve të frymëzuara nga mjeshtëria e botës, një kthim në esencialen, një pasuri bimësh dhe materialesh natyrore për foletë mikpritëse të adhuruesve të natyrës dhe ngjyrash, delikate dhe të gjalla ( aq më tepër këtë sezon), për t'i bërë ambientet tuaja të brendshme një vend shprehjeje jashtë të zakonshmes.

Për 25 vjet, Maisons du Monde ka ofruar frymëzim për hapësira të mëdha dhe të vogla falë koleksioneve të mobiljeve, aksesorëve dhe aksesorëve të shumanshëm. Një zgjedhje e gjerë pavarësisht nga stili - tradicional, bohem apo artistik - për të lejuar të gjithë të krijojnë tendencat e tyre dhe të shprehen në çdo pjesë të shtëpisë, duke gjetur harmoninë e tyre. “Këto janë nevoja në hap me kohën: ne përpiqemi t'u përgjigjemi atyre pa diktat, falë kombinimeve të gëzueshme, shprehëse dhe gjithnjë e më të përgjegjshme”, shpjegon Géraldine. Më shumë se rezultat i një mode, qëndrueshmëria është në qendër të projektit të çdo koleksioni. Në vitin 2022, 20% e koleksioneve të Maisons du Monde plotësojnë kriteret e qëndrueshmërisë: burimet lokale, të prodhuara në Francë, riparimet, riciklimi, përdorimi i materialeve eko-qëndrueshme si qelqi dhe metali i ricikluar, druri i certifikuar, fibra natyrale dhe/ose të ricikluara… Për një ofertë gjithnjë e më e qëndrueshme dhe e virtytshme ndaj mjedisit dhe njerëzimit. Dhe kjo, për 10 vjet!

Këtë sezon më shumë se kurrë, përmes formave, ngjyrave dhe materialeve, koleksionet Pranverë-Verë 2022 nga Maisons du Monde pasqyrojnë stilin tonë bashkëkohor të jetesës, zakonet tona dhe pritjet tona mjedisore: dëshirën për konsum të kujdesshëm dhe efektiv, një odë për harmoninë dhe gëzimin. natyra, një orientim më pop dhe shprehës i karakterizuar nga rikthimi i ngjyrës së gjallë dhe ndriçuese, simbol i optimizmit, për të afirmuar personalitetin edhe brenda shtëpise!Ode për natyrën: pjesë të frymëzimit natyror, thelbësore dhe shumëfunksionale 
Produkte të dobishme, të zgjuara dhe praktike: ky është një prioritet! Falë pjesëve të qëndrueshme dhe shumëfunksionale që përshtaten në çdo situatë për të lehtësuar atmosferën. Nje shembull? Një tavolinë e madhe - çelësi i një brendshme hibride - është aleati ynë më i mirë kur bëhet fjalë për punën, vizatimin, lojën, gatimin, mirëpritjen e mysafirëve. E bërë nga druri - i lehtë ose më i ngrohtë, i punuar ose i lëmuar -, një material i kudogjendur në koleksione. Pika kryesore e sezonit, sipas Géraldine, është sedilja, një ace e vërtetë në vrimë nga pikëpamja praktike dhe estetike. Është gjithashtu mjeti më i mirë që ajo të “përtace, të arratiset dhe të përqendrohet”. Ne mendojmë për kolltuqe të mëdha të buta, poufe dyshemeje, sedilje thurje për një prekje vintage ..

Si ta lëmë natyrën të hyjë në një mjedis komod? 
Ne zgjedhim materiale natyrale dhe të ndërgjegjshme për mjedisin, si qelqi dhe pëlhura të ricikluara, metali ose çdo gjë që i bën homazh mjeshtërisë së papërsosur dhe unike të njeriut: thurje, bastun prej palme kacavjerrëse, fibra të endura, terrakote, qeramikë, kashtë ... një mbyllje syri për mjeshtërinë nga e gjithë bota dhe një odë për natyrën e gjallë dhe bujare në të cilën ngjyrat natyrore janë intensifikuar më shumë se kurrë. Së pari, falë një palete bezhë që kthehet në kafe, të kuqe, të artë, të bardhë të ëmbël dhe të veçantë, dhe më pas falë nuancave të jeshiles (një ngjyrë thelbësore këtë sezon sipas Géraldine) që dominojnë hapësirën për t'i dhënë më mirë një fustan perimesh. për të qarkulluar dritën dhe për të ndriçuar ambientet e brendshme. Tekstilet (të thjeshta ose të kontrolluara) bëhen edhe më mbështjellëse, mobiljet e stilit antik bashkëjetojnë me aksesorët modernë, pllakat e betonit veshin muret dhe mobiljet e vogla, zbehja e pëlhurave ngjall të shkuarën me njëfarë nostalgjie... Një gëzim përzierje të ekuilibruar dhe harmonike. Së fundi, qofshin ato me frymëzim fshatar, poetik, vintage apo ekzotik, vendet tona të jetesës bëhen strehëza të ngrohta, qetësuese dhe mbartëse të qetësisë. Të gjitha në harmoni.

Koleksionet tona të frymëzuara nga natyra 

Kthimi në ngjyrë; festoni gëzimin dhe shprehuni në shtëpi "2022 shënon kthimin e fuqishëm të ngjyrës!" Géraldine gëzohet. Më shumë se një trend, një humor me diell dhe optimist dhe mënyra më e mirë për të lënë të lirë imagjinatën për t'u shprehur përmes stilit të ambienteve të brendshme - një zgjerim i ri i vetvetes. Këtë stinë, hapësirë ​​për verë të gëzuar, ngjyra të freskëta, si portokallet e reja (pjeshkë, mango...), rozë e ndezur pop, blu ikonike Klein, vjollcë e thellë dhe zarzavate të një natyre të ndezur... pa harruar një set pastelësh. ngjyrat e ndritshme për të nënvizuar një ide të caktuar të butësisë dhe pozitivitetit (gjalpë e verdhë, nenexhik, vjollcë…). Ngjyrat e preferuara të Géraldine? "Klein blu, i përjetshëm, në homazh ndaj Mesdheut dhe të gjitha nuancat e gjelbërimit, relaksues dhe energjik në të njëjtën kohë". Sekreti për të pasur një brendesi të gëzuar? 
Jepini përparësi përzierjes! Falë prekjeve delikate ose akumulimit, ngjyra (e gjallë, pikante, e papërpunuar, pastel ose mat) përhapet kudo. Në forma voluminoze, mbi materiale fisnike, më të punuara, me pllaka apo pëlhura, në aksesorë dhe komplemente të vogla. Për shembull, abazhurët e llambave qeramike, jastëkët grafikë, enët (dhe veçanërisht xham të lyer), pikturat me motive abstrakte, shporta të endura apo vazo natyrale, por edhe falë pjesëve origjinale si objekte të vërteta arti me penelata, pika ose vija të parregullta… E gjithë kjo, deri në kopsht, pjesa e re e shtëpisë për t'iu kushtuar. “Nga ballkonet e vogla deri te hapësirat e mëdha të gjelbra, jashtë bëhet një zgjatim i brendshëm”, përfundon Géraldine. Cadra me vija, shtretër dhe jastëkë me ngjyra (në veçanti të verdhë, rozë dhe blu), tapete artistike, metal me vrima ... Ikja fillon nga pragu i dritares ose pragu i derës! Thjesht guxoni pak të rishpikni hapësirat tuaja, të krijoni një strehë origjinale dhe ndoshta të forconi energjinë tuaj, të zgjoni kreativitetin tuaj dhe të dinamizoni shpirtin tuaj.