Si të dekoroni një dhomë gjumi me gri


Gri është një ngjyrë ideale për një dhomë për të rritur, fëmijë apo bebe. Me nuancat e tij të ndryshme, kombinohet me të gjitha ngjyrat e tjera, nga e verdha në blu deri në vjollcë, jeshile dhe portokalli. Moderne, në versionin pastel, dinamik apo mikpritës, zbuloni idetë tona të arredimit për një dhomë gjumi gri me një stil unik.

decorare una camera con il grigio

dekoroj një dhomë me gri

Një dhomë në një pamje totale gri
Grija mund të refuzohet lehtësisht në një mbivendosje ngjyrash për një dhomë që është sa delikate dhe moderne. Për shembull, mund të aplikoni një gri shumë të lehtë margaritar në mure dhe më pas të zgjidhni disa thekse më të errëta, të tilla si gri qymyr ose gri e asfaltit, në pjesën tjetër të dhomës. Zgjidhni një shtrat të zi për të shtuar një ndjenjë kontrasti. Mobiljet metalike dhe industriale janë ideale në dekorimin gri të dhomës së gjumit për adoleshentët dhe të rriturit.

Për të përmirësuar grinë dhe për t’i dhënë karakter, mos hezitoni të luani me materiale të ndryshme: kadife, lino, lesh artificial, dru gri… Preferoni kompozime natyrale dhe miqësore me mjedisin.

Hije pastel për një dhomë gjumi delikate gri
Gri ka veçorinë e përputhjes së përkryer me të gjitha ngjyrat. Në një dhomë bebesh delikate, uniseks, zgjidhni një gri të zbehtë për ta kombinuar me rozë të kuqe, jeshile bajame ose të verdhë të hapur. Një krevat i bukur i bardhë dhe komodina e përshtatshme do t’i shtojnë dritë kësaj foleje paqësore, ideale për të voglin tuaj.

Një zgjidhje tjetër është përzierja e grisë me ngjyra të tjera, për të krijuar nuanca magjepsëse: gri blu, gri rozë, gri gri… Kështu do të përfitoni një atmosferë delikate dhe mikpritëse. Ju gjithashtu mund të përdorni, për shembull, blunë e mesnatës për liri krevati për të përmirësuar ngjyrën gri ose ngjyrë kafe.
Një dhomë dinamike me gri e kombinuar me ngjyra të ndezura
Nëse keni frikë se mos mërziteni me grinë, mos hezitoni ta kombinoni me ngjyra më vendimtare si roza e ndezur, vjollca, portokallia ose e verdha e kerit. Atmosfera që rezulton do të jetë moderne, elegante dhe në të njëjtën kohë një nuancë vintage. Mos kurseni në materiale të ngrohta, të tilla si kadife, dhe metale të ndritshme, si bronzi ose bronzi. Një rrjetë e vendosur direkt në tokë do të ofrojë një atmosferë bohemiane ose cigane, falë edhe ngjyrave të ndezura.

Gri funksionon shumë mirë, për shembull, me një ngjyrë kumbulle, të zgjeruar nga e bardha, për një atmosferë sa moderne dhe romantike. Mund të shtoni disa aksesorë më të errët, si një komodinë gri me qymyr ose një kovë gri stuhie. Nëse dëshironi të përdorni të kuqen, përdorni thekse me ngjyra, pasi është një ngjyrë emocionuese për t’u përdorur me masë në dhomën e gjumit.

Jeshile dhe gri, kombinim i freskët dhe çlodhës për dhomën
E gjelbërta gri dëshmon se këto dy ngjyra funksionojnë në mënyrë perfekte së bashku. E gjelbra është ngjyra e momentit, mos hezitoni ta përdorni në dhomën e gjumit. Në një dhomë kryesisht gri, një ngjyrë e gjelbër goxha e errët e bredhit, veçanërisht në shtratin e krevatit, rrit grinë.

Nëse aplikoni një gri të gjelbër në mur, mund të argëtoheni duke shtuar thekse jeshile dhe blu. Për shembull, një jastëk ose batanije blu me pallua, një rrotë jeshile ose një qilim kaki do të plotësojnë në mënyrë të përkryer një shtrat 160×200.

Komode dhe delikate: dhoma e gjumit gri dhe rozë
Grija dhe roza funksionojnë shumë mirë së bashku dhe ky çift nuk është vetëm për femrat! Zgjidhni një rozë salmon ose pjeshke, e cila do t’i japë dhomës tuaj të gjumit një atmosferë shumë mikpritëse skandinave. Shkoni në anën e sigurt me rozën antike, duke e kombinuar atë me gri mouse ose gri të errët. Në një shtrat prej druri 140×190, vendosni një jorgan në nuancat e çelura rozë, duke shtuar të bardhë dhe disa prekje të tjera vendimtare të grisë antracit ose gri mouse.

Luaj me aksesorët për të zbutur stilin vajzëror të rozës, për shembull me dritat grafike metalike të zeza, me një gardërobë prej druri të papërpunuar ose një komode të bardhë me linja thelbësore.

Dekorimi i dhomës së gjumit gri dhe të bardhë: eleganca e fundit
E bardha është ideale për të ndriçuar një gri që është shumë e shurdhër ose neutrale. Në këtë mënyrë do të keni në dispozicion një dhomë të ndritshme dhe shumë shik. Zgjedhni një krevat gri dhe jepni thekse më të errëta me aksesorët: jastëkë, gdhendje, kolltuqe, llamba krevatesh… Në mure zgjidhni një nuancë gri të hapur ose një gri të bardhë që reflekton mirë dritën. Mos hezitoni të ndryshoni materialet, për shembull, me një qilim të butë me lesh artificial ose vello prej liri të larë.

Gri është një ngjyrë neutrale perfekte për dhomën e gjumit. Kombinohet me të gjitha ngjyrat, duke e lënë të lirë imagjinatën tuaj. Për të mos u gabuar, konsideroni gri si një nuancë bazë në të cilën mund të shtoni thekse ngjyrash (maksimumi një ose dy ngjyra).