Si po ndryshon inteligjenca artificiale jetën tonë të përditshme

Lançimi i ChatGPT vjeshtën e kaluar ndezi një valë interesi për inteligjencën artificiale. Që atëherë, modelet e inteligjencës artificiale kanë depërtuar në jetën e përditshme të shumë njerëzve. Pavarësisht papërsosmërive të tyre, ChatGPT dhe A.I të tjera i ndihmojnë njerëzit të kursejnë kohë në punë, të programojnë pa ditur kod, ta bëjnë jetën e përditshme më të lehtë ose thjesht të argëtohen.

Kjo shkon përtej të përditshmes: Vitet e fundit, kompanitë dhe shkencëtarët kanë filluar të përdorin A.I për të kryer detyra që nuk mund t’i imagjinonin kurrë, duke projektuar molekula të reja me ndihmën e një algoritmi.

Njerëzit përdorin inteligjencën artificiale për të…

Dizajn

John Pritzlaff po ndërton një kopsht në oborrin e shtëpisë së tij në Phoenix, ku mbjell pemë tolerante ndaj thatësirës për të siguruar hije për llojet e tjera të bimëve. “Kam përdorur ChatGPT për të më frymëzuar për specie që nuk i kisha menduar më parë, dhe për të zgjedhur vendndodhjen për secilën pemë.”

Duke marrë parasysh vendndodhjen e tij gjeografike, ai sugjeroi, për shembull, se mund të përdorte një pemë moringa për të siguruar hije për lulet.

Trajnim

Louis Maddox gjen ChatGPT partnerin e përsosur të trajnimit. Për shembull, një ditë ai pyeti AI-së se çfarë t’i jepte përparësi nëse nuk kishte shumë kohë për palestrën dhe përafërsisht të përshkruante se sa kohë mund të marrë. Dhe A.I i përshkroi ushtrimet që duhet të zhvillonte dhe si mund të kursente më shumë kohë.

Gatim

Kelsey Szemborski është një nënë e zënë, e cila “gjithmonë kërkon diçka për ta bërë jetën time më të lehtë”. Kështu që kur zbuloi ChatGPT, ajo pyet atë për receta të ndryshme dhe cilat gatime përgatiten më shpejtë.

Një dhuratë

Matt Strain përdori ChatGPT për të krijuar një libër koktej me porosi bazuar në parimet e Mjekësisë Tradicionale Kineze, të shkruar në stilin e katalogut J. Peterman. Të nesërmen ai e çoi idenë më tej, duke përdorur DALL-E për të krijuar imazhe të koktejeve për librin e fundit, të cilin ia dhuroi të dashurës së tij për ditën e Shën Valentinit.

Organizimi kompjuterik

“Kisha shumë shënime dhe doja t’i organizoja në sistemin tim të skedarëve në mënyrë që t’i gjeja më lehtë në të ardhmen. Në thelb, i dhashë ChatGPT, një listë me emrat e të gjitha dosjeve të mia dhe emrat e të gjithë skedarëve të mi. Dhe ai më dha një listë se cilat shënime duhet të futen në cilat dosje!” thotë studenti Alex Cai.

Teza e doktoraturës

Anicca Harriott është duke punuar në tezën e doktoraturës në biologji me ndihmën e Scholarcy dhe Scite, mjeteve të tjera të AI që gjejnë, grumbullojnë dhe përmbledhin punimet përkatëse. Me ndihmën e tyre arriti të bëj punimin e tezës së doktoraturës.

Mësimi i kinezishtes

“Mësuesi im kinez më rekomandoi të përdor ChatGPT. Ai në përgjithësi shkruan me më shumë rrjedhshmëri/formalitet se sa mundem unë”, thekson Jason Phang.

Ballafaqimi me disleksinë

“Për shkak se jam disleksik, më duhet shumë kohë për të shkruar një artikull”, tha Eugene Capon. “Pra, truku që kam gjetur është të diktoj të gjithë artikullin tim. Më pas, do të bëj që ChatGPT të korrigjojë drejtshkrimin dhe gramatikën time. Kështu që diçka që më merrte një ditë të tërë për ta bërë, tani mund ta bëj për një orë e gjysmë”.

Probleme me siguruesit

Dr. Ryckman përdor ChatGPT për të shkruar shënimet që duhet t’u dërgojë siguruesve kur ata refuzojnë të paguajnë për trajtimin me rrezatim për një nga pacientët e tij me kancer. “Ajo që dikur më merrte rreth gjysmë ore për të shkruar, tani më merr një minutë,” tha ai.

Bërja e një proteine ​​të re

Dy vjet më parë, studiuesit thyen kodin e përdorimit të inteligjencës artificiale për të parashikuar formën e proteinave. Krijimi i proteinave të reja mund të jetë një përpjekje kritike shkencore: në të kaluarën, shkencëtarët kanë arritur të krijojnë analoge të insulinës për diabetikët dhe qelizat imune që luftojnë kancerin.

“Më parë, ne duhej të vizatonim një plan të asaj se si do të donim të dukej proteina e re dhe më pas të shpenzonim shumë kohë duke e bërë kompjuterin të gjeneronte shembuj, dhe rrallë këta shembuj funksiononin”, tha Christopher Norn.

Tani inteligjenca artificiale mund ta bëjë këtë. Kohët e fundit ai e përdori atë për të bërë një proteinë që prodhon dritë dhe duket si një xixëllonje ndërsa punonte në Universitetin e Uashingtonit. Studiues të tjerë kanë përdorur A.I. në kërkimin e një vaksine kundër malaries dhe në kërkimin e sëmundjes së Parkinsonit.

11. Fjalimi në ditën e dasmës

Për dasmën e mikut të tyre Jonathan Wegener dhe e dashura e tij përdoren ndihmën e A.I për të mbajtur fjalimin e tyre si miqtë e mirë të çiftit. Në pak minuta ata gjetën zgjidhjen.