Telefonat do të jenë edhe më të shtrenjtë në vitin 2024

Sipas rrjedhjeve të fundit, çipi i ardhshëm Snapdragon 8 Gen 3 nga Qualcomm thuhet se ka një çmim të lartë dhe disa prodhues të smartfonëve Android po shikojnë opsione alternative për pajisjet e vitit 2024.

Një burim i besueshëm i të dhënave, Digital Chat Station, pohoi në Weibo se rritja e çmimit të Snapdragon 8 Gen 3 mund t’i detyrojë kompanitë të përdorin Snapdragon 8 Gen 2 2022 në telefona vitin e ardhshëm. Përndryshe, disa OEM të mëdha mund të kërkojnë një zgjidhje te rivali i Qualcomm MediaTek dhe çipi i tij i shpallur së fundmi Dimensity 9300.

Dimensity 9300 pritet të debutojë në tetor dhe mund të japë performancë të krahasueshme me Snapdragon 8 Gen 3, duke e bërë atë një opsion tërheqës nëse çmimi është më i ulët. Thashethemet e hershme sugjerojnë se Dimensity 9300 do të përdorë katër bërthama Cortex-X4 dhe katër Cortex-A720 me GPU-në më të fundit të MediaTek dhe do të mbështesë deri në 9.6 Gbps RAM LPDDR5T.

Nga ana tjetër, Qualcomm ende nuk ka zbuluar Snapdragon 8 Gen 3 në tetor, megjithëse vendndodhja e ngjarjes në Hawaii mund të ndryshojë për shkak të zjarreve të fundit në ishuj.

Në prill, standardi AnTuTu i Snapdragon 8 Gen 3 zbuloi një përmirësim të konsiderueshëm në performancë krahasuar me paraardhësin e tij. Imazhet që qarkullojnë në internet tregojnë se SoC i ri shënoi 1,771,106 pikë në testet e krahasimit AnTuTu v10. Për krahasim, Snapdragon 8 Gen 2 u testua në rreth 1.4 miliardë pikë në standardet v10.

Çipat e gjeneratës së ardhshme thuhet se do të përdorin një konfigurim bërthamor 1+3+2+2, me një bërthamë premium X, tre bërthama të nivelit të lartë A720, dy bërthama A710 dhe dy bërthama efikase A510.

Rritja e kostove të çipave premium të Qualcomm kanë ndikuar tashmë në çmimet për markat si Samsung, duke kontribuar në çmimet më të larta të telefonave në disa tregje këtë vit.