Portugali kalon në fazën e 1/16, Bruno vulos fitoren ndaj Uruguajt

Një dygolsh i Bruno Fernandes në pjesën e dytë i dha Portugalisë fitoren 2-0 ndaj Uruguait dhe fitoi vendin e saj në 1/16 e Kupës së Botës. Cristiano Ronaldo u emërua në sulm ndërsa Portugalia kërkonte të fitonte që do t’i çonte në fazën e eliminimit.

Ndërkohë, Uruguai hoqi dorë nga Luis Suarez pas paraqitjes së tij të dobët kundër Koresë së Jugut herën e fundit, dhe e zëvendësoi atë me Edinson Cavanin. Ishte Portugalia ajo që shkoi relativisht afër shënimit në shkëmbimet e hapjes, pasi gjuajtja me breshëri e William Carvahlo kaloi sipër portës pas punës së madhe të Ronaldos.

Por Uruguai po bënte maksimumin për ta bërë këtë një lojë të dobët me pak shanse dhe ia doli me gjysmë ore të kaluar. Rodrigo Bentancur thuajse më pas e ktheu këtë lojë në kokë, ndërsa lojtari i Uruguait kaloi me val përmes mbrojtjes kundërshtare, por pa përpjekjen e tij të shpëtuar mirë nga Diogo Costa.

Në pjesën e dytë dhe përsëri skuadra e Amerikës së Jugut po bënte më të mirën për ta bërë këtë një festë të vogël faull. Por Portugalia arriti të gjente një rrugëdalje në minutën e 54-të, pasi krosimi i Bruno Fernandes kaloi mbi kokën e Ronaldos dhe në këndin e largët.

Uruguai shkoi afër arritjes së golit të tyre menjëherë më pas, megjithëse përpjekja e Maxi Gomez u rrotullua rreth portierit, por u largua nga shtylla. Ata me të vërtetë po shtynin për atë barazimin tani dhe kaluan afër Luis Suarez, vetëm që sulmuesi veteran të vendoste përpjekjet e tij të ulëta në anën e gabuar të rrjetës anësore.

Megjithatë, në kohën shtesë, Portugalia pati mundësinë për të kapur një të dytë pasi Bruno Fernandes fitoi një penallti pas prekjes me dorë të topit nga Jose Gimenez. Lojtari i Mançester United shënoi vetë dhe vulosi fitoren.