Si të arredoni një dhomë ndenjeje komode në stil nordik?

Dhoma e ndenjes është dhoma e shtëpisë që mbi të gjitha duhet të tregojë shkathtësinë e saj: do të mirëpresë momente të bukura relaksi me familjen, por edhe mbrëmje feste me të ftuarit tuaj. Dekorimi ideal për dhomën e ndenjes në stilin nordik duhet t’i ofrojë kësaj hapësire një ton të butë dhe mikpritës. Stili skandinav, i cili vjen direkt nga vendet nordike, kombinon komoditetin dhe dizajnin. Për një dhomë ndenjeje moderne ose tradicionale të stilit nordik, fokusohuni në linjat thelbësore dhe frymën mikpritëse të një stili të përjetshëm. Zbuloni në këtë artikull të gjitha këshillat tona për një dhomë të gjallë skandinave të suksesshme!

 

salotto stile nordico Stili skandinav: një dekorim i përjetshëm që vjen nga të ftohtit
Stili skandinav vjen nga vendet veriore: Norvegjia, Finlanda, Suedia… Shumë popullor në vitet ’30 dhe deri në vitet ’70, ky lloj dekorimi është kthyer në modë. E karakterizuar nga linja thelbësore, forma të thjeshta, ngjyra delikate dhe materiale natyrale, dhoma e ndenjes në stilin nordik është kthyer në një klasik dekorimi të mrekullueshëm.

Origjina nordike e këtij stili shpjegon kërkimin e vazhdueshëm për një atmosferë mikpritëse dhe komode. Dhoma e ndenjes skandinave është ideale për t’u bashkuar me familjen ose miqtë dhe për të shijuar shtëpinë.

Përqendrohuni në materialet natyrore për një dhomë ndenjeje të stilit nordik
Zgjedhja e materialeve është thelbësore për një dekorim të suksesshëm të dhomës së ndenjes në stilin nordik. Druri është protagonist, mundësisht i fortë ose, akoma më mirë, i papërpunuar. Preferohen drurët e lehtë ose biond, sepse japin një dritë të ëmbël dhe të ngrohtë, por mund të zgjidhni edhe dru tik më të errët, për shembull për tavolinën e kafesë ose dollapin skandinav.

Në një qasje të qëndrueshme, mos hezitoni të ricikloni mobiljet antike duke ndryshuar funksionin e tyre, për shembull mund të përdorni komodinën si tavolinë kafeje për t’u vendosur në anë të divanit. Mobiljet e cilësisë së mirë janë ideale për të dekoruar një dhomë ndenjeje në stilin skandinav.

Dekorimi skandinav në dhomën e ndenjes përputhet në mënyrë të përkryer me stilin industrial. Metali i zi ose gri i errët i jep një prekje më të guximshme ngjyrës dhomës së ndenjes, për shembull me një llambë, një figurinë ose një kolltuk skandinav.

Për një atmosferë të suksesshme hygge, zgjidhni një divan këndi të butë dhe të rehatshëm. Ju mund ta kompletoni dhomën tuaj të ndenjes në stilin nordik me qilima të trashë, thurje XXL apo edhe jastëkë, duke luajtur me materiale të ndryshme: lesh, lino, gëzof… Mos hezitoni të kombinoni një ose më shumë kolltuqe skandinave, të koordinuar ose të ndryshëm, me divanin tuaj. Karrige lëkundëse prej druri, për shembull, është gjithmonë një siguri. Mund ta pasuroni me një plis prej kadifeje apo leshi.

Përdorni ndriçimin për të sublimuar dhomën e ndenjes në stilin nordik
Në vendet nordike, dimrat janë të ashpër dhe ditët janë shumë të shkurtra: skandinavët e kompensojnë këtë mungesë të dritës natyrore me një vëmendje të madhe ndaj ndriçimit. Lëreni dritën të hyjë gjatë ditës duke shmangur sa më shumë perdet e dyfishta ose vellot shumë të errëta: preferoni një vello transparente prej liri për të filtruar me delikatesë dritën.

Sapo të bjerë mbrëmja, shumëzoni burimet e dritës artificiale duke preferuar një ngjyrë të ngrohtë që do të përmirësojë atmosferën mikpritëse të dhomës suaj të stilit nordik. Zgjidhni një llambadar të lehtë prej bastun prej palme kacavjerrëse ose një llambadar metalik të projektuar për ndriçimin e përgjithshëm dhe shtoni shumë drita shtesë, duke ndryshuar lartësitë dhe format: një llambë për t’u vendosur në një tastierë, një llambë dyshemeje pranë krevatit të divanit, disa qirinj në tavolinë ose në një raft i lartë nëse ka fëmijë në shtëpi …

Nëse dhoma juaj e ndenjes është e ndriçuar dobët, mund të shtoni pasqyra, duke i pozicionuar ato për të reflektuar dritën. Dhe nëse sipërfaqja e dhomës është e vogël, atëherë pasqyrat gjithashtu do t’ju lejojnë të zgjeroni vizualisht hapësirën. Luani menjëherë efektin e fshikëzës duke forcuar karakterin intim me burime shtesë drite.

Zgjidhni thjeshtësinë e dhomës së ndenjes në stilin skandinav
Stili skandinav shënohet edhe nga thjeshtësia e linjave dhe formave. Mobiljet janë njëkohësisht thelbësore dhe dizajne: një tavolinë me këmbë të drejta, tavolina të tërhequra në të bardhë dhe dru, një bufe vintage… Mos hezitoni të zgjidhni mobilje prej xhami për të përforcuar stilin e lehtë dhe eterik të dhomës së ndenjes. Gjithashtu, mos harroni të shkoni për mobilje të ulëta, të cilat japin një ndjenjë hapësire.

Në një dhomë ndenjeje të stilit nordik modern, protagonistë janë modelet gjeometrike. Mund t’i përdorni në mure, me dekorime të lyera me letër-muri ose blloqe ngjyrash, apo edhe të zgjidhni një mur me korniza. Qilimat, vellot dhe jastëkët mund të kenë edhe printime grafike, veçanërisht nëse dëshironi të luani në një atmosferë bardh e zi. Për shembull, ju mund të zgjidhni një qilim shumë të butë berber. Linjat do të krijojnë një ritëm që do të sublimojë dekorimin tuaj.

Sillni në natyrë duke shtuar bimë të holla jeshile si palma, gome ose monstera. Për kornizat, zgjidhni ilustrime me peizazhe nordike (fjorde, shtëpi shumëngjyrëshe suedeze, pyje me borë, kafshë veriore…). Edhe pikturat abstrakte dhe thelbësore janë veçanërisht të përshtatshme në një dhomë ndenjeje të stilit nordik modern.

Dhoma e ndenjes në stilin skandinav: rrethojeni veten me ngjyra të buta dhe të ngrohta
Thjeshtësia është një tjetër veçori thelbësore për zgjedhjen e ngjyrave: prioritet u jepet nudove, toneve pastel, ngjyrave delikate dhe relaksuese. E bardha është baza e mobiljeve skandinave, sepse kujton pastërtinë dhe hapësirat e gjera të mbuluara me borë të Veriut të madh. Për të shtuar një prekje ngrohtësie, zgjidhni mobilje prej druri të lehta në bionde ose nuanca më vendimtare. Njëngjyrëshe nuk është kurrë e mërzitshme kur fokusoheni në efektet e materialeve dhe përballjen e nuancave të ndryshme të së njëjtës ngjyrë.

Ngjyrat natyrale janë të mirëseardhura: blu, gri, rozë salmon, e verdhë kashte, jeshile aqua… Të gjitha nuancat që të kujtojnë elementet e natyrës mund të kombinohen lehtësisht me njëra-tjetrën në një dhomë ndenjeje skandinave. Ngjyrat më të thella, si gjethe çaji, jeshilja e bredhit, e verdha terrakote ose mustardë mund ta përmirësojnë këtë paletë plot ëmbëlsi, veçanërisht nëse përdorni ngjyrën më të guximshme për një pjesë të rëndësishme të mobiljeve, siç është divani.

A ju kanë bindur këshillat tona të adoptoni mobilje skandinave për dhomën tuaj të ndenjes? Zbuloni përzgjedhjen tonë të mobiljeve dhe objekteve dhe filloni të krijoni!