Qytetet e bukura dhe të panjohura të Europës që duhet t’i vizitoni

Parisi, Roma, Barcelona… Qytetet e mëdha të Evropës janë destinacione të bukura dhe të preferuara nga të gjithë. Por qytetet e vogla të kontinentit janë gjithashtu një ëndërr, me gjithë arkitekturën e bukur dhe peisazhin.

 

Këtu janë disa nga qytetet e vogla më të bukura në të gjithë Evropën:

Giethoorn, Holandë

Njerëzit e quajnë atë përgjigjja holandeze ndaj Venecias, por Giethoorn-it i mungon një gjë thelbësore që qyteti italian ka në majë: mbiturizmin. Ashtu si në Venecia, jeta në këtë qytet rrotullohet rreth ujit, por nuk ka makina në qendër, kështu që e vetmja mënyrë për të lëvizur është në këmbë ose në ujë.

Guimaraes, Portugali

Guimaraes është vendimtar për historinë e Portugalisë – ai u emërua kryeqyteti i parë i vendit në shekullin e 12-të dhe thelbi i tij mesjetar mbetet kryesisht i paprekur, plot me manastire, pallate të vjetra madhështore dhe një kështjellë të shkatërruar.

Nafplio, Greqi

Nafplio i mrekullueshëm shtrihet në Detin Egje në Peloponez, me kështjellën e tij të ndërtuar nga Venediku që futet në ujë (në fakt, ka tre kështjella për t’u vizituar këtu) dhe një qytet të bukur të vjetër që shtrihet pas mureve të vjetra.

Ky ishte kryeqyteti i parë i Greqisë moderne.

Mostar, Bosnjë dhe Hercigovinë

Stari Most i Mostarit, ose “Ura e Vjetër”, e ndërtuar nga osmanët në shekullin e 16-të, konsiderohej prej kohësh një nga shembujt më të mirë të arkitekturës islame ballkanike.

Ura u shkatërrua në nëntor 1993 nga forcat kroate gjatë luftërave ballkanike. Një urë e re u rindërtua në vitin 2004 dhe sot, Mostari është një destinacion i dashur në Bosnje dhe Herzigovinë.

Dinkelsbuhl, Gjermani

Një qendër e lezetshme historike, me shtëpi me dru dhe kulla të forta, i mbështjellë me mure mesjetare.

Korçula, Kroaci

Vendasit thonë se aventurieri Marco Polo ka lindur këtu; Venedikasit e kundërshtojnë këtë. Sido që të jetë, është një qytet i klasit botëror, me rrugë të bardha vezulluese dhe ndërtesa të bukura të lënë nga venecianët, të cilët sunduan këtu për shekuj.

Reine, Norvegji

Ju dëshironi: një qytet të lezetshëm norvegjez – i largët, i vogël dhe buzë detit. Ju duhet: Reine, gëzimi i ishujve Lofoten, kabinat e bukura të kuqe të të cilit qëndrojnë në bazën e majave të thepisura malore.