Richarlison heroi i Brazilit, dygolshi i tij mund Serbinë

Dy golat e Richarlison panë një ekip brazilian të gjallë që fitoi me stil kundër Serbisë të enjten mbrëma. Seleçao iu desh të prisnin deri në minutën e 26-të për përpjekjen e tyre të parë për gol në një pjesë hapëse pa gola – e dyta më e gjatë që ata kanë pritur për ta bërë këtë në një ndeshje të Kupës së Botës që nga fillimi i rekordeve në 1966.

Dhjetë minuta pas pushimit, Neymar u anua gjerësisht pasi u zgjodh në qendër të zonës përpara se Alex Sandro të gjëmonte kundër shtyllës me një goditje devijuese nga 30 metra.

Por Brazili nuk do t’i mohohej për shumë kohë dhe pas një pune të madhe në zonë nga Neymar, Vinícius Júnior bëri një goditje në portë të cilën Milinković-Savić e shpëtoi, vetëm për Richarlison për të ndjekur golin e parë dhe golin e tij të tetë në shtatë ndeshjet e fundit. .

Ai më pas e çoi atë në nëntë 13 minuta më vonë me golin e turneut deri më tani, duke prodhuar një goditje akrobatike mahnitëse nga lart pas një prekjeje të shkëlqyer për herë të parë. Goditja e Casemiros u përplas me shtyllën në fazat e mbylljes në një paraqitje mbresëlënëse hapëse, me të vetmen njollë në librin e ture që ishte një dëmtim shqetësues i kyçit të këmbës për Neymar.