Portugalia fiton përballjen “e vuajtur” ndaj Ganës

Portugalia dhe Gana luajtën një përballje emocionuese 3-2 të enjten, teksa Seleçao u largua me të tre pikët në hapjen e Kupës së Botës. Pavarësisht një jave të trazuar jashtë fushës, Cristiano Ronaldo startoi për Portugalinë dhe ishte kapiten i skuadrës, ndërsa synonin ta fillonin fushatën e tyre me një fitore.

Ishte sulmuesi veteran që pati shansin më të mirë që herët teksa goditi në portë, por një prekje e dobët e pa portierin ganez të pengonte goditjen. Skuadra e Otto Addo-s i përmbahej planit të tyre të lojës për t’u ulur thellë dhe për t’i lejuar Portugalisë topin, dhe me gati 20 minuta të shkuara, po funksiononte për bukuri.

Portugalia mendoi se kishte shënuar në minutën e 30, por përfundimi i Ronaldos u anulua pasi arbitri pa një faull në grumbullim. Në pjesën e dytë dhe Gana po përpiqej të ishte pak më proaktive përpara, por pas 50 minutash kishte luftuar për të treguar ndonjë cilësi reale në të tretën e fundit.

Gana më në fund pati një goditje në portë, me anë të Mohammed Kudus, por goditja e shkëlqyer e mesfushorit shkoi jashtë shtyllës së djathtë. Por në minutën e 64-të, Portugalia pati shansin për të kaluar në avantazh. Një penallti shumë e butë u dha pas një faulli ndaj Ronaldos dhe fituesi i Topit të Artë shënoi nga 12 metra.

Megjithatë, çuditërisht, Gana mori një barazim. Andre Ayew ishte në vendin e duhur në kohën e duhur dhe shënoi pas një krosimi nga e majta. Një lojë që ishte e turbullt në rastin më të mirë në pjesën e parë, tani kishte marrë jetë. Dhe Portugalia shpejt ishte përsëri përpara. Joao Felix u luajt nga Bruno Fernandes dhe sulmuesi përfundoi ftohtë nga brenda zonës.

Vetëm pak çaste më vonë, erdhi dhe goli i tretë. Rafael Leão kishte qenë në fushë vetëm disa minuta, por u kap në një pasim të Bruno Fernandes dhe shënoi me qetësi. Kjo pjesë e dytë e çmendur nuk u mjaftua me kaq, pasi Osman Bukari shënoi me kokë në shtyllën e largët për të shkurtuar diferencën për Ganën me një minutë kohë të mbetur.