Të dhënat personale të 815 milionë njerëzve dalin në internet

Të dhënat personale të 815 milionë indianëve janë nxjerrë së fundmi në shitje në një forum të errët të internetit, raportuan mediat indiane të hënën.

Rrjedhja u zbulua nga firma e sigurisë kibernetike me bazë në SHBA, Resecurity, e cila raportoi shkeljen në fillim të këtij muaji.

Sipas kompanisë, të dhënat e vjedhura përfshijnë Aadhaars (numrat individualë të identifikimit që shërbejnë si provë identiteti në Indi) dhe të dhënat e pasaportës, emrat, numrat e telefonit dhe adresat e përkohshme dhe të përhershme të miliona qytetarëve indianë.

Të dhënat u renditën për shitje nga një haker duke përdorur pseudonimin “pën0001”. Njësia e hetimit e kompanisë, HUNTER, kontaktoi shitësin, i cili thuhet se tha se do ta shiste të gjithë të dhënat për 80,000 dollarë.

Të martën, Times of India raportoi se qeveria indiane po heton rrjedhjet e të dhënave dhe nuk ka përjashtuar një “hetim të hollësishëm” nëse gjen “prova të mjaftueshme” për pretendimin.