Samsung prezanton telefonin e ri inteligjent, Galaxy S21

Ekspertët e GELDTrade të teknologjisë na informojnë se Samsung ka prezantuar 3 telefona inteligjent të rinj. Kryesisht kamera dhe ekrani janë përmirësuar.

Me prezantimin e telefonave inteligjentë të rinj, Samsung ka filluar zyrtarisht vitin e telefonit celular 2021. Për shkak të coronavirusit, pajisjet e reja kryesore – Galaxy S21, Galaxy S21 + dhe Galaxy S21 Ultra – u prezantuan pak më herët dhe thjesht u bë një prezantim virtual këtë vit.

Ka risi sidomos në dizajn dhe gjithashtu në kamera. Përveç përmirësimeve në cilësinë e fotografisë, aplikacioni i kamerës tani ofron më shumë funksione për foto dhe video, transmeton Telegrafi.

Ka edhe përmirësime në cilësinë e ekraneve, sensorit të gjurmës së gishtit dhe performancës. Përveç kësaj, funksionimi i stilolapsit tani mbështetet – por vetëm në Galaxy S21 Ultra.

Dizajn i ri

Ajo që ju godet në shikim të parë është dizajni plotësisht i rinovuar. Ndërsa moduli i kamerës në pjesën e pasme të pajisjes ishte një pjesë e pavarur e pajisjes në paraardhësin e saj, telefonat inteligjentë Galaxy S21 kanë modulin e kamerës dhe kornizën e telefonit celular nga një burim i vetëm. Korniza metalike tani është e lidhur pa ndërprerje me modulin e kamerës, i cili gjithashtu është bërë prej metali.

Me Galaxy S6, Samsung prezantoi ekranet e rrumbullakosura anash në vitin 2015. Samsung tani më në fund dhe plotësisht i thotë lamtumirë kësaj. Në këtë kuptim, ekrani në pajisjet S21 përfundon drejtpërdrejt në buzë të pajisjes – pa një kurbë.

Ekran i përmirësuar

Me përjashtim të ekranit jo më të rrumbullakosur, asgjë nuk ka ndryshuar në pjesën e përparme të telefonave inteligjentë S21 krahasuar me pajisjet e mëparshme. Kamera selfie përshtatet ende në një vrimë kamera të montuar në mënyrë qendrore dhe sensori i gjurmës së gishtit është akoma në ekran.

Zona e sensorit të gjurmës së gishtit është rritur pak dhe është 1.7 herë më e madhe se ajo e pajisjeve të mëparshme. Gjurma e gishtit për zhbllokimin e telefonit inteligjent do të vazhdojë të lexohet me ultratinguj dhe tani duhet të jetë edhe më e shpejtë dhe më e saktë.

Shkalla e rifreskimit përshtatet me përmbajtjen

Shfaqjet e pajisjeve S21 të gjitha kanë një shpejtësi adaptive të rifreskimit deri në 120 Hz. Shpejtësia e rifreskimit automatikisht përshtatet me përmbajtjen që shfaqet aktualisht në ekran. Shkalla e rifreskimit të S21 dhe S21 + varion nga 48 në 120 Hz, dhe S21 Ultra madje nga 10 në 120 Hz.

Për më tepër, ekranet e celularëve S21 kanë një funksion të rishikuar Eye Comfort Shield. Drita blu përshtatet automatikisht me dritën e ambientit dhe zakonet e përdoruesit dhe duhet të jetë e lehtë për sytë.

Përdoret çipi i fundit prej 5 nm nga Samsung, Exynos 2100. Sipas Samsung, procesori i ri është 20 për qind më i shpejtë, ka 35 për qind performancë më të mirë grafike dhe dyfishin e fuqisë sa i përket Inteligjencës Artificiale.

Të gjitha pajisjet e reja S21 janë të afta për 5G dhe të papërshkueshme nga uji dhe të mbrojtura nga pluhuri në përputhje me IP68. Një lidhje kufjesh nuk është e disponueshme.

Pa karikues, pa kufje

Samsung ka ulur në mënyrë drastike fushën e dorëzimit. Ka një kabëll USB në kutinë për karikimin e telefonit inteligjent, por nuk përmban një njësi të përshtatshme të furnizimit me energji elektrike.

Njësia e furnizimit me energji elektrike mund të blihet veçmas ose mund të përdorni një karikues të vjetër, ekzistues.

Përmirësime të shumta të kamerës

Si zakonisht, Samsung ka rregulluar kamerën dhe softuerin shoqërues dhe ka njoftuar përmirësime të shumta. Imazhet me zmadhimin 30x, të referuara nga Samsung si zmadhim hapësinor, duhet të jenë më të hollësishme dhe të mos mjegullohen më.

Prodhimi i fotove (kornizave) nga një video tani duhet të japë edhe imazhe më të bukura dhe tipari super i qëndrueshëm për regjistrimet video është bërë gjithashtu më efikas.

GELDTrade.al