Super jahti me pishinë, saunë, dhe me kinema 3D

Nëse menduat se i kishit parë të gjitha kur bëhet fjalë për modelet novatore super jahte luksoze, ky koncept i ri hibrid mund t’ju vërtetojë se jeni gabim.

Koncepti 65 metra SEE mban një pamje të jashtme unike të përbërë nga mure të mëdhenj prej qelqi reflektues, por gjithashtu ka pesë pishina, përfshirë një pishinë prej qelqi, si dhe një kinema të hapur.

E krijuar nga studioja me bazë në New York, Gill Schmid Design, në bashkëpunim me Lateral Naval Architects, anija do të pajiset me një sistem shtytës novator E-Hybrid, me bateri si burimin kryesor të energjisë.

Ekipi i projektimit e përshkruan brendësinë e tij, e cila përbëhet nga zona të mëdha të hapura me hapësira të konvertueshme që u ofrojnë atyre liri dhe fleksibilitet, si “Transformatorë në një kontekst arkitektonik”.

Koncepti SEE ka vend për 14 mysafirë dhe deri në 17 anëtarë të ekuipazhit, dhe vjen me një listë të gjatë të lehtësive mbresëlënëse që tërheqin sytë.

Salla e tij e përparme, e pozicionuar nën pishinën e pafundësisë, përmban një kinema 3D në natyrë me një element të madh xhami të tërheqshëm që transformon zonën në një tarracë të madhe përballë oqeanit kur tërhiqet.

Mysafirët gjithashtu mund të përfitojnë nga banja dhe zona e Wellness, e cila përfshin një sauna, dhomë me avull dhe vaskë të nxehtë, si dhe studio të jogës në bord, klub nate si në plazh.

Kuzhina në bord është zhvilluar për të inkurajuar përvojat e përbashkëta të ngrënies, me tryezat e kuzhinierit, një dhomë fermentimi, një laborator kërpudhash, një banak sushi, si dhe një bar me lëng dhe kafe, dhe një sallë pritjeje koktej.

Me aftësinë për të arritur një shpejtësi maksimale prej 16 nyje dhe një distancë të vlerësuar prej 3,750 milje detare, anija do të pajiset me bateri që mund ta fuqizojnë atë për gjashtë deri në tetë orë në spirancë dhe të lejojnë deri në tre orë lundrim të heshtur, së bashku me motorët me naftë posaçërisht për rimbushjen e baterisë.

Do të duheshin rreth tre vjet për të ndërtuar SEE nëse do të merrej, sipas projektuesve, të cilët thonë se ata kanë marrë një nivel të fortë interesi nga kantieret dhe blerësit që nga zbulimi i konceptit mbresëlënës.

Në mars, studio e projektimit zbuloi Twin, një eksplorues i klasit të akullit dhe konceptin e anijeve mbështetëse që u ëndërrua në bashkëpunim me ndërtuesin gjerman Dorries Yachts.

Ndërkohë, Lazzarini Design Studio me bazë në Romë nisi projektin e saj të fundit Saturnia, një anije 100 metra e bërë tërësisht nga fibra karboni të thatë dhe e pajisur me oborrin e saj privat në bord, në korrik.